Skocz do zawartości

RF 2 x T1 vs 1 x T2


mayday
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przymierzam sie do nowych zakupów i mam pewien dylemat , co lepiej zagra.

 

Czy 1 sztuka T2 12 czy 2 sztuki T1 12 ?

 

Poprostu sie zastanawiam co lepiej kopnie bo o jakości nie ma co gadać bo wydaje mi sie że w tej kwestii to ta sama liga - T1 i T2

Jakos mi sie wydaje że chyba mocniej zapodadzą dwie Tjedynki ale może sie myle

Jeśli chodzi o zasilanie to i w jednej i w drugiej opcji dostana po około 1.5 kw

Wielkim minusem opcji 2 x T1 jest to że wymaga zdaje sie dwukrotnie większej objętości skrzyni niż jedna T2

 

Bardzo byłbym rad gdyby ktoś kto ma obsłuchane takie sprzęty mi doradził

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm tak sie zastanawialem... jesli mamy 1 sub 12" i moc 300 rms a 1 sub 12" i 600 rms to jaka jest róznica pracy membrany bo to pytanie mnie nurtuje ? szybciej potrafi wypchnąć membrane z większa mocą ? Bo xmax nie koniecznie mocniejszy głosnik ma większy czy sie myle ? A jeszcze jedno gdy oba głosniki mają tą samą skutecznosc i np wzmak 300 rms to kazdy z nich pod tym wzmacniaczem zagra tak samo głosno i czysto czy czysciej/głosniej zagra ten 600 wat ? Pytam bo chce waszych opinii zasięgnąć choc swoją teorię tez mam ale chce sprawdzic czy tak samo mysle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2xT1

 

Dlaczego?

 

Bo 2x12 ma wieksza powierzchnie niz 1x12 a przy mocy ktora dysponujesz mysle ze beda calkiem niezle napedzone te T1

 

No właśnie ale

 

Hmmm tak sie zastanawialem... jesli mamy 1 sub 12" i moc 300 rms a 1 sub 12" i 600 rms to jaka jest róznica pracy membrany bo to pytanie mnie nurtuje ? szybciej potrafi wypchnąć membrane z większa mocą ?

 

No ale nawet jeśli odpowiedz na pytanie blackdragon8904 jest potwierdzajaca to i tak wydaje mi sie ze powierzchnia membran zrobi swoje i Fubu ma racje , ale czy różnica w dżwięku że tak powiem jest warta straty 2 x więcej miejsca w bagażniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie odp mi na pytanie xP w w którym momencie te 300 w dodatkowej mocy sie przejawia. 1 membrana nie moze być szybciej wypychana gdyz zmnieniłoby to wlasnie częstotliwosc a więc tylko w xmaxie jest róznica ? Bo jesli głosnik 300 rms 12 cali 15mm xmax i głosnik 600 rms 12 cali 15 mm xmax to ja sie pytam czemu jest głosniej ;p niby takie głupie pytanie ale tego pojąć nie moge odp ktos logicznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochod X model Y z silnikiem 1.1 i taki sam samochod X model Y ale z silnikiem 2.0 ...ktory z nich jest w stanie pociagnac wiekszy ciezar z takim samym przyspieszeniem ? Wydaje mi sie ze chodzi o to, w jaki sposob glosnik danej mocy radzi sobie z masa powietrza przed i za membrana. Moge sie mylic ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie odp mi na pytanie xP w w którym momencie te 300 w dodatkowej mocy sie przejawia. 1 membrana nie moze być szybciej wypychana gdyz zmnieniłoby to wlasnie częstotliwosc a więc tylko w xmaxie jest róznica ? Bo jesli głosnik 300 rms 12 cali 15mm xmax i głosnik 600 rms 12 cali 15 mm xmax to ja sie pytam czemu jest głosniej ;p niby takie głupie pytanie ale tego pojąć nie moge :hyhy: odp ktos logicznie :rotfl:

 

I ja zadaje sobie to samo pytanie i myśle że

Samochod X model Y z silnikiem 1.1 i taki sam samochod X model Y ale z silnikiem 2.0 ...ktory z nich jest w stanie pociagnac wiekszy ciezar z takim samym przyspieszeniem ? Wydaje mi sie ze chodzi o to, w jaki sposob glosnik danej mocy radzi sobie z masa powietrza przed i za membrana. Moge sie mylic ..

 

to raczej nie o to chodzi - jakby powietrze blokowało membrane az tak że moc głośnika nie byłaby w stanie jej przezwyciężyć to wtedy poruszała by sie wolniej a co za tym idzie dzwiek wydobywał by sie inny , w tym przypadku niższy - może i ja sie myle

 

Moze jest ktos kto zna odpowiedz na to bardzo ciekawe pytanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Glosnosc" to tzw efektywnosc glosnika. Zalezy ona od jego konstrukcji, parametrow indywidualnych oraz od rodzaju uzytej obudowy. Wzorcem jest pomiar glosnika zasilonego 1W w odleglosci 1m. Moc glosnika bezposrednio przeklada sie na efektywnosc.

 

Xmax to maksymalne wychylenie liniowe glosnika a w zasadzie mozliwosc cewki, dokaldnie roznica miedzy dlugoscia cewki a wysokoscia nabiegunnika. Glosniki niskotonowe zeby przetwarzac najnizsze tony z duzym natezeniem musza miec duze wychylenia mambran wiec jest im potrzebne wysokie Xmax. Jednak wysokie Xmax to nizsza efektywnosc bo wieksza czesc cewki wystaje poza pole magnetyczne wiec tracimy na efektywnosci. Xmax to zawsze kompromis bo ubytek niskich tonow nie jest tak dokuczliwy jak brak efektywnosci - tu ratuja nas duze moce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mayday, zalezy jakie efektywnosci maja te glosniki.

Dwa glosniki to automatycznie efektywnosc x2 w stosunku do jednego i wraz z wzrostem mocy rosnie efektywnosc.

 

"Bo jesli głosnik 300 rms 12 cali 15mm xmax i głosnik 600 rms 12 cali 15 mm xmax"

Jesli oba byly by dokladnie tej samej konstrukcji a jedyna roznica bylaby moc cewki jaka jest w stanie przeniesc a efektywnosc nadal pozostanie w obu przypadkach na tym samym poziomie to oba przy mocy 300W zagraja identycznie tak samo jak przy mocy 600W z tym ze ten pierwszy szybko padnie.

 

 

Jednak to jest czysta teoria poniewaz wy chcecie porownac 2 rozne glosniki a realnie na to jak co zagra a wlasciwie jak moco (bo chyba o to chodzi) zalezy od szeregu innych czynikow...od charakterystyki glosnika,skoku pojemnosciowego,powieszchni membrany, obudoway,strojenia itp...

 

2xt1 beda mialy efektywnosc 89dB(wedlug tego co podaje rf) 1xt2 bedzie mial efektywnosc 85dB z czego wynika ze 2xt1 zagraja ponad dwa razy glosniej niz 1xt2 po podaniu 1W

Dotego dochodzi dwa razy wieksza powieszchnia membramy w stosunku do T1.

 

Wnioski sa proste jesi chodzi o to co zrobi wiekszy dym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ige, dzięki za odpowiedz :rotfl: byłem bardzo ciekaw twego zdania

 

Dokładnie, chodzi tu nam o to co mocniej targnie fotelami :hyhy: bo jakość będzie podobna w jednym i w drugim przypadku

 

Jednak to jest czysta teoria poniewaz wy chcecie porownac 2 rozne glosniki a realnie na to jak co zagra a wlasciwie jak moco (bo chyba o to chodzi) zalezy od szeregu innych czynikow...od charakterystyki glosnika,skoku pojemnosciowego,powieszchni membrany, obudoway,strojenia itp.

powierzchnia membrany to wiadomo ze 2 x wieksza niż w przypadku 1 sztuki ( około bo róznia sie 30 cm2 ) , jeśli chodzi o obudowe to tak samo

 

Dotego dochodzi dwa razy wieksza powieszchnia membramy w stosunku do T1.

tutaj sie chyba walnąłeś i chodziło o T2

 

Ale ogólnie dzięki za pomoc , w takim razie jesli mi tylko ilość miejsca pozwoli to raczej walne 2 sztuki t1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam 1 pytanie bo nasuwa mi sie jeszcze jedna myśl

Jeżeli bym sie decydował na 2 x T1 12 czyli jeśli chodzi o procent zabudowy baqażnika około 2 razy większy niż w przypadku T2 12 , to zaczynam sie zastanawiac jak sie będzie to miało do 1 x T2 15 ?

Co zagra lepiej i mocniej ? pewnie 2 x T1 12 będzie szybsze ale czy mocniejsze to już niewiem

Dla mnie sprawa warta przemyslenia ponieważ czy 2 x 12 czy 1 x 15 to wielkość skrzyni czyli zawalenie bagażnika będzie podobne - no może 1 x 15 będzie miało ciut mniejszą budę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wsadz 2x T115 i po problemie

 

Mozna wsadzić i 4 x 15 jesli tylko sie zmieszczą i wtedy jeszcze bardziej po "problemie" ale nie o to tutaj chodzi

 

Chyba lepszy efekt dadzą 2 T1 i właśnie to bym proponował. Ale zależy także od budżetu jaki możesz na to przeznaczyc...

 

Budżet niema tutaj żadnego znaczenia i nie w tym problem bo jest mniej więcej podobny w jednym i drugim przypadku

Problem jest taki - co zagra mocniej , czy 2 x T1 12 czy 1 x T2 15 ?

Bo jesli róznica na korzyść 2 x T1 jest niewielka to wole T2 15 bo skrzynia zajmie mniej miejsca w bagażniku , choć róznica bedzie pewnie niewielka ale ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślał autor o 4x10'' T1, szybko duża powierzchnia.

 

Hehe , fajnie napewno ale po pierwsze to wzmak za słaby , przydało by sie w takiej opcji ze 2 kv minimum a po drugie to koszta - 4 x T110 to z 5 tyś zł a to to juz sporo więcej od opcji przeze mnie zaproponowanych

Ale nie powiem , zastanawiam sie jeszcze nad 3 x P3 ale nie wiem jeszcze w jakim rozmiarze i czy w cl czy w br

raczej w closed

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...