Skocz do zawartości

jaki lakier do malowania radiatora wzmacniacza?


guardian
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

jeden z moich "nowych" wzmacniaczy wymaga lekkiej odnowy kolorystycznej i stadmoje pytanie:

jakim rodzajem lakierem pomalowac aluminiowy radiator/obudowe ?

Najchetniej cos co bedzie mozna zapodac za posrednictwem aerografu a tylko w ostatecznosci z gotowego spray'u w puszce

 

Chodzi mi o uzyskanie cienkiej powloki o fakturze i czarnym kolorze jak w domowych "klockach" HIFI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego typu rzeczy nie używa się lakierów, a raczej oksydy preparat do oksydowania metalu.

Przeważnie można ją kupić w sklepie z bronią, każda farba będzie izolatorem odprowadzonego ciepła.

Chociaż aluminium się anoduje to wiem że występują preparaty do oksydacji aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oddaj na anodowanie

 

a ile cos takiego moze kosztowac?

zależy od wielkości radiatora, zadzwoń gdziekolwiek i zapytaj, ale anoda ładnie przyjmuje lakier, więc jeśli nie masz idealnej powierzchni, np. drobne ryski, to możesz najpierw oddać na szkiełkowanie a później na anodę i będzie bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miejsca w których robiło się właśnie takie "zabiegi" nazywało sie to galwanizerniami. Piękne rzeczy robili z aluminium (ehh te samorobne wieże ) . Pamietam jeszcze z czasów gdy byłem pracownikiem Zakładów radiowych "RADMOR" , w zakładowej nomenklaturze było to nazywane "eloksal" .

Może hasło galwanizernia ?

W ostateczności "samorobny" czarny mat nałożony cieńko przy odpowiednim zacięciu wychodzi równie estetycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radiatory mają czarny kolor. Nie jest to farba, ale warstwa tlenków naniesiona w procesie oksydacji, dodatkowo w procesie tym dodaje się barwnik który trwale barwi materiał, przy czym warstwa ta jest bardzo cieńka.

Radiator oddaje ciepło na trzy sposoby:

-przewodzenie - rozgrzane elementy półprzewodnikowe nagrzewają niewielką powierzchnię radiatora. Energia w postaci ciepła rozchodzi się w objętości radiatora.

 

-konwekcja - rozgrzany radiator oddaje ciepło do najbliższego otoczenia, powietrza. Rozróżnić można konwekcję swobodną i wymuszoną.

Do tej pory ważną rolę pełni farba, a raczej jej brak, bo nawet cieńka warstwa znacząco podnosi rezystancję cieplną na styku półprzewodnik-radiator oraz radiator-otoczenie.

 

-promieniowanie - radiator wypromieniowuje swoją energię cieplną w postaci promieniowania elektromagnetycznego o określonej częstotliwości. Jest to tak zwane promieniowanie cieplne, promieniowanie podczerwone. Promieniują każde ciała, ale najlepiej promieniują (oraz przyjmują promieniowanie cieplne) ciała których powierzchnia ma kolor czarny.

 

Jak widać anodowanie i barwienie aluminium pomaga zwiększyć sprawność wszystkich trzech procesów oddawania ciepła i dlatego jest tak powszechnie stosowane. Kompromisem może być naniesienie cieńkiej (powtarzam cieńkiej) warstwy czarnego lakieru, będzie to lepsze niż zostawienie niepomalowanego radiatora lub radiatora nieodpowiedni pomalowanego czarną farbą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwonilem juz w odpowiednie miejsce i niema problemu z anodowaniem > koszty niewielkie bo okolo 1,5zł /dm2

Za ta kase szkoda bawic sie w lakierowanie i inne polsrodki

jedyny mankament to to ze radiator musi byc dostarczony w całkowicie "golej" formie czyli np bez zadnych naklejek czy tabliczek znamionowych

--- temat zamkniety ---

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ja może dołączę się do tematu gdyż posiadam wzmak Rockford Fosgate 501bd , jest juz stary i niezbyt estetycznie wygląda.

 

Chciałbym go trochę odświeżyć, zastanawiałem się nad zwykłymi farbami ale wydaje mi sie ze będzie to hamowało odprowadzanie ciepła. Czy w mojej sytuacji pozostaje tylko anodowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyny mankament to to ze radiator musi byc dostarczony w całkowicie "golej" formie czyli np bez zadnych naklejek czy tabliczek znamionowych

--- temat zamkniety ---

 

Widzisz wzmacniacz dostarczyc w takiej formie to nie takie proste, zalezy tez od konstrukcji , czy łatwo rozdzielicz obudowe czy nie.

 

Dlatego tez jestem ciekaw czy sa inne alternatywne sposoby.

I czy pokrycie lakierem znacząca będzie oddziaływało na przenoszenie ciepła, czy natomiast te różnice będą niskie. Orientuje sie ktoś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...