Skocz do zawartości

Skrzynka bass reflex dla monacor raptor 6


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Potrzebuje pomocy w obliczeniu obudowy typu bass reflex pod głośnik monacor raptor 6 - litraż, długość oraz średnica portu. Próbowałem sam sobie  policzyć w programie winisd jednak wychodza mi dziwne wartości a mianowicie: strojenie 53hz, odudowa 5,6 litra, srednica portu 10,2cm zas dlugosc ok 200cm. Zaznaczony typ to superbumbox. Podkreślam ze moja wiedza oraz umiejętności wystarczają jedynie na uzupełnienie danych w programie i przyjęciu tego co program podpowie. Odbudowa ta bedzie częścią przenośnego głośnika bluetooth zasilającego wzmacniaczem klasy d oraz baterią li-ion 25v. Proszę o porade. Parametry głośnika https://monacor.pl/produkty/raptor-6

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz już tego Raptora?

Bo jak nie, to postaw  na GZ:

https://basston.pl/165-mm-6-5-cala/12473-ground-zero-gziw-165-4037072023572.html

Strona z ofertą jest przykładowa.

 

Przy takich samych mocach podobny SPL, natomiast GZ niżej zejdzie.

Proponowana budka:

11 ltr. netto, strojenie 42Hz, port o S = 20,4cm2 i L = 277mm.

Np. taki port:

https://akustyka.pl/produkt/monacor-mbr-50/

 

Średnica portu jest na granicy "pompowania" tego suba. Myślę, że do twoich celów powinna wystarczyć.

 

PS. Nie sugeruj się tym, co WinISD wyrzuci po wpisaniu T/S i odpaleniu symulacji.

Szukasz odpowiedniej krzywej dla każdej zakładki z wykresem - krzywe mają się zsynchronizować z twoimi oczekiwaniami.

Jak nie da rady, szukasz innego produktu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz, to coś tam da radę zbudować.

Będzie nieco mniej niskich.

W symulacji wpisz podobny port jak dla GZ.

Zerknij wtedy, po wpisaniu mocy RMS w Signal w dolnych opisach, na prędkość przepływu powietrza.

Niech nie przekracza liczby 35.

Ponadto kontroluj Delay.

Tak max. 25ms.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Raptora będzie nieco inaczej, wcześniej podałem dane dla GZ.

 

Netto 14 litrów i strojenie 44Hz.

Port pewnie raczej szczelinowy, chyba że znajdziesz rurowy o wymaganej średnicy wewnętrznej i odpowiedniej długości.

Port o S = 28.3cm2 i L =268mm.

W podanym przez Ciebie litrażu i strojeniu przebieg Transfer function magnitude będzie zbyt opadający pomiędzy 0 a -3dB.

W podanych 14 litrach i strojeniu 44Hz będzie nieco lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W międzyczasie powyższy projekt odłożyłem na półkę a zająłem sie nowym, podobnym. W nowym projekcie zastosowałem juz ground zero 16cm jak pisaliśmy wyżej oraz port monacor mbr 50. Nie zastosowałem sie do powyższych wskazówek odnośnie strojenia gdyż długość portu była zbyt długa pod odbudowę która miałem. Zastosowałem proponowane dane ze strony producenta czyli 13litrow netto, długość portu 20cm. Oraz średnica ta z portu monacor. Teoretycznie gra to dobrze jednak... Przy prawie max głośności pompuje mocno jednak zaczynają pojawiac sie swiszczenia, delikatne pierdzenie.Tragedii nie ma jednak chciałbym to wyeliminować.Glosnik oraz port sa uszczelnione dosc mocno uszczelką do okien wiec tam raczej nic nie puszcza. Zastanawia mnie jakosc samego portu oraz jego wplyw na przepływ powietrza. Po pierwsze brak zaokrąglonych krawedzi zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz portu. Dodatkowo port sklada sie z doczepianej, ruchomej rurki ktora również daje wewnątrz taki /schodek/ gdzie to powietrze juz nie przeplywa gladko. Co myslicie, gdzie może leżeć problem?

Screenshot_2023-12-13-23-35-42-653_cn.wps.moffice_eng-edit.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...