Skocz do zawartości

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego ? BT vs AUX


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, posiadam w moim aucie radio PIONEER DEH-4500BT, z tego co zauważyłem przy podłączeniu Bluetooth wykorzystywany jest kodek SBC, mój telefon obsługuje nowsze kodeki, gdyż podczas łączenia z słuchawkami jest aptX. Muzyki słucham z TIDALA a tam jakość jest na prawdę dobra, z tego co sami napisali oferują przepustowość 1411 kbit/s.

 

Pytanie brzmi czy w tym przypadku kabel AUX będzie przesyłał dźwięk w wyższej jakości niż Bluetooth SBC ? Jeśli tak to czy to będzie duża różnica ? Czy powinienem zainwestować w lepsze radio samochodowe ? 

 

EDIT: Dodam jeszcze że w telefonie mam taki Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive 
Wejścia jack nie posiadam, mam USB Type-C 2.0 które przejściówką bym połączył z AUX.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem TIDAL HI-FI zapewnia 44,1 kHz / 16 bitów przy przepustowości 1411 kbit/s.

Przepustowość w przypadku kabla chyba nie ma znaczenia bo będzie bezstratna, jeśli się mylę to mnie proszę poprawcie.

Czy któryś z tych kabli zapewni mi najlepszy możliwy dźwięk puszczany z TIDAL HI-FI skoro ma wartość 96 kHz / 24 bity ? Czy potrzebuje z identycznymi wartościami jakie oferuje TIDAL ? 

KABEL UGREEN CM450 (ALLEGRO)

KABEL MCDODO CA-0820 (ALLEGRO)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy trafiłeś na podobny temat, niedawno inwestygowaliśmy ten temat zagłębiając się nawet w dokumentację protokołu Bluetooth i profili do przesyłu audio. W dokumentacji radia jakie posiadasz nie znalazłem nic na temat wersji Bluetooth i obsługiwanych codeków. ;/

 

Wydaje mi się, że po USB-C kabelek dostaje audio w postaci cyfrowej i ma wbudowany konwerter DAC który dekoduje audio z postaci cyfrowej i udostępnia w postaci analogowej. Wiec z tego wynika, że kabelek będzie miał znaczenie..

1 godzinę temu, Vir3kS napisał:

Czy któryś z tych kabli zapewni mi najlepszy możliwy dźwięk puszczany z TIDAL HI-FI skoro ma wartość 96 kHz / 24 bity ? Czy potrzebuje z identycznymi wartościami jakie oferuje TIDAL ? 

To jest dobre pytanie, czy DAC w tych kabelkach obsługuje "rozdzielczość" do 96 kHz / 24 bity, czy potrzebuje dokłądnie takiej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyjaśnił już Pan wszystko, ten DAC w opisie to chwyt marketingowy a telefon będzie używał i tak swojego wbudowanego. Znalazłem też coś takiego,

 

Marmitek Connect USB-C > Audio (TOP HI-FI)

 

Mój telefon to XIAOMI MI 10T, ale nie mogę znaleźć nigdzie informacji czy jest tam jakiś przetwornik DAC i jaki.

 

Znalazłem tylko że ma certyfikat Hi-Res Audio, czy to oznacza że mój telefon nie potrzebuję żadnych dodatkowych przetworników DAC ? 


 image.thumb.png.e577e56fb62ecc005ccc2aede0a796ca.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwie opcje:

1. Użycie przejściówki USB-C - jack, wtedy uzyskujesz jakość dźwięku zależną od danego modelu telefonu (to o czym rozmawiałeś ze sprzedawcą z Allegro).

2. Kupujesz DAC na USB-C z wyjściem jack (przykładowo iBasso, DragonFly i dziesiątki innych), wtedy ten DAC robi za zewnętrzną "kartę dźwiękową" i wtedy to od klasy tego DAC'a, a nie telefonu uzależniona jest jakość jaką uzyskasz. Jak do tego zestawu dołożysz jeszcze aplikację USB Audio Player PRO, która pomija mikser Androida i uzyskuje bezpośredni dostęp do DAC wypuszczając sygnał "bit perfect" to za niewielkie pieniądze możesz uzyskać naprawdę dobrej jakości źródło. Ja w ten sposób używam DAC'a iBasso DC03 z słuchawkami i sobie chwalę. W tym przypadku raczej ograniczeniem będzie radio niż DAC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, wybiorę raczej opcję drugą.

 

Myślę nad takim zestawem, 

https://allegro.pl/oferta/adapter-marmitek-connect-usb-c-audio-13390637297

https://allegro.pl/oferta/polski-kabel-ssq-przewod-minijack-mini-jack-1m-11925519136

 

Ten DAC z tego co dowiedziałem się u sprzedawcy powinien bez problemu wystarczyć, i kabel aux też wydaje mi się nie najgorszy.

 

Możesz mi tylko przybliżyć jak działa ta aplikacja, czy to jest jakaś oddzielna apka typu Tidal/Spotify która ma swoją bazę utworów czy działa to jakoś inaczej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie przedstawił to kolega intermis: Implementacja USB-C np. w smartphone pozwala na przesłanie audio w formie cyfrowej i analogowej i adekwatnie do tego są kabelki/odbiorniki(np. słuchawki) pasywne(analog) albo aktywne(cyfrowe z DAC). Założyłem, ze pytasz o kabelki takie z DAC. W szczegółach fanie opisano to tutaj: https://www.soundguys.com/usb-audio-explained-18563/

Swoja droga ciekawi mnie cena tych aktywnych adapterów które przedstawiłeś, sam Chip co prawda w detalu obsługujący HiRes jest drogi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Vir3kS napisał:

Możesz mi tylko przybliżyć jak działa ta aplikacja, czy to jest jakaś oddzielna apka typu Tidal/Spotify która ma swoją bazę utworów czy działa to jakoś inaczej ?

Aplikacja USB Audio Player PRO odtwarza zarówno pliki lokalne składowane w pamięci telefonu / na karcie jak i obsługuje streaming: TIDAL, Qobuz, Shoutcast radio, inne radia internetowe, ma też możliwość odtwarzania z serwerów UPnP/DLNA. W Twoim przypadku jak masz wykupionego TIDAL'a to logujesz się w aplikacji swoimi danymi i już możesz odtwarzać utwory z TIDAL, widzisz też swoją bibliotekę ulubionych utworów, albumów, playlisty etc. Aplikacja jest płatna 39,99 PLN, wcześniej jeszcze dodatkowo był płatny komponent do dekodowania MQA, nie wiem jak jest teraz, ale jak masz TIDAL HiFi, a nie TIDAL HiFi Plus to i tak MQA Cię nie dotyczy.

 

https://www.extreamsd.com/index.php/products/usb-audio-player-pro

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.extreamsd.usbaudioplayerpro&hl=pl&gl=PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Vir3kS napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie, jeśli moje radio samochodowe nie obsługuje plików typu FLAC, to ta jakość z TIDALA będzie tam odtwarzana przez AUX czy samo radio i tak przetworzy po swojemu i będzie gorsza jakość ?

Po auxie wchodzi do radia sygnał analogowy i następnie jest przez nie przetwarzany. Jeśli telefon ma wyjście słuchawkowe to on przetwarza dźwięk na analogowy albo jeśli ma usb to robi to zewnętrzny dac. 

Ja korzystam z fiio btr3k gdzie przesyłam dźwięk z samsunga s21 bt z kodekiem ldac a następnie auxem do radia fabrycznego mazdy 3 bl 2012. U mnie jest to lepsze rozwiązanie niż korzystanie z fabrycznego bt z kodekiem sbc. Jedyna zaleta fabrycznego bt to to że mogę sterować zmianą utworów przyciskami na kierownicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Vir3kS napisał:

Czyli rozumiem że jeśli do radia samochodowego dostarczony jest sygnał analogowy z AUX który ma jakość HiFi to obsługa plików FLAC nie ma żadnego znaczenia ?

Czyli teraz wystarczy kupić przyzwoite głośniki do auta.

Flac przy radiu ma znaczenie tylko jeśli chciałbyś słuchać takich plików z np. pendriva. Przy auxie to jakość przetworników w telefonie/dac i w radiu ma znaczenie.

Przy tidalu u mnie słychać sporą różnicę między bt sbc a bt ldac ale już między ldac a usb nie za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za wszystkie porady dotyczące podłączenia telefonu, już wiem wszystko co chciałem wiedzieć ! 

 

Jeśli mogę zmienić trochę temat to jakby ktoś mógł mi powiedzieć

czy mając to radio PIONEER DEH-4500BT bez żadnego wzmacniacza, opłaca się je wymieniać na np. KENWOOD KMM-105RY,

czy lepiej kupić jakiś wzmacniacz ?

 

Chciałem kupić takie głośniki ALPINE SXE-1750S, i nie wiem która opcja najlepiej sobie z nimi poradzi. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...