Skocz do zawartości

Ustawianie gain dla AS HX08SQ multimetrem


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

 

Zamontowałem ostatnio nowy sub i zastanawiam się czytając różne wątki czy oprzeć swoje ustawiania na czystym voltarzu i multimetrze czy może zainwestować w oscyloskop. Kupując nowego suba dałem się namówić na HX08SQ gadając z sprzedawcą, że bardzo fajną jakość i czystość dźwięku i dynamika (bo niby jednak SQ) tracąc jednak trochę ciśnienia (wcześniej był zamontowany Rockford Fosgate P1 12" jakiś stary 150W RMS) i taki obecnie mam w bagażniku w oryginalnej skrzyni z BR. Pytając się sprzedawcy (jako, że wtedy dawno z 3-4 lata nie tykałem audio) chciałem się spytać jak go wysterować to dostałem sugestie, żeby walić multimeter i na słuch ustawić głośność a ja naiwnie ustawiłem i ładnie grał i głośno jednak po dłuższej chwili grania było czuć zakładam, że klej podgrzany na jakiejś cewce czy coś a jak sprawdziłem to na wyjściu z wzmacniacza AS X80.6 (na mostku 550W 4 Ohm) wychodziło 61V...

 

I tu zaczyna się mój dylemat bo na przesterowaniu czy na za dużej mocy fajnie głośnik grał (wiadomo dopóki działa a nie się zjara) ale ustawiając zgodnie z wzorem:

HX08SQ - 4Ohm x 250 RMS = ~31.6V gra spoko ale o wiele ciszej

sub wrzucony do Octavii I gra poprawnie, uzupełnia przód z AS M165 EVO i tył z AS MXC 406 ale nie wiem czy to moje oczekiwania są wygórowane i oczekuje więcej jebnięcia czy po prostu ogólnie dochodzi do niego potem mniejsza amplituda.

 

Ustawiając V multimetrem klasycznie wleciał 50hz plik z 0dB amplitudą z wyzerowanymi ustawieniami wszystkimi by nie wpływały.

Jak rozumiem prostą metodą ustawiłem teraz poprawnie i bezpiecznie teraz dla głośników ale czy posiadanie oscyloskopu w takiej sytuacji pozwoliłoby potencjalnie wyciągnąć "więcej" z głośnika bo do dzisiaj nie jestem w stanie zrozumieć faktycznej różnicy między tymi metodami ustawiania.

 

Skoro wzmacniacz z zasady zawsze daje tyle samo Watt na wyjściu a by na oscyloskopie wyszło, że przy 31.6V sinus 50hz 0db nie dochodzi to maksymalnej amplitudy to można wtedy bezpiecznie dla głośnika jeszcze podkręcić gain (bo dźwięk wychodzący z wzmacniacza dalej jest ściszony względem wyjścia z radia) czy otrzymam więcej mocy ale zarazem zacznie się grzać?

 

P.s.

Radio Kenwood KMM-BT304, sinus puszczany z telefonu przez BTH bez żadnego equalizera a na wyjściu z RCA wyszło ~2.7V na max volume radia (wg. producenta 4V ale to zapewne Radio/płyta a nie BT).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj że to tylko 8”, dla pełni szczęścia trzeba by 3-4 sztuk takiego głośnika. No chyba ze chodzi tylko o uzupełnienie przodu to wystarczy i jeden.


Dobrze rozumiem że gra on w BR? 
 

Od jakiegoś czasu również nie ustawiam na miernik ani oscyloskop tylko na ucho.

 

Oscyloskop to by się przydał ale do sprawdzenia czy na wyjściu RCA jest czysty sygnał a nie kwadrat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra w skrzyni orygnalnej HX 08 SQ BR. 15L bodajże to konstrukcja szczelinowa.

 

Nie obawiasz się, że na ucho zagrzejesz je ustawiając za dużo na wyjściu?

Najchętniej bym ustawił też na słuch (i dał więcej mocy) bo nie słyszałem by zniekształcenia jakieś były ale odstraszył mnie ten zapach nie tyle co spalenizny co jakiś bardziej chemiczny coś ala klej bym powiedział ale wątpie by to była wina tylko nowego głośnika :( 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, w moim przypadku to dwie sztuki 10'' lub jedna 10'' z przodu. Jedno i drugie rozwiązanie nie gra do granic możliwości- wystrojone z głową.

 

Czuć klej bo cewka się zagrzała, pewnie membrana głośnika też była ciepła. Nie stroisz go przypadkiem za wysoko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam wystrojone LPF na około 120Hz i HPF na jakieś 25Hz (tu kompletnie nie wiem na ile wystroić, wg manualna dla głośnika dla BR 68Hz zalecane jest strojenie). Sub ma FZ 35 FS to faktycznie wysoko ustawiłem. A sam przód mam wtedy od 120Hz w góre (tu się w M165 zacyzna FS od 72Hz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strojenie jest 'trochę' za wysoko. Głównie LPF suba, jak i HPF przodu. Tutaj nie przekraczał bym 80 Hz HPF wooferów i LPF suba ~60 Hz, raczej niżej.

 

Twoim problemem może być też to że ustawione miałeś więcej niż mostek wzmacniacza może oddać, na hifitest.de podają moc zmierzoną w trzech mostkach co prawda ale 2x 228 W i 1x 316 więc możliwe że jednak był kwadrat na wyjściu. 

 

Zejdź najpierw z cieciami, dopasuj polaryzację subwoofera jak trzeba i ustaw gain tak aby zgrywało się to jako tako a nie aby bas był dominujący. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info jak ustawić cięcia.

 

Ustawiłem teraz jak sugerowałeś i faktycznie sub tez dopiero przy głębokim basie się porządnie włącza a płytki dalej na wooferach gra, że nawet wyłączając suba na chwile nie czuć pustki na 80-100Hz. I nie wyczułem by znowu cewka waliła a membrana nie wygląda na cieplejszą.

 

Wszystkie głośniki normalnie tylko dla suba odwrócona polaryzacja.

Kusi DTA jeszcze ustawić ale nie wiem czy jest sens (jak dużo może poprawić - obecnie ustawiłem tylko jakieś defaultowe ustawienia typu pozycja przód środek, rozmiar samochod ale znaczącej różnicy nie poczułem) i jak to w sumie wyliczyć czy w linii prostej do wybranej pozycji od głośnika czy dodawać, że np. głośnik w tylnej bocznej półce jest skierowany do góry i wtedy najpierw dystans do sufitu (bo od niego w teorii musi się najpierw odbić) i wtedy do przodu od sufitu, podobnie jak sub, że do klapy najpierw i dopiero do przodu?

 

Stronę zapisuje bo się na pewno przyda też do innej konfiguracji i jak rozumiem parametry to podają jakie wg. ich pomiarów wzmacniacz dał rade podać bez zniekształcania dźwięku bo wzmacniacz może i daje te 550w wg. specyfikacji ale na kwadracie to takie mocno zawyżone dane...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zgrać suba z resztą głośników to nie starczy Ci czasówek w radiu. Chyba że Kenwood nie ma ograniczeń w tym zakresie w co wątpię.

Mozesz wyrównać za to czasy między głośnikami przód- tył i lewa prawa strona przy czym ustawiając scenę przyciszasz lewą stronę na tyle aby śpiewak był na środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii ten Kenwood akurat ma czasówki do ustawienia do 610cm ale patrząc, że przód i tył gra to samo a sub to inne już pasmo to sprawdzę ustawienie z korektą przodu i tyłu czy coś faktycznie da i dodatkowo wyciągnie. Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...