Skocz do zawartości

Dwa zestawy odseparowane na przód


rj.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

zomer1980, kwestią gustu to może być barwa dźwieku z jaką wydobywa się ta scena z głośników do naszych uszów.

 

Jeśli dwa tweetery grają w tym samym paśmie to nie ma szans że będzie poukładana i klarowana scena. Nie jest to po prostu fizycznie możliwe jak stefanb, wspomniał np: poprzez fazy.

 

Można bawić się w dwa tweetery ale trzeba było by dać z osobna inne zadania do wykonani im. Myślę że w samochodzie było by to bardzo, bardzo trudne do zrobienia na należytym poziomie. W domowym audio było to praktykowane min. przez firmę JBL w niszowym sprzęcie już. Stosowali dwa tweetery gdzie ten jeden grał w normalnym paśmie do 20 kilo a drugi od 20-30/35 z tym że ludzkie ucho jego nie wychwytywało, ale za to zmieniała się ogólna barwa gry tego normalnie ciętego tweetera nie przez to że on fizycznie wpływał na grę tego drugiego tweetera, ale nasze ucho odbierało tak ten duet.

Moim zdaniem są już to zabiegi robione na siłę i bardziej dla efektu dla oko niż polepszenia odsłuchów.

 

Jeden dobry tweeterek wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Witam, odkopie temat :), załóżmy ze mam 2 tweetery i chciałbym troche wokalu wycoągnąc z nich tzn podłączając drugi komplet, zwrotka by odcinała pasmo od dołu i coś co odetnie pasmo od gory tak by np drugi komplet tweeterów był cięty od hmm 3000hz do np 8 000 -10 000hz moze to dac jakis fajny efekt tzn wzmocnienia wokalu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że jeżeli zastosuje się układ spełniający wymagania nałożone przez ograniczenia związane z fizyką rozchodzenia się dźwięku efekty mogą być ciekawe. Postaram się do końca miesiąca znaleźć czas, aby taki układ przetestować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łoooo :) to by było super :D sam jestem ciekawy skoro i tak bd miec 2 kpl. tweeterków ht 25 to czemu sie jakos nie pobawić tylko pytam czy wogole warto, bo pytanie to spowodowane brakiem wiedzy w tym zakresie moze brzmieć jak pytanie o głosniki w pułkę dla totalnie zielonego amatora CA :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HT25 nie będzie odpowiednim tweeterem do takich "zabaw".

Jeżeli ju spik mozambik to poczytaj sobie na necie o Line Array i zobacz, jakie parametry są krytyczne w przypadku takich układów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek stosował kiedyś taki trick z dwoma wysokimi. Były to ss2904/6 i vifa 19. Z tym, że vifa grała w szybę. Twierdził, że ściągną to z systemów studyjnych. Mam gdzieś o tym artykuł. Vifa uzupełniała wysoko nisko ciętego ss-a tam gdzie radziła sobie najlepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek stosował kiedyś taki trick z dwoma wysokimi. Były to ss2904/6 i vifa 19. Z tym, że vifa grała w szybę. Twierdził, że ściągną to z systemów studyjnych. Mam gdzieś o tym artykuł. Vifa uzupełniała wysoko nisko ciętego ss-a tam gdzie radziła sobie najlepiej.

A ja słyszałem , ze celem tego zabiegu było uzyskanie głębszej i bardziej przestrzennej sceny dzwiękowej , a nie linearyzacja góry pasma , która dla podanego modelu głośnika jest raczej zbędna . Zadanie samo w sobie trudne , przy takim ukierunkowaniu głośników.

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nakamichi mowa o linearyzacja charakterystyki. A nie o dźwięku z tych głośników. Rzeczywiście patrząc na charki to ss nic nie brakuje. Ostatnio właśnie rozmawialiśmy na ten temat z Raadkiem i oboje uznaliśmy, że ona gra ładnie ale brakuje jej pięknej wysokiej góry. I dlatego miejsce tu znalazła vifa19, która jako uzupełnienie dla woofera przy 2-way to jakaś porażka. I właśnie dlatego do 3-way zaleca się stosowanie kopułek o małej średnicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc ja również przypominam sobie, że we wspomnianym "projekcie" druga para tweeterów została użyta do poprawy przestrzenności sceny - przynajmniej tak było napisane w gazecie, która opisywała to auto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie 2,5Way dość dobra sprawa. Sam chwilę miałem coś takiego. Kwestia tylko cięcia bo okolice 3kHz to dużo nie poprawi (choć od filtra zależy). Osobiście miałem HP 2,5kHz/6db i LP 5kHz z tego co kojarzę i przy takim ustawieniu coś się poprawiło lecz i tak lepiej było przy HP 2kHz/12db (choć wtedy też kierunki zmieniłem).

Jak polecisz do 10kHz to będziesz miał problem z dobraniem takich kierunków by złapać dobrą głębokość sceny. Wiem to z autopsji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nakamichi mowa o linearyzacja charakterystyki. A nie o dźwięku z tych głośników. Rzeczywiście patrząc na charki to ss nic nie brakuje. Ostatnio właśnie rozmawialiśmy na ten temat z Raadkiem i oboje uznaliśmy, że ona gra ładnie ale brakuje jej pięknej wysokiej góry. I dlatego miejsce tu znalazła vifa19, która jako uzupełnienie dla woofera przy 2-way to jakaś porażka. I właśnie dlatego do 3-way zaleca się stosowanie kopułek o małej średnicy.

A ja myśłalem , ze linearyzacja charakterystyki ma na celu wyrównanie przebiegu pasma , a tymczasem to nie ma nic wspólnego z dźwiękiem :/ .Trudne czasy nastają :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...