Skocz do zawartości

RCA ze SMEG


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy temat, więc w razie błędów, proszę o wyrozumiałość.

 

Posiadam Citroena Berlingo z 2016r., w których chcę poprawić jakość brzmienia. Oczywiście temat jest na forum przerobiony, ale ja nie chciałbym wymieniać oryginalnego radia.

Zamontowane tu jest radio Magneti Marelli SMEG+IV2, w którym nie ma wyjść sygnałowych. Podłączałem testowo wzmacniacz z Hi Level Input, lecz pasmo dołem jest tak ucięte, że nie da się tego słuchać.

Gdzieś kiedyś słyszałem, o możliwości wyciągnięcia sygnału z radia.

Czy ktoś z Was zajmuje się takimi przeróbkami lub zna kogoś, kto może wyciągnąć sygnał z radia?

Mógłbym ewentualnie zdecydować się na wymianę radia, lecz bez utraty funkcji radia fabrycznego. Czyli alternatywne radio (lepsze z wyjściami sygnałowymi) musiałoby mieć możliwość wyświetlania wszystkich komunikatów systemowych tj. spalanie, kamera cofania, wizualizacja z czujników parkowania, ciśnienie w ogumieniu, itp.

Czy ktoś wymieniał radio we "francuzie" i ma komplet fabrycznych funkcji na zamienniku radia? Jakie rado mógłbym zastosować?

Dziękuję za pomoc

 

Temat rozbudowy CA opiszę i pociągnę dalej w kolejnym poście, jak już uporam się z radiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy brałeś sygnał z głośników przednich czy tylnych. Czasami tył jest obcięty a przód gra pełnym pasmem.

 

Żeby zachować wszystkie te funkcje zostaje zakup chińczyka, jakość sygnału nie jest najgorsza, często jest możliwość wyjścia cyfrowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem się do wyjścia tylnych głośników. Też przeszło mi później przez myśl, że tył może być bardziej okrojony. Ale zrobiłem tak, żeby mieć możliwość skręcania subwoofera faderem. Przetestuję jeszcze w wolnej chwili jak to się zachowa na przednich, ale jeśli będzie lepiej, to nie spodziewam się szału, bo głośniki w przednich drzwiach również grają dość wysoko. Docelowo zależałoby mi na skorzystaniu z czterech sygnałów, bo wszystkie głośniki będą wymieniane i zasilane ze wzmacniacza. Więc, nawet jeśli sygnał z przednich głośników będzie w szerszym paśmie, to będzie można z niego pociągnąć przednie głośniki i suba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeszcze nie sprawdzałem jak sub będzie się zachowywał przy sygnale z przednich głośników. Przeprowadziłem natomiast skromne testy z odsłuchaniem "Bass testu" ze wskazaniem bieżącej częstotliwości i głośnik subwoofera przenosi dźwięk w całym zakresie dolnych częstotliwości nawet do momentu, kiedy przestaje być słyszalny, a membrana nadal pracuje. Zacząłem kombinować ze zmianą lokalizacji skrzyni, co przyniosło nieznaczne korzyści. Następnie wymieniłem suba na mniejszy lecz miększy Intertechnik MDS 08 i różnica jest spora. Dziwne, że poprzedni sub (Magnat Bull Power 300 12"  w otwartej skrzyni Mac Audio Nitro 300) nie gra jak należy, ponieważ wcześniej miałem go w civic-u EJ9 i tam naprawdę robił robotę na tym samym wzmacniaczu (JBL GTS 180 x). Auto było mniejsze, a sub leżał w bagażniku, a tu w większej budzie lepiej sprawdza się mniejszy głośnik🤔

Tak czy inaczej nadal chcę wyciągnąć sygnał z radia, bo sądzę, że będzie można uzyskać lepsze efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby głośnik grał jak trzeba, obudowa musi być odpowiedniej pojemności a port musi być odpowiedniego przekroju i odpowiedniej długości. Inny typ nadwozia również podbija inaczej poszczególne częstotliwości.

To że mniejszy głośnik gra lepiej oznacza że spełnione zostały wszystkie warunki aby dobrze zagrał.

 

Jest jeszcze jedna możliwość, poprzedni subwoofer miał odwróconą polaryzację/ nie zgrywał się z przodem a ten drugi już się zgrywał…

 

Wyciągając sygnał z radia- wlutowując się przed końcówkę mocy, nie ugrasz nic a się narobisz. Taki wyciągnięty sygnał jest bardzo słaby przez co podatny na zakłócenia, zwiększając czułość wzmacniacza są też większe szumy. Więcej wad niż zalet. Lepiej zainwestować w dobry konwerter sygnału niż grzebać w radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...