Skocz do zawartości

Bmw f30, problem z brakiem zwrotnicy, podział pasma


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

posiadam Bmw f30 z podstawowym audio.

Postanowiłem sobie zmienić głośniki 10cm w przednich drzwiach (one chyba są szerokopasmowe) na głośniki tego samego rozmiaru lecz typu coax, czyli z tweeterem.

Problem mam taki, ze te stare lecą chyba pełnym pasmem bo nie mam przy nich żadnego kondensatora ani zwrotnicy, a nowe HERTZ DCX 100.3 które kupiłem nie są chyba przystosowane  do takiego podłączenia :( 

Nowe głośniki nie maja żadnej zwrotnicy, pomoże ktoś w jaki sposób obciąć pasmo żeby nie leciały na „full” ? 
Wystarczy jakiś kondensator ? Jeżeli tak to jaki bo jestem zielony w temacie…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dawids234 zmienił(a) tytuł na Bmw f30, problem z brakiem zwrotnicy, podział pasma

Cześć, 

Zagadnienie CA w bmw to chyba najczęściej poruszany temat na wszelakich forach (sam powinieneś wiedzieć dlaczego). Wystarczyło poświęcić trochę czasu i poczytać żeby nie popełniać błędów. 

1. Twoje głośniki nie potrzebują dodatkowej filtracji. Kiedyś też zadałem podobne pytanie🙂.

2. Lepszy efekt uzyskałbyś kupując ramki z tweeterami od wersji H/K pozostawiając ori głośniki lub jakiś zestaw odseparowany.

3. Sprawdziłeś czy te hertz-e pasują na głębokość? W F30 głębokość montażu to +/- 40mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza 

Czytałem na temat ca w tym aucie, wiem ze zakup ramek to najlepsza opcja lecz sa ciężko dostępne a ja nie potrzebuje nie wiadomo czego :) 

Zastawnial mnie jedynie fakt czy nie będą te hertz „pierdziec” przy większej głośności jeżeli nie zostaną „odcięte” od dołu jakimś filtrem.

fabryczny jest szerokopasmowy i faktycznie nie potrzebuje filtracji a czy aby na pewno Hertz tez nie ? Wysokotonowy jest zabezpieczony kondensatorem ale średniak już nie 😒

Nie sprawdzałem jeszcze czy wejdą, jak nie to zamówię inny, bardziej „płytki” model :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Dawids234 napisał:

Nie sprawdzałem jeszcze czy wejdą

To możesz zerknąć na wymiary w tym manualu:

Car speakers Hertz DCX 100.3 - 130.com.ua

Co masz na myśli pisząc "full"?

Od dołu pasma czy chcesz wyciąć wysoko tonowy?

 

Dołu się nie spodziewaj.

A co do góry, to raczej musiałbyś ingerować mechanicznie w budowę tego głośnika lub zastosować filtr LPF gdzieś w okolicach 4500 ~ 5500 Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, grzeczny_52 napisał:

To możesz zerknąć na wymiary w tym manualu:

Car speakers Hertz DCX 100.3 - 130.com.ua

Co masz na myśli pisząc "full"?

Od dołu pasma czy chcesz wyciąć wysoko tonowy?

 

Dołu się nie spodziewaj.

A co do góry, to raczej musiałbyś ingerować mechanicznie w budowę tego głośnika lub zastosować filtr LPF gdzieś w okolicach 4500 ~ 5500 Hz.

Mialem na myśli to ze wysokotonowy jest zabezpieczony i nie trzeba ingerować ale sredniotonowy 10cm od dołu nie jest „obcięty” wiec będzie leciał całym dolem wiec pasowałoby go obciąć choćby 70/80hz

W radiu brak filtra gornoprzepustowego wiec w ten sposob nie zrobię tego

 

Da radę stworzyć osobny filtr hpf np 100hz dla tych głośników hertz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Dawids234 napisał:

Da radę stworzyć osobny filtr hpf np 100hz dla tych głośników hertz ?

Owszem.

Koszt ok. 100 zł x 2.

Dla filtracji II rzędu cewka rdzeniowa 6.5mH x 2 i kondensator bipolarny 470uF x 2.

Cięcie coś w okolicach 91 Hz.

Tylko taki filtr będzie układem stratnym.

Czyli poziom na wyjściu będzie niższy od tego na wejściu.

Jak dużo?

To już pozostawiam fachowcom, ale spadek mocy wzmacniacza radia wyniesie np. z 22W/4 ohm do gdzieś w granicach 19W realnie po zastosowaniu cewki z nawojem o rezystancji 0,5 ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...