Skocz do zawartości

Wzbudza się gwizdek, brzęczy


gross
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Zamontowałem sprzęt, który niedawno kupiłem do mojego Audi A3 Sportback, przód Focal Access A1 165, wzmacniacz DLS CA31 i do tego skrzynia DLS W312B. Dodam, że kable są położone jak trzeba, zasilanie lewą stroną auta, sygnałowe prawą, kable głośnikowej słusznej grubości itd.

 

Pierwszy objaw - kiedy podłączałem kable głośnikowe z prawej strony (chciałem schować zwrotnicę za schowkiem) usłyszałem brzęczenie w gwizdku (Tylko na odpalonym aucie), pomimo tego, że głośniki nie były jeszcze podłączone do wzmacniacza, ani wzmacniacz do radia (sic!). W następny dzień montażu okryłem, że jeśli przeniosę zwrotnicę o ok. 10 cm bardziej w stronę fotela pasażera (czyli w miejscu gdzie normalnie znajduje się zdemontowany na potrzeby instalacji schowek) - brzęczenie znika. A więc podjąłem szybką decyzję, że coś najwyraźniej za schowkiem sieje i trzeba przenieść zwrotnicę do schowka.

 

Jak zadecydowałem tak zrobiłem, po zamontowaniu wszystkiego zrobiłem krótki test na zgaszonym aucie, wszystko grało normalnie (chociaż wydaje mi się, że szum słyszalny między utworami jest zbyt głośny, ale może to wina niezbyt porządnego radia (Pioneer DEH-P7000UB). Jakież było moje zdziwienie kiedy po odpaleniu auta zacząłem słyszeć cichy pisk z prawego gwizdka, a po włączeniu świateł głośne brzęczenie. Jestem totalnie zaskoczony tym faktem, nie wiem co poradzić. Oprócz tego w gwizdku "słychać" migacze, silnik, światła stopu etc...

 

No i nasuwa się kilka pytań:

 

- Wiadomo, że "Coś" sieje po kablach, ale co?

- Skoro sieje, to dlaczego nie było to słyszalne na fabrycznych gwizdkach?

- Jak to możliwe, że było słychać jakieś zakłócenia jeszcze kiedy do głośników nie docierał żaden prąd? (w trakcie montażu)

- Dlaczego sieje tylko z prawej strony?

- I co do cholery ciężkiej mają do tego światła? Domyślam się, że chodzi o jakieś zmiany w zasilaniu, ale o co...

 

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi, bo ja po tygodniu przesiadywania kilka godzin dziennie wieczorami i w nocy przy aucie jestem już tak sfrustrowany tym co usłyszałem po niby ukończonym montażu że nie jestem chyba w stanie trzeźwo pomyśleć i wpaść na jakiś pomysł. Proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel 20mm2, masa wzmaka podłączona pod śrubę, która pod kanapą tylną mocuje pas bezpieczeństwa do tapicerki.

 

A teraz najciekawsze: wsiadam dzisiaj do auta po pracy, odpalam auto, włączam radio - nic nie brzęczy! Totalne zaskoczenie, co to mogło być? bo jakoś przeczuwam, że temat powróci...

 

Jeszcze jedna rzecz mnie intryguje, dlaczego jest taki wysoki poziom szumu, tzn. leci utwór, pauzuję go, a z głośników ciche ale słyszalne "szzzzzzz" (nie jest tu mowa o brzęczeniu i piskach z postu wyżej), jak temu zapobiec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I gdy nie ma tej masy to słychać szum? Jak sprawdzić? Wytłumacz chłopowi po chłopsku, miernik mam :P

 

Szum jest słyszalny najbardziej na głośności rzędu 1-2 (w skali do 50 ileś) i na wysokich głośnościach. Przypominam, że nie chodzi już o brzęczenie, buczenie i piszczenie o jakim była mowa w 1 poście tego tematu, tylko o szumienie.

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to oddam radio na gwarancji

 

Skasują Cię 50zł , bo to Ty sam kombinując z kablami (masą) upaliłeś masę na płycie radia. Najlepiej pociągnąć kabelek (szczegóły znajdziesz już na forum) i z głowy, a te za 50zł kupić coś dziewczynie (żonie, matce... ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
to oddam radio na gwarancji

 

Skasują Cię 50zł , bo to Ty sam kombinując z kablami (masą) upaliłeś masę na płycie radia. Najlepiej pociągnąć kabelek (szczegóły znajdziesz już na forum) i z głowy, a te za 50zł kupić coś dziewczynie (żonie, matce... ).

Cześć,

Mam ten sam problem z moim Pioneerem - upalona masa RCA i świst w tweeterach. Moje pytanie tylko - jak ja to zrobiłem? Na czym polegał mój błąd z kombinowaniem z masą (jak pisze powalla)? Wymieniam teraz radio na nowe (m.in. z tego powodu, ale nie tylko) i nie chciałbym, żeby przy montażu sytuacja się powtórzyła. Swoją drogą dlaczego właśnie pioneery są szczególnie wrażliwe na problem masy RCA?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi,

Ł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz jest bardzo prosta. Styk RCA z punktem masowym radia jest bardzo delikatny, i wkładając i wyciągając nerwowo chinche które dodatkowo mocno się trzymają tego gniazda RCA-a w radiu można łatwo urwać to połączenie i będzie świstać gwizdać. Naprawa uszkodzonego połączenia jest dziecinnie prosta, wystarczy rozkręcić radio i posiadać minimum umiejętności posługiwania się lutownicą i poprawić fabrykę i wykonać solidniejsze połączenie które nie puści przy wyjmowaniu i wkładaniu RCA w gniazdo. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego w gwizdku "słychać" migacze, silnik, światła stopu etc...

Stawiam na pikobezpiecznik. Jezeli bedzie wypalony to wstaw tam rezystor SMD 1/4w 0 lub 1 Ohm powinno pomoc na przyszlość.

Przy grzebaniu w instalacji zaleca sie odlączenie klemy "-" od aku i podlaczenia dopiero po zakonczeniu czynnosci instalacyjnych.

Pozdr

Kamyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jak to możliwe, że było słychać jakieś zakłócenia jeszcze kiedy do głośników nie docierał żaden prąd? (w trakcie montażu)
to nie mozliwe,,, Chyba ze UFO...

 

 

A jak sa zamontowane piece? Ich obudowy nie maja czasem kontaktu z masa samochodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...