Skocz do zawartości

Strojenie subwoofera


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedawno próbując zreanimować chiński głośniczek aktywny, zakupiłem do niego zewnętrzny wzmacniacz. I teraz muszę go dostroić. Jaki najlepiej użyć utwór żeby dobrze słyszeć co się z głośnikiem dzieje?

 

Głośnik Viva Eye z allegro

Piec tha 1400

 

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw gain ustawiasz tak, żeby po prostu dobrze słyszeć głośnik. Włączasz sygnał sinus 70-80Hz (np. Hz generator na google) i kręcisz LPF na wzmaku do momentu aż usłyszysz, że sygnał znacznie przycichł. Teraz włączasz jakiś utwór z wymagającym kickiem, a gainem kręcisz aż pojawi się przester, po czym delikatnie cofasz aby go nie było. Ewentualnie gain możesz ustawić metodą na miernik, jest to opisane na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw gain ustawiasz tak, żeby po prostu dobrze słyszeć głośnik. Włączasz sygnał sinus 70-80Hz (np. Hz generator na google) i kręcisz LPF na wzmaku do momentu aż usłyszysz, że sygnał znacznie przycichł. Teraz włączasz jakiś utwór z wymagającym kickiem, a gainem kręcisz aż pojawi się przester, po czym delikatnie cofasz aby go nie było. Ewentualnie gain możesz ustawić metodą na miernik, jest to opisane na forum.

Czy do tej metody będzie mi potrzebny jakikolwiek parametr głośnika?

 

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko ja nie za bardzo kumam - co tak naprawdę kupiłeś - tubę aktywną czy sam subwoofer?

Bo jak tubę aktywną, to po co Ci ten wzmak?

 

Aaaa... dobra :)

Doczytałem twój pierwszy wpis.

Wzmak tuby zjarany, sub dobry i chcesz go zasilić tym Blau.

Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko ja nie za bardzo kumam - co tak naprawdę kupiłeś - tubę aktywną czy sam subwoofer?

Bo jak tubę aktywną, to po co Ci ten wzmak?

Kupiłem aktywną, wzmak z niej leży u mnie na szafie trupem. Wzmaka wsm kupiłem poto by zasilić skrzynkę na 2 12" hertze 0.5kw łącznej mocy rms i postanowiłem spróbować sobie pokorzystać z tej starej tuby, więc podłączyłem pod wzmaka i teraz się poważnie zastanawiam nad rezygnacją z zakupu hertzów. Niby chiński badziew a targa autem aż miło.

 

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

 

 

Wzmak tuby zjarany, sub dobry i chcesz go zasilić tym Blau.

Tak?

Już mam wszystko podłączone i wstępnie skonfigurowane tylko chce sprawdzić ile maksymalnie tak mniej więcej przyjmie ten głośnik dlatego pytam o jakiś dobry protip żeby w miarę dokładnie wyregulować gaina

 

Jeszcze myślę że warto dodać, autko toyota corolla e12 polift 2.0 d4d 116km

 

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw omomierz w dłoń i go pomierz.

Jedno cewkowy zapewne - powinien mieć standardową impedancję 4 ohm - czyli omomierz multimetru wskaże pomiędzy 2.9 ... 3.2 oma.

Od tego zależy jakie napięcie ustawić wstępnie na wyjściu mono.

Bo na widzimisię nie kombinuj - szkoda wzmaka.

Suba można ewentualnie wyrzucić bez łezki w oku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik już sprawdzałem, ma 4ohm. Później ustawiłem hain na minimum, pierwsza lepsza piosenka z mocnym bassem i volume na 2/3 maxa. Później gainem manipulowałem i.jak dotąd nie doszedłem do momentu w którym się dźwięk pogarsza od przeciążenia suba a i trochę mi szkoda od tak spalić sprawny jeszcze głośnik.

 

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw na wyjściu wzmaka 200W.

Napięcie 28.3V podając standardowo 50Hz ze źródła, które będziesz używał już na stałe.

Sporo czytania, ale wyłap to, co będzie potrzebne:

http://www.strefacaraudio.pl/topic/61370-jak-poprawnie-ustawi%C4%87-gain-we-wzmacniaczu/

 

Kolejna sprawa - ile faktycznie może przyjąć ten sub.

Zakładam zakres 200 ... 300W.

Rozrzut spory :)

Ale ja bym obserwował jak duży jest wychył membrany i czy nie wydaje dziwnych dźwięków.

Sub ma być zamontowany w tej tubie.

Po ustawieniu 200W zwiększaj stopniowo poziom Volume i obserwuj poziom wychylenia membrany.

Na oko powinien mieć max.p-p w okolicach 40mm.

Czyli + 20mm  0mm - 20mm.

Jak dojdziesz do takiej amplitudy, to będzie miał szacunkowo te 200W.

Jak nie dojdzie - jedziesz dalej.

Jak nic się złego nie będzie działo - ustaw 250W -> 31.6V

Test i obserwacja wzrok/słuch.

Kolejne 300W -> 34,65V

Test i ... i pewnie będzie miał już dość.

 

Płyta (plik) do wypalenia z testowymi częstotliwościami:

http://www.elektronikjk.pl/laboratorium/3.html

 

Długo się pobiera. Wolny komp źródłowy.

Dobrze by było je wydłużyć - zapętlić - i wyodrębnić te potrzebne.

Pozostawiam to twojej inwencji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ustaw na wyjściu wzmaka 200W.

Napięcie 28.3V podając standardowo 50Hz ze źródła, które będziesz używał już na stałe.

Sporo czytania, ale wyłap to, co będzie potrzebne:

http://www.strefacaraudio.pl/topic/61370-jak-poprawnie-ustawi%C4%87-gain-we-wzmacniaczu/

 

Kolejna sprawa - ile faktycznie może przyjąć ten sub.

Zakładam zakres 200 ... 300W.

Rozrzut spory :)

Ale ja bym obserwował jak duży jest wychył membrany i czy nie wydaje dziwnych dźwięków.

Sub ma być zamontowany w tej tubie.

Po ustawieniu 200W zwiększaj stopniowo poziom Volume i obserwuj poziom wychylenia membrany.

Na oko powinien mieć max.p-p w okolicach 40mm.

Czyli + 20mm 0mm - 20mm.

Jak dojdziesz do takiej amplitudy, to będzie miał szacunkowo te 200W.

Jak nie dojdzie - jedziesz dalej.

Jak nic się złego nie będzie działo - ustaw 250W -> 31.6V

Test i obserwacja wzrok/słuch.

Kolejne 300W -> 34,65V

Test i ... i pewnie będzie miał już dość.

 

Płyta (plik) do wypalenia z testowymi częstotliwościami:

http://www.elektronikjk.pl/laboratorium/3.html

 

Długo się pobiera. Wolny komp źródłowy.

Dobrze by było je wydłużyć - zapętlić - i wyodrębnić te potrzebne.

Pozostawiam to twojej inwencji :)

Nie da się pominąć tych ustawień przy użyciu multimetru? W sensie czy osobiście na słuch mogę to ustawić korzystając z pliku do którego link wstawiłeś?

 

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo jest przekroczyć moc znamionową i wprowadzić wzmak w stan przesterowania.

Czym to grozi?

Możesz się domyśleć.

 

Tu nie ma jakichś czarów.

Odłączasz suba od Plusa i Minusa portu głośnikowego wzmaka.

W to miejsce podłączasz sondy pomiarowe multimetru, który ustawiasz na zakres AC i odpowiednio wysoki zakres, większy od 30V.

Puszczasz z odpowiednim poziomem sygnał i ustawiasz gainem stosowne do mocy dla 4 ohm napięcie.

 

Procedurę podałem w linku wyżej.

 

Zrób to starannie. Połączenia mają być pewne i nie grożące zwarciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w przypadku gdy ten wzmak ma 500w rms a tuba z pewnością mniej to też lepiej tak zrobić? Czy powinno być wszystko ok jeśli chodzi o wzmacniacz?

 

Jeszcze próbowałem teraz korzystając z gorszej jakości nagrania 50hz stroić i w pewnym momencie pojawiły się dwa uderzenia o innej częstotliwości, o czym może to świadczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manual THA 1400:

THA 1400, 18.4.05 - Blaupunkt

 

Masz tam opisane jego możliwości.

Dla 4 ohm możesz uzyskać 400W w/g producenta. Moc max. ustawić można oscyloskopem.

Nie dawaj niepewnych poziomów co do stabilności. Pojawiające się piki nie mają prawa występować.

 

Dlatego nie znając mocy suba proponuję skokowe podnoszenie mocy i obserwację zachowania suba.

Ustawienie na 300W zapewni zapas mocy, którą wzmacniacz może podać na suba, i która nie będzie zawierać przesteru. Ten zapas wyniesie minimum 100W. Minimum, bo być może (!) jego moc faktyczna przy obciążeniu 4 ohm wynosi np. 440W. Co dałoby zapas 140W.

 

Zapewnij odpowiednio wydajne zasilanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co za bardzo komplikować, jak ktoś wyzej napisał zdrowy rozsądek. Gdy wzmacniacz jest za słaby to nawet mało wprawione ucho usłyszy charakterystyczne furgotanie czyli przester, w przypadku gdy wzmacniacz jest za mocny (w stosunku do głośnika) jest już trochę inaczej do pewnego momentu słychać że glosnik gra coraz głośniej i w pwenym momencie przestaje grać głośniej mimo kręcenia gajnem ,trzeba wychwycić ten moment i troszkę wrócić z powrotem, tak chyba jest najłatwiej. Co do pomiarów multimetrem oscyloskopem itp. to jest zbyt zawiłe, oczywiscie można to zrobić lecz nie samym multimetrem. Do tego potrzebny jest multimetr najlepiej z tru rms, oscyloskop (znieksztalcenia)który tez może pokazać napiecie rms i sztuczne obciążenie które ma tylko rezystancję a nie jak głośnik impedancje. Taki pomiar i tak ma duży margines błędu szczególnie przy niskich rezystancjach. Każdy wolt (pod obciążeniem), każda dziesiąta część ohma ma duży wpływ na wynik pomiaru, szczególnie jak wzmacniacz ma kilkaset watow i wiecej,nie wspominając nawet o napieciu zasilania. Piszę z własnego doświadczenia i najważniejsze jest własne ucho i zdrowy rozsądek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...