Skocz do zawartości

Subwoofer do 400 PLN - pomoc w wyborze


Espineles
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli skrzynki przykładowo firmy BASSER to lipa? 

 

Sam nie zrobisz?
Oczywiście lepiej dedyk robiony przez szpenia niż uniwersal z bibuły z Al.

Wysłane z mojego Nokia 6.1 Plus przy użyciu Tapatalka

 

Wszystko z CA robiłem sam ale rzeźbienie w MDF i oklejanie tego dywanikiem to nie mój świat :D Jest ktoś na forum kto składa dobrej jakości skrzynki? :) Domyślam się, że tak tylko potrzebuję jakiegoś kontaktu :)

 

Taa... Kupiłem na alle skrzynkę z frezem na głośnik i okazało się że to nie frez tylko podklejone od spodu dwa (!) kawałki mdf składające się na mniejszy otwór.

PS

Finalnie kupiłem ESX 1240 i na razie wożę go w br 50L z alle, niedługo zamierzam wrzucić go w cl z alle, pojeździć trochę i przekonać się co mi bardziej leży a następnie zamówić konkretną skrzynię od szpenia. 

 

Jak z jakością tych ESX? Drugim razem wziąłbyś nówkę ESX czy szukał HELIXA? Aktualnie wisi P10W na giełdzie i się zastanawiam co wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wszystko z CA robiłem sam ale rzeźbienie w MDF i oklejanie tego dywanikiem to nie mój świat :D Jest ktoś na forum kto składa dobrej jakości skrzynki? :) Domyślam się, że tak tylko potrzebuję jakiegoś kontaktu :)

 

 

Mastah.

 

Skrzynka załatwiona, dzięki za info :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych wrzucam frezy od Bassera. To jest skrzynia CL 40L - moja pomyłka, do cl zdecydowanie za duża. Za naukę się płaci... Idzie na śmietnik więc jakby ktoś chciał za piwo to zapraszam.

Co do głośnika to nie mam porównania z Helixem więc się nie wypowiem. Poza tym ja mam '12. Ogólnie jest nieźle ale więcej będę wiedział jak kupię w końcu lepsze zasilanie.

post-25986-0-83369600-1591908690_thumb.jpg

post-25986-0-89203300-1591908749_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co kombinujesz z naklejaniem mat od środka skrzynki. Lepiej potestuj różny litraż, masz duża skrzynkę, możesz usłyszeć jak to gra wkręcając do skrzynki jakieś drewniane klocki lub coś podobnego. Możesz również skrzynkę wypełnić wełna akustyczna lub innym wypełniaczem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maty nakleiłem bo miałem ścinki i chciałem usztywnić ściany na środkach, a z litrażem kombinowałem ale ciężko było mi dobrać odpowiednie klocki żeby nie kolidowały z głośnikiem. Poza tym ta skrzynia nie trzyma ciśnienia bo jeden z kawałków od "frezu" odkleił się jak wiercilem otwory na śruby. Widać na zdjęciu. Wełny mam całe pudło (bo za dużo kupiłem) ale ona sztucznie "powiększa" litraż a te 40L to już ewidentnie za dużo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakleiles ścinki maty bo miałeś je pod ręką a nie wiesz jak to wpłynie na dzwiek. Nie usztywnusz tym skrzyni. Ważna jest natomiast szczelność skrzyni, bez tego nie wyciągaj żadnych wniosków że swoich eksperymentów. Jak delikatnie wciśniesz membranę głośnika to powinna wracać powoli, jeżeli wraca szybko to skrzynka nie jest szczelna. Dopiero jak to poprawisz to można coś testować i zacząć wyciągać wnioski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co kombinujesz z naklejaniem mat od środka skrzynki. Lepiej potestuj różny litraż, masz duża skrzynkę, możesz usłyszeć jak to gra wkręcając do skrzynki jakieś drewniane klocki lub coś podobnego. Możesz również skrzynkę wypełnić wełna akustyczna lub innym wypełniaczem.

Dajesz lekcje i nauke komuś nie robiąc nic samemu... moim zdaniem dobrze , że je nakleil. Sam mając nowy subwofer testuję to w kilku skrzynkach z różnym wytlumienieniem i co robię błąd klepiac nowe skrzynki? Robiąc 4/5 kompletów słupków pod kierunki jednego setu też robię błąd? Pozwól chłopakowi robić błędy na które Ty nie miałeś odwagi...

A mata na ścianach mu nie zaszkodzi. Ja to sprawdziłem. A Ty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakleiles ścinki maty bo miałeś je pod ręką a nie wiesz jak to wpłynie na dzwiek. Nie usztywnusz tym skrzyni. Ważna jest natomiast szczelność skrzyni, bez tego nie wyciągaj żadnych wniosków że swoich eksperymentów. Jak delikatnie wciśniesz membranę głośnika to powinna wracać powoli, jeżeli wraca szybko to skrzynka nie jest szczelna. Dopiero jak to poprawisz to można coś testować i zacząć wyciągać wnioski.

Ja wszystkie skrzynie CL dokladnie wyklejam matami. Zadnej zbsolutnie ZADNEJ skrzyni nigdy nie wypelnilem zadna welna czy pianka. Przetestowalem to 10 lat temu, i tak za kazdym razem , za kazdym nowym subwooferem testuje z wypelnieniem w srodku i tak za kazdym razem welna/pianka jak na moje kulawe ucho psuje wszystko.

 

To jest tylko moje zdanie, prosze sie nie sugerowac.

 

Helix P10W w 22L wypelnienie 25% - buczydlo, rozlazly , wolny z wyraznym opuznieniem. Wskoczyl w 25L wyklejony butylem , dopiero pokazal pazur.

post-19646-0-29694600-1592039446_thumb.jpg

post-19646-0-65878400-1592039478_thumb.jpg

post-19646-0-34106200-1592039509_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chudy:

 

Po co gadasz bzdury bez żadnego pokrycia, skoro nie wiesz co miałem w swoim samochodzie i co testowałem to może lepiej zamilcz. Testowanie nieszczelnej, zamkniętej skrzynki do czego ma prowadzić, do jakich wniosków? Pewnie do byle jakich. Napisz wprost w czym pomoże mata w skrzyni subwoofera.

 

Jedziesz mi bo postanowiłem, żeby ktoś inny wykonał mi instalacje?

 

No i kwestia ostatnia, w pozwalaniu na popełnianiu błędów (bo ja na to nie mam odwagi). Ja tam jednak szanuje czas, prace i pieniądze innych osób.

 

Tonio

 

Wypełniając skrzynie powiększasz pozornie jej objętość, więc nie wiem jak miałoby to pomoc w skrzyni 22 l lub 25 l, skoro producent zaleca ten głośnik do skrzyni 15 l. Ale ja jako, że się mądrze tylko i boję się testować, bo od razu lecę do kogoś kto mi to zrobi, to mogę powiedzieć że miałem ten głośnik (P10) w skrzyni 19 l i 15 l i wybrałbym mniejsza skrzynie, która była właśnie wypełniona. I to nie tylko ja tego głośnika słuchałem w tych skrzyniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem, efekt był slaby, ciężko było za to później usunąć tą mate i w rezultacie skrzynka poszła do kosza. Nigdy więcej tego nie robiłem, próbowałem natomiast różnego litrażu, rodzaju skrzynek (BR i closed), różnego stopnia wypelnienia. Z moich prywatnych obserwacji wynika, że lepiej pozostać przy zaleceniach producenta, a skupić się na strojeniu całego systemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecana wartość producenta to jakiś kompromis, kompromis o którym decyduje producent a nie klient. Pytanie, czy wszyscy producenci podają tą wartość dla tej samej dobroci całkowitej Qtc? Otóż nie, łatwo to sprawdzić podstawiając parametry głośników do wzorów, zazwyczaj głośniki dedykowane do małej obudowy (czym wszem i w obec chwali się producent) mają Qtc wyższe od strojenia Butterworth'a co przekłada się na szybsze spadanie charakterystyki ale pozwala na pochwale je się zalecaną obudową 14,2L zamiast 21L.

Nie pamietam na jakim głośniku to ćwiczyłem ale chyba JL 13TW5 gdzie producent zaleca obudowę 21L a przy Qtc = 0,707 wychodziło duuuuużo więcej, nie pamietam wartości ale na pewno ponad 30L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku ESX 1240 producent zaleca skrzynie bandpass albo br, o cl nie wspomina. Natomiast winISD po parametrach t/s sugeruje że nadaje się bardziej do cl (70:30 jeżeli dobrze pamiętam). Przeliczyłem go do br i wyszło mi podobnie jak podaje producent. Ale im dłużej go słucham w br tym bardziej mi się nie podoba. 

Kupiłem dodatkowy piecyk AS 400W RMS, może on coś zmieni. Ale zanim potestuję minie chwila bo muszę położyć nowy kabel. W każdym razie myślę że skończy się w klozecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...