Skocz do zawartości

Słabszy bezpiecznik, większa ochrona ?


9kaczor6
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak myślę (ale pewnie jestem w błędzie). Jeżeli bezpieczniki 2x60A zamienił bym na słabsze np. 40A to szybciej by się one przepaliły podczas zwarcia niż te 60A ?

Nie wiem czy mam racje ale to chyba ma sens? Jeżeli by tak było to bezpieczniki w naszych wzmakach można by było zamienić na te słabsze, wtedy im szybciej bezpiecznik się przepali tym szybciej i skuteczniej ochroni to wzmacniacz, tak?

 

Tylko czy słabsze bezpieczniki mają wpływ na granie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoper[/b], ]Bezpiecznik nie ma za zadanie chronić wzmacniacza tylko instalację samochodu...

to co chroni wzmacniacz?

 

U siebie i tak nie ma takiej opcji żebym słychał na maxa bo różnicy między wzmakiem a głośnikiem jest 500rms

Więc zamiast 2x60A mógłbym dać 2x30A ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli bezpieczniki 2x60A zamienił bym na słabsze np. 40A to szybciej by się one przepaliły podczas zwarcia niż te 60A ?

To zależy od charakterystyki czasowo-prądowej bezpiecznika. Może się też zdarzyć, że czasy zadziałania dla takich różnych wartości będą bardzo podobne (np. 100ms dla 2xI znamionowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie będę nic zmieniał jedynie skręcę level, z resztą co może się stać....

 

Pytanie odnośnie levela

Zakres mam od 0.2 do 9V, nie ma % :/ Czy ten zakres jest wiarygodny, tzn. jak ustawię połowę 4.4V to rzeczywiście połowa mocy pójdzie na głośnik?

No i kiedy mam większy moc na 9V czy na 0.2V ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9kaczor6, moc zalezy od tego czego w danym momecie sluchasz i jak masz bardzo rozkrecony volume w duzym uproszczeniu bylo o tym pisane stotysiecy razy

Na pewno nie jest tak ze jak masz volume 50/100 to oznacza ze masz 50% mocy bo tak nie jest.

 

gain to u ciebie level inna nazwa poprostu wszystko to jedno i to samo po polsku czulosc wejsciowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ige[/b], ]bylo o tym pisane stotysiecy razy

to napiszę jeszcze raz

 

ige, pytam bo pisałeś że level=gain, a teraz dowiaduję się czegoś innego jeśli dobrze rozumiem.

Wiem że głośność reguluję się w radiu (w moim przypadku kompie), ale chce ustawić tak że jak dam 100% na kompie do na wzmacniaczu ma być 50%, gdyby był ten przeklęty gain nie było bym problemu ale go nie ma, więc pytam czy czymś innym się da ustawić?

Tak - czym?

Nie - kończymy temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Gain! u ciebie nazywa sie to level.

 

Nigdy nie ustawisz tego tak ze bedziesz mial 50% mocy czyli powiedzmy 400W.Zeby zrozumiec dlaczego trzeba zrozumiec ze moc podawana przez producenta jest moca dla ciaglego jednostjnego sygnalu np 1khz.

 

Normalny uzytkownik nie slucha sobie 1khz tylkos lucha muzyki ktora jest zmiena zlozlona z roznych czestotliwosci o roznych amplidtudach co oznacz ze moc caly czas sie zmienia jest wieksza,mniejsza zaleznie od kawalka.Wiekszosc osiaga -5-6dB ponizej mocy rms,a moc srednia jest kilkukrotnie mniejsza niz rms.

 

Czulosc wejsciowa jest po to aby dopasowac napiecie zrodla do wejscia wzmcniacza po to aby uniknac przesterowania zbyt duzym napieciem wejsciowym lub niedosterowania zbyt niskim.

 

Tak wiec nikt ci nie poda gotowego rozwiazania bo takiego nie ma.

Poprostu musisz uzywac z glowa,a od dozowania napiecia wyjsciu zrodla jest volume ktorego musisz uzywac z glowa a wszystko bedzie OK,zreszta to widac i slychac kiedy sprzet ma dosc.

A na sam konec to szczerze watpie ze twoj akumulkator z napieciem 10V wyda z siebie prawie 1kW mocy...czy nawet polowe tego

 

ps.hifonics sie wylacza ponizej 10V przynjamniej moj bxi2006 sie wylaczal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wiedzieć na ile gain ustawić to w instrukcji od radia pisze ile volt ma wyjście RCA.

Mi w instrukcji od pionka pisze i na wzmaku podobnie ustawiłem, czyli defakto Pi x OKO.

Bo dokładnej skali przy pokrętne od gaina nie ma.

 

W dźwiękówce załatw sobie miernik i sprawdź najlepiej ile daje. A jak nie wiesz to ustaw mniej jak więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ige, a jaka może być mniej więcej skala błędu na tym szajsie?

Na aku jak mierze to mi ciągle skacze o 0.1V, nie wiem czy to ma znaczenie, ale chyba przy takim małym napięciu będzie pewnie większy skok....

 

 

ige[/b], ]na pomiarze ac(zmiennego) oczywiscie

? :)

Czyli jak mierze mam mieć ustawienie tak jak teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą o czymś pomyślałem i sprawa przy pomiarze się trochę komplikuje: miernik mierzy wartość skuteczną, a Nas obchodzi amplituda sygnału. Czyli mając miernik z zakresem najlepiej 2V, 20V AC znając napięcie skuteczne mnożymy je przez pierwiastek z 2.

 

Przy tańszych miernikach i niskich napięciach mierzonych wynik może odbiegać od rzeczywistego nawet o kilkaset mV.

 

Sygnał testowy 50Hz jest konieczny przy pomiarze poziomu sygnału. Tanie mierniki są kalibrowane właśnie pod 50Hz przy pomiarze napięcia przemiennego, wraz ze wzrostem i spadkiem częstotliwości napięcie dość mocno maleje, na zajęciach z metrologii mieliśmy porównanie takiego miernika za 10zł z miernikiem z TrueRMS i o ile przy tych 50Hz wynik był znośny to już przy 1kHz tani miernik wskazywał spadek napięcia z generatora o 1/3.

 

9kaczor6, pomiar napięć przemiennych dokonujesz wybierając na mierniku V~.

 

dam rade nim zmierzyć i ustawić te 50Hz(chyba nie )?

Sinus 50Hz to musisz nagrać sygnał testowy na płytke i odtworzyć w radioodtwarzaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.download.net.pl/5407/Multi-Tone-Sound-Generator/ prosty generator dzwieku

W prosty sposób zobaczysz gdzie masz najwyzsze napiecie przy jakiej czestotliwosci nalezało by go odciac, zmniejszyc.

Oczywiscie zakladajac juz gdzie go odcinamy dobrze wziąsc sobie poprawke jakiej jakosci dzwieków bedziemy słłuchac.

Bawiłem sie zyms podobnym w Wav-ie i w Mp3-ach i roznice bywaja zmienne nawet przy tych samych wartosciach, poprostu sprzet inaczej reaguje, moze wprowadzac w bład. Zakres na mierniku "~" a nie "-"

program jest jak zabawka pobaw sie np: co 5Hz i zobaczysz roznice.

Plusem jest to ze nie musisz dawac na fulla wszystkich czestotliwosci wystarczy ze zrobisz sobie zakres 30hz-do miejsca gdzie ci odcina zwrotnica a pozniej na tym najwyzszym punkcie dawaj głosniej az zobaczysz jakie masz napiecie na woltomierzu.. Załoze sie ze moze ci wyskoczyc powyzej danych twojego urzadzenia :zawstydzony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...