Skocz do zawartości

Obudowa subwoofera z aluminium lotniczego 6061 10 mm


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy budowa tak wąskiej  obudowy pod głośnik 10"  to dobry pomysł?

 

Wysokość od półki do dolnej krawędzi tylnej szyby  (żółta kreska ) to tylko 22 cm. Budując obudowę z bardzo cienkich ścianek np.aluminium 6061 o grubości 10 minimetrów oraz otwór na głośnik na dole i podnosząc skrzynkę o 4 cm żeby mógł pracować ,pozostaje tylko 16 cm wewnątrz skrzynki  .Głębokość głośnika to 11 cm a zatem tylko 6 cm od górnej ścianki do magnesu .

Lepszym pomysłem byłoby zrobienie otworu na głośnik u góry ? Wtedy skrzynka miałaby wewnątrz nie 16 a 20 cm i magnes głośnika znajdowałby się 10 cm od dolnej ścianki.

post-17962-0-48215700-1580846279_thumb.jpg

post-17962-0-92547200-1580846292_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalnie ,zmieści się skrzynka prostokątna o wymiarach zewnętrznych 90 cm * 39 cm *20 cm . Obudowa z pochyloną ścianką niestety będzie już ograniczać widoczność w tylnej szybie.

Gdybym znał najbardziej odpowiednią objętość i wymiary skrzynki to nie zakładałbym postu. :hyhy:

 

https://www.focal.co...pia_sub10wm.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kombinować z alu, proponuję HDF 12mm i odpowiednią ilość wzmocnień wewnątrz skrzynki. 

 

Ten głośnik musi grać w dół? Może lepiej skierować go w szybę i udekorować jakąś ciekawą maskownicą, żeby się deko mniej rzucał w oczy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie mam u siebie pioneer ts-w1rsII w obudowie około 14,2 litrów a producent zaleca optymalnie 17 litrów, odległość pomiędzy ściankami to około 12 cm i po dłuższym odsłuchu stwierdzam że pioneer gra o wiele lepiej niż jl audio 10tw3 który ma zalecane przez producenta obudowę 14,2 litra i głównie jest stosowany do płaskich skrzynek. Z tych wymiarów co podałeś i przy użyciu ścianek o grubości 20 mm można osiągnąć około 48 litrów więc jest spory zapas gdyż z tego co widziałem kiedyś ten Focal gra już od 10 litrów. Zawsze można zamontować głośnik na górnej krawędzi obudowy co moim zdaniem nie ograniczy zbytnio widoczności i da odległość około 92 mm przy zastosowaniu materiału na ścianki o grubości 20 mm.

 

https://www.focal.com/sites/www.focal.fr/files/shared/catalog/document/utopia-m_subwoofer-10wm_specification-sheet.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi deklaracjami producentów był bym ostrożny, dla 13TW5 podają 21 litrów a zaczyna grać dopiero od 30tu...

Wracając do tematu, przy podanych wymiarach i grubości ścianek 30mm uzyskasz 44 litry, głośnik skierowany do góry bez podfrezowania będzie miał pod sobą jeszcze 62mm przestrzeni, wystarczająco do zapewnienia swobodnego przepływu powietrza. Żeby nie ograniczać widoczności (będzie wystawał poza obrys skrzyni) możesz go umieścić w skrajnym położeniu za zagłówkiem. A jeśli tak jak ja, masz bzika na punkcie symetrii i będzie Ci to przeszkadzało, to masz jeszcze litraż na to, żeby z drugiej strony umieścić kolejny :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt u chłopaków poniżej. Sklejka (najprawdopodobniej )18 mm ze wzmocnieniem w środku oraz z pogrubieniem pod głośnik.

 

https://www.facebook.com/musicarnw/photos/pcb.2159809417375863/2159809060709232/?type=3&theater

 

Jeśli producent zaleca obudowę około 30 litrów to większa obudowa (44-48 litrów) wpłynie pozytywnie czy raczej negatywnie na efekt końcowy?

Dla dwóch głośników może okazać się zbyt mała. W tym wypadku lepiej jeden czy dwa głośniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello.

Bardzo dobre rozwiązanie z tymi żebrami.

 

Z mojego doświadczenia również wynika że producenci tak jakby zaniżali te pojemności.

W większych litrażach uzyskałem brzmieniowo lepszy efekt.

Zresztą nie rozumiem jednego.

W czym problem wykonać o te kilka litrów większą obudowę.

Koszt nie wiele większy a wypełniając w środku np. styropianem można sobie eksperymentalnie zmniejszyć do optymalnego efektu. Tak wykonalne obudowę na Phase Aliante właśnie.

Kilkanaście litrów więcej niż zaleca producent, odpowiednie zasilenie i to brzmieniowo inny głośnik jest :-)

Z drugiej strony jest też lepiej żeby przetwornik miał za membrana tego miejsca ileś tam.

Działaj będzie dobrze!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent zaleca 15L netto jako objętość optymalna i 10L netto jako minimum. Większa skrzynia to mniejsza kontrola i szybkość ale charakterystyka odtwarzania opada łagodniej, zejdzie ciut niżej. Przy dwóch sztukach masz po 22 litry minus objętość głośnika, moim zdaniem powinno być ok :-)

Wspomniany wcześniej JL10TW3 gra u mnie w 17 litrach, producent podaje 14.2, nie jest źle ale wsadziłem go na próbę w skrzynie około 24 litry i gra zupełnie inaczej, nie stracił na szybkości a zyskał mięcha, warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety wielkość obudowy jest wymuszona przez brak miejsca w pickupie. Zgadzam się z chłopakami lepiej zrobić na próbę większą skrzynkę i eksperymentować zmniejszając obudowę do tego dochodzi jeszcze kwestia wygłuszenie i w sumie mamy zabawy co nie miara żeby to jakoś ogarnąć. Kiedyś gdzieś czytałem w jakimś poradniku CA że pomiedzy głośnikiem a tylną ścianką powinno być minimum 7cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że dla producenta ważniejszym aspektem jest marketing, w tym przypadku to ze ich produkt 10” zagra poprawnie w 14,2L a konkurencyjny wymaga 19 czy 22L.

Może zbyt daleko idziemy z przemyśleniami, ale mój JL pokazał pazur dopiero w skrzyni o 10L większej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety wielkość obudowy jest wymuszona przez brak miejsca w pickupie. Zgadzam się z chłopakami lepiej zrobić na próbę większą skrzynkę i eksperymentować zmniejszając obudowę do tego dochodzi jeszcze kwestia wygłuszenie i w sumie mamy zabawy co nie miara żeby to jakoś ogarnąć. Kiedyś gdzieś czytałem w jakimś poradniku CA że pomiedzy głośnikiem a tylną ścianką powinno być minimum 7cm.

Właśnie Nazar zalecał by tylna ścianka za menbraną nie była zbyt blisko (min 10-15 cm ) bo negatywnie wpływa na pracę głośnika ,powoduje rezonanse i brzmienie na tym traci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...