Skocz do zawartości

E39 - Poprawa męczącego grania


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Jestem Tomek i jestem "szczęśliwym" posiadaczem E39 w sedanie. Po wielu bojach mechanicznych z tą Kobietą muszę poprawić CA, które jest męczące a ostatnio odbiornik BM54 odmówił odbierania nawet fal FM.

 

Co zostało zrobione do tej pory:

BM54 - wyciągnięte RCA

Zmienione głośniki z przodu na Morel Maximo 5.2 13cm - 80W RMS

Zamontowany wzmacniacz MAC MPX4000 (Wiem, że G ale zalegał po poprzednim aucie razem z głośnikami)

Zakupiona oryginalna półka DSP z głośnikami (Litraż ok. 20l), w środku 2x ~ 12cm nokia, czeka na montaż

 

Wiem, że dużym problemem jest źródło dźwięku z beckera. Ale nie chce psuć oryginalnego wyglądu navi 16:9 oraz opcji spalania itd.

 

Plan mam taki:

- Zakup Androida 9.0 z DSP na chipie ADAU1401A, wzmacniaczem TDA7851, PX6-6xCore, 4GB RAMU, CANBUS itd. (Aktualnie czekam na 11.11 na ali)

Posiada ktoś andka na PX5/PX6 i może się wypowiedzieć odnośnie jakości dźwięku? Na forum XDA jest sporo pochlebnych opinii odnośnie TDA7851

oraz samego systemu DSP, pytanie czy to DSP jest mi potrzebne? Według FAQ Nazar - pogarsza się jakość z względu na obróbkę analogowo-cyfrową

 

- Koszt tego radia to ok. 1400zł już z VATem przesyłką dodatkowym okablowaniem do bagażnika

 

- Oryginalne przewody mają przekrój 16mm - przy 6m wydajność prądowa na poz. 40A - według mnie powinna wystarczyć do tych Moreli ale może źle liczę?

 

- Wygłuszenie drzwi jakaś nowość na rynku która nie zrujnuje przyszłego ojca? Oczywiście poszukam odpowiednich odpowiedzi udzielonych innym Użytkownikom aczkolwiek z pamięci nie przytoczę konkretnych nazw. Jak to wykonać w miarę poprawnie wyczytałem w FAQ plus przejrzałem kilka realizacji E39 innych użytkowników. (Budżet 200zł na drzwi lub mniej jeśli nie ma sensu tyle, z tego co czytałem to w 150 da się wyrobić ale to nie wielka różnica)

 

- Poszukanie normalnego pieca w zamian za MPX - Sony XM, audison, V12 Alpine - najlepiej aby 1 wzmacniacz ogarnął przód i głośniki w półce ale nie wykluczam 2 jeśli to będzie bardziej sensowne (Budżet myślę do 600zł)

 

- Może wymiana głośników na 16 jeśli 13 nie zagrają i założenie dystansów

 

- Zakupienie słupków pod tweetery - czekam na odpowiedź z giełdy czy jeszcze aktualne

 

- Może wykonanie BI-AMPING jeśli będę zmieniał kable

 

- Przeciągnięcie RCA przez tunel środkowy do bagażnika omijając elektrykę

 

Pytania:

1. Jeśli wzmacniacz posiada filtry to czy jest sens ciąć zestaw właśnie na piecu, zwrotnicy, czy może samym radiu z DSP(o ile to możliwe, DSP posiada 15 stopniowy EQ aczkolwiek nie wyobrażam sobie tego cięcią, musiałoby być per kanał ale pewnie gadam bzdury). Która opcja jest najlepsza?

2. Czy warto demontować wszystko z środka drzwi czyt. szybę, mechanizm jej podnoszenia pod wygłuszenie, czy gra nie warta świeczki i lepiej pościnać ręce co i tak i tak jest nieuniknione?

3. ADAU1401A - miał ktoś do czynienia - gra warta dopłaty? Można ustawiać czasówki, 15-EQ, wyjście pod Suba

4. Aktualnie głośniki obsadzone są w plastikowych zamkniętych komorach. Znalazłem 2 wypowiedzi że wykonanie otworu i otworzenie głośnik na drzwi już sporo daje + wygłuszenie. Ktoś się może wypowie

 

Jeżeli ktokolwiek się zainteresuje tematem zaiste zapyta o sens subwoofera w półce gdyż jest to nie polecane rozwiązanie. 

1. Już go posiadam, zakupiłem kompletne DSP bez wiązki ponieważ początkowo chciałem zrobić ori DSP bo podobno gra znośnie aczkolwiek brak możliwości podłączenie po BT, Spotify, YT czy nawet aux doprowadził mnie do konkluzji iż ten kierunek nie ma sensu.

2. Jest to w końcu subwoofer więc powinno się go dać wystroić aby zagrał miękkim bassem nie psując "sceny" z przodu

3. Nie chce wkładać skrzynki do bagażnika bo A. nie ma tam i tak za dużo miejsca B. nie mam schowka na narty a blachę więc ciężko byłoby się przebić do kabiny.

 

Kończąc oczekuje ciepłego i delikatnego basu, wyraźnej ale nie drącej się góry. Jeżeli ktokolwiek z Was miał możliwość posłuchać Lexusa IS z nagłośnieniem Premium sound to będzie wiedział o co chodzi o Nakamichi w LS nawet nie wspomnę. Rodzaj muzyki - każdy oprócz Disco-Polo :)

 

Liczę na waszą pomoc. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zbyt zawile to wszystko opisałem albo zbyt długo albo za mało FAQ przeczytałem :).

 

Zakupiony został wzmacniacz Rainbow and Paul 4300. Czekam na dostawę. 

 

Czy ktoś się wypowie odnośnie radia od Chińczyka? :D


 

 


- Oryginalne przewody mają przekrój 16mm - przy 6m wydajność prądowa na poz. 40A - według mnie powinna wystarczyć do tych Moreli ale może źle liczę?

 

Jednak to 1.6mm. Poprawcie mnie czy dobrze myślę, jeśli głośnik jest w stanie grać z mocą RMS na poz. 80W zakładając napięcie w aucie na poz. 14V to I=80/14= 5.71A pobór prądu? Nie interesuje nas napięcie, które wzmacniacz podaje na głośnik w tym przypadku? Druga sprawa woofer pobiera swoje a tweeter swoje czy jest to podana wartość dla zestawu wf+tw?

Według tematu kable,kable,kable 1.5mm jest  w stanie przerzucić 400W RMS :D dla 4Ohm więc nie musze nic grzebać ew. dorzucenie 2-giej pary pod tw.

 

Według https://www.morelhifi.com/wp-content/uploads/2012/04/Maximo-2-way.pdf  tweeter jest w stanie pobrać moc RMS 80W co według mnie nie jest prawdą.

 

Aktualnie siedzi u mnie altek 130A po kompletnej renowacji wiec zapas chyba jest :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli głośnik jest w stanie grać z mocą RMS na poz. 80W zakładając napięcie w aucie na poz. 14V to

Nie.

Jeżeli wzmacniacz jest w stanie dostarczyć moc 80W mając za obciążenie impedancję głośnika 4 ohm, to:

- napięcie, które bierzemy pod uwagę nie jest napięciem w instalacji zasilającej wzmacniacz, a napięciem na wyjściu wzmacniacza.

  Ono wyniesie dla 80W/4ohm = 17.88 V;

- obliczony prąd płynący dla takich wartości mocy i obciążenia wyniesie 80W/17.88V = 4.47 A.

Faktycznie będzie to średnio mniej niż ten wyliczony w teorii.

 

Tweeter będzie zasilony mocą gdzieś w granicach 10 ... 15% mocy rms dostarczonej dla niskiego zakresu, tj. w zakresie 20 ... 100Hz.

Czyli przy 80W rms tweet dostanie +/- 10 do max. 15W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Tweeter będzie zasilony mocą gdzieś w granicach 10 ... 15% mocy rms dostarczonej dla niskiego zakresu, tj. w zakresie 20 ... 100Hz.

Czyli przy 80W rms tweet dostanie +/- 10 do max. 15W.
Rozumiem że BI-AMPING jest polecany dlatego, że nie ma zwrotnicy po drodze i całością sterujesz albo z radia albo z wzmaka, dobrze rozumuje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotnica może być.

Jednak ma ona mieć rozdzielone tory dla woofer'a i tweeter'a.

Zwrotnicza przystosowana fabrycznie lub amatorsko przystosowana.

Wtedy nie używasz filtrów w radio czy wzmaku - możesz wtedy jedynie dla "higieny" pracy woofera podciąć go filtrem HPF przy 40/50 Hz. Nie będzie na siłę próbował odtworzyć bardzo niskiego zakresu, którego nie będzie w stanie odtworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Zakupiony został wzmacniacz Rainbow and Paul 4300. Czekam na dostawę. 


Niestety sprzedający się rozmyślił trwa poszukiwanie wzmacniacza.

 

Co polecicie mi do tych Moreli 5.2 oraz oryginalnego sub w półce od DSP które ma w sobie 2x Nokia 12cm?

 

Wiem, że nie ma co się napalać aby najpierw kupić a dopiero pytać o opinię dlatego idę wskazaną przez was drogą.

 

Budżet do 400zł za wzmak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

takie mam np. 

Rodek R4100N

 

Hej, z Rodków mam możliwość kupna R410i za 3 stówki. Z tego co widzę to parametry zbliżone według amp-performance.

 

Nie wiem tylko jak się ma dobranie wzmacniacza do charakteru brzmienia. Nigdzie tego nie mogę wyczytać... Podobno Rodek jest lepszy pod muzykę rockową, może coś podpowiesz? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tak "wymagający" zestaw, to zakupił bym Sony XM-3040, lub 5040 i zaczął słuchać muzyki, a nie patrzył na te cyferki, których padło tu całe mnóstwo.

 

 

SONY XPLOD XM-5040X(119 licytacja)  vs XM-3040F(175) vs XM-4040(250zł)

 

Który najkorzystniejszy z tej 3-ki?

 

Edit.

Na giełdzie dostępny XM-4045 (299)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się, ale do czego Ty zmierzasz ? Jaki masz system, że liczysz na jakieś różnice, czy o co chodzi ? 3 wzmacniacze tego samego producenta, spodziewasz się zmiany profilu wzmacniaczy o 180 stopni, czy "lepszej jakości dźwięku" na Twoim systemie ? Nie masz póki co jednego elementu, aby zbliżyć się do poziomu takich wzmacniaczy, taka prawda, nie jest to krytyka, tylko sugestia, że czego nie wybierzesz, to i tak będzie ponad to, co masz.

Edytowane przez bogus1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się, ale do czego Ty zmierzasz ? Jaki masz system, że liczysz na jakieś różnice, czy o co chodzi ? 3 wzmacniacze tego samego producenta, spodziewasz się zmiany profilu wzmacniaczy o 180 stopni, czy "lepszej jakości dźwięku" na Twoim systemie ? Nie masz póki co jednego elementu, aby zbliżyć się do poziomu takich wzmacniaczy, taka prawda, nie jest to krytyka, tylko sugestia, że czego nie wybierzesz, to i tak będzie ponad to, co masz.

Nie obrażam się - Jestem "Leszczem" w tej dziedzinie. 

Zmierzam do tego aby wybrać najlepszy klocek do tego co mam aktualnie z ew. możliwością "upgrejdu" do 16 w drzwiach bez konieczności wymiany wzmacniacza co jakaś zmiana.

Jeśli miałbym wszystkie w 1 cenie to nie ma rozmowy bo mogę sprawdzić specyfikacje i wybrać "Najmocniejszego" żeby mieć jakiś tam zapas. 

 

Co do tego elementu to rozumiem, że piszesz o Radiu?

 

Druga sprawa to taka, że nie mogę nigdzie doczytać jak to jest z tymi wzmacniaczami, ich charakterystyką grania, na co zwracać uwagę poza danymi z FAQ nazara. Jedni piszą że Waty nie grają i nie koniecznie wzmacniacz musi byc mocniejszy od głośnika aby dobrze zagrał inni z kolei, że musi być mocniejszy aby była kontrola na głośnikiem. :D

 

Wiadomo jak każdy chce skoro wybieram coś to wybrać to możliwie najlepiej - może to grzech tutaj i zdaje sobie sprawę, że dla wyjadaczy to upierdliwe odpisywać takim "Leszczom" jak Ja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "chłopski" rozum - na tweeterze masz 100 Wat RMS, czy taki głośnik mechanicznie to wytrzyma, gdybyś wzmacniacz wysterował rzeczywiście na 100 Wat ? Podejrzewam, że długo by nie pożył. Czym większy głośnik, tym moc może być większa, sama cewka i jej wytrzymałość to nie wszystko, jeszcze są uszkodzenia mechaniczne. Przy subwooferze przydaje się prąd, ale też nie jest powiedziane, że "musi" tyle dostać. Przy głośnikach 13-16 cm moc rzędu 50 Wat RMS jest wystarczająca w zupełności, można mocno i głośno zagrać. Na przód ważniejsza jest jakość wzmacniacza, ale biorąc wszystko do efektu końcowego, to zagra tak, jak pozwala najsłabsze ogniwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, czyli nie jest ważne aby ładować tyle W ile przewiduje producent chyba że chcesz grać bardzo głośno poprawnie rozumuje?

 

Polecisz jakąś konkretną lekturę czy to z forum lub innego źródła odnośnie budowania CA od podstaw czy FAQ to koniec świata i raczej skupić się na ponownym zrozumieniu wszystkiego.

Interesuje mnie głównie wygluszanie drzwi i strojenie systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Pod tak "wymagający" zestaw, to zakupił bym Sony XM-3040, lub 5040 i zaczął słuchać muzyki, a nie patrzył na te cyferki, których padło tu całe mnóstwo.


Niestety niedostępne aktualnie nigdzie.

 

Audison VR409 podobno ma przyjemnie brzmienie i forumowicz ma go na sprzedaż - czy to błąd i czekać na Sony ? :D

 

Druga sprawa - zakup przewodu Jack 3.5mm-2xChinch i podłączenie bezpośrednio przez niego Telefonu/MP3ki do wzmacniacza powinno zapewnić przyzwoitą jakość dźwięku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna aktualizacja:

1. Został zakupiony piecyk jl audio 360/4

2. Radio póki co wstrzymane, ale zakupiony 5m przewód jack-chinch

 

Aktualnie gra sam przód gdyż muszę kupić trójnik na chinch ale już jestem zadowolony jak to zaczęło grać. Oczywiście przy niskiej głośności nie powala, podejrzewam fakt iż drzwi nie są wygłuszone jeszcze a same grzejniki siedzą w ori komorach ale to się zmieni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...