Skocz do zawartości

Rezystancja GDWT


Rekomendowane odpowiedzi

Witam  staram się montować po dwa tweetery GDWT9/40/5   8ohm do auta pod wzmacniacz 4ohm robię bi-wiring ale co z tego gdyż po dodaniu kondensatora dla każdego głośnika nie mogę złapać żadnej rezystancji miernik wskazuję w sumie nic , staram się uczyć elektroniki co dzień ale z takim czymś się nie spotkałem dlaczego on blokuję to na wyjściu proszę o radę na przyszłość

 

PS: Łączę po dwa równolegle na stronę by uzyskać ok 4 ohm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miernik próbując mierzyć rezystancję, w dużym uproszczeniu stosuje prawo Ohma używając DC. W Twoim wypadku błędem jest to, że kondensator wpięty szeregowo w obwodach jest "ścianą" dla DC, nic ze składowej stałej przez to nie popłynie.

Powinieneś mierzyć rezystancję tylko obciążenia, ale w wypadku cewki głośnika jest to kolejny błąd, bo tam jest impedancja (rezystancja w funkcji częstotliwości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faq znam na pamieć prawie 

Co do sytuacji co by mnie ratowało zaprojektować zwrotnicę ? może po prostu wydać trochę pieniążka i ciąć je aktywnie chociaż czy mnie stać  :ups:

 

chociaż z drugiej strony prąd zmienny niby płynie w głośnikach także myślę że impedancja powinna być zachowana ok 3-4,5ohm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy, ale w najbliższym czasie samemu nie będziesz w stanie zaprojektować czegoś sensownego, jeśli na ten moment masz takie problemy.

Producent tych głośników dostarcza jakaś zwrotnice? Moze masz chociaż jakiś jej schemat dla pojedynczego głośnika?

W jakim celu chcesz stosować dwa tweetery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru się urażać bo wiem to wymaga dokładnych pomiarów i sprzętu nie wziąłbym się za to sam 

To są głośniki stosowane w polskich produkcjach typu Alton Altus przeważnie jest tylko kondensator 2,2uF

Bo jeden ma 8ohm a równolegle mamy ok 4 na dwa 

Rezygnować nie będę bo są już zabudowane w aucie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że pod to są one wykonane i dam przykład w domowych warunkach GDWT9/70/1 + kond Pod estradowym Eltronem 100u na pełnej mocy grał i gra dalej no bo przecież jak by nie patrzeć to filtr jest który odcina niższe pasmo dlatego na każdy dałem ten sam z czasem będę kombinował bo czegoś brakuje pozmieniam poeksperymentuję z pojemnościami i jakiś zostanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat marzył mi się start chociaż w amatorskich zawodach dBDrag 

w car audio siedzę od 4lat dalej na budżetowo ale do przodu nawet nie pytaj co woziłem na początku w bagaju  :rotfl: no i jak to młody może nie każdy to miał ale ma łupać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie by się chwalić, albo żalić..;P Ale od jakiegoś czasu też myślałem o gdwt jako wysokotonówka do zastosowań "car audio" ale pisane bardziej na głośność. Co do impedancji cewek to w pewnym miejscu widziałem w sprzedaży 4 i 8Ohm. Co potwierdza ich zdolność do emitowania wysokich tonów w aucie..;) Tylko z montażem problem.. Co do kondensatorów do cięcia tw to kiedyś oglądając zwrotnice stwierdziłem jednoznacznie że producenci montowali albo 2,2uF albo 4,7uF kondensatory. Trochę chyba namieszałem ale jeśli tw miał 8Ohm w altusie i kondensator był 2,2uF to dla 4Ohm powinien być 4,7uF Tak mi się zdaje. Może ktoś bardziej doświadczony Się jeszcze wypowie..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...