Skocz do zawartości

Dobór wzmacniacza pod tube - pomocy.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w domu posiadam tube firmy mac Audio (specyfikacja w linku do zdjęcia poniżej) oraz dwie skrzyneczki głośnikowe (czy jak to nazwać), prawdopodobnie samoróbki (zdjęcie także w linku poniżej, jutro rozbiorę je i luknę specyfikacje, wtedy dam znać) i mam problem z doborem wzmacniacza. Zakup radia zostawiam już na koniec, więc ono nie gra roli. Tuba ma być raczej pod "robiący wrażenie" bass, więc chciałbym z niej wycisnąć jak najwięcej nie raniąc tuby i przy okazji pytając jaki ten max wattów dla niej stosować.

I najważniejsze pytanie - jaki tutaj zastosować wzmacniacz pod względem dobrej ilości watt po najniższych kosztach? Im taniej tym lepiej, zastanawiam się czy jakimś 400 wattowym będę miał możliwość wyciśnięcia jak największej ilości wattów dla tuby, oraz czy głośniki podpinać pod wzmacniacz czy pod radio.

Kolejne pytanie czy jeśli zastosuje 1000 wattowy wzmacniacz to z akumulatora te 1000 wattów będzie cały czas pobierane, czy wraz ze wzrostem głośności w radiu? Nie będę miał problemów z rozładowaniem akumulatora? Oraz czy mogę zastosować 1000 wattowy wzmacniacz, wyciągnąć z niego odpowiednią ilość wattów na tube i ewentualnie głośniki i nie będzie to pobierało więcej prądu (czyli 1000 watt) niż ilość prądu pobieraną przez sprzęt?

Przykładowa oferta wzmacniacza: https://www.olx.pl/oferta/titan-power-amplifier-400watt-wzmacniacz-CID5-IDtjYxw.html#4334a59ad0 

 

Tuba i głośnik (drugi taki sam): https://imgur.com/a/J6TVt8D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak stwierdzając po FAQ Nazara szybkim okiem to jednak nie zależy mi na tak obszernej teorii, bardziej zależy mi na doborze wzmacniacza, bo to w tym jestem zielony.

 

Ile wattów mogę wyciągnąć ze wzmacniacza na tą tube i ilu wattowy wzmacniacz da temu rade - to jest najważniejsze.


Wzmacniacz jest 4 kanałowy , dla Ciebie wystarczy 2-kanałówka lub mono

 

Na pewno wystarczy , tylko poproś o fotki :)

Carpower HPB-1502

https://www.olx.pl/oferta/zdjecie-pogladowe-carpower-hpb-1502-CID5-IDtpYch.html#2fcae60e89

Dzięki za wskazówkę i linka, na pewno sprawdzę. A tak ogólnie, to w ile wattów kierowanych do tuby mam uderzać? Żeby wyciągnąć z niej bezpiecznego maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pomoze ci to ze co poniektorzy z nas majac 300 watowe subwoofery majace wlasnie 300 w mocy ciaglej czyli RMS pakuja w nie z glowa kolo 1 kilowata?? Masz na tubie napisane 240 / 480 moc rms/ moc max co moze glosnik przyjac w ulamek sek. Tak w wielkim skrocie. A faq przeczytaj. Wiedza bardzo potrzebna bo nie bedziesz zadawal tok prostych pytan!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czaszunia1

Ale Ty mówisz o jakości, a nie o taniości.

 

@AdvanceD

A kto namawia Ciebie do zasilania tego głośnika mocą 1kW?

Pobieżnie zerknąłem na opinie i użytkownicy mówili, że była już "roztrzepana" poniżej mocy znamionowej... ale mogło być tak, że opiniujący byli miłośnikami baaardzo basowego brzmienia i dali na maxa podbicia niskich częstotliwości.

 

Co do akumulatora, to nie zasilisz systemu zbyt długo.

Zasada jest prosta - aku 60Ah może nam dostarczyć prądu ciągłego o wartości 1A przez 60 godzin. Stąd jest podawana jego pojemność 60Ah. Analogicznie przy dostarczaniu prądu o natężeniu 10A będzie to już tylko 6 godzin i.t.d.

Podane wartości czasowe są teoretyczne, bo wraz z upływem ładunku spada napięcie na biegunach aku... wiec graniczne 9 czy 10 V mierzone na biegunach, a niezbędne do prawidłowej pracy wzmacniacza, będzie osiągnięte znacznie szybciej niż podane przeze mnie wartości.

Z aku będzie pobierana chwilowa wartość prądu taka, jaka będzie sumą mocy oddawanej przez wzmacniacz na odbiornik - głośnik, plus pokrycie strat podczas tej operacji wynikających z zasady pracy wzmacniacza.

Innymi słowy mówiąc -> jak będziesz chciał na zgaszonym silniku obcować z mocą basu, to przypomnij sobie jak długo możesz obracać rozrusznikiem w momencie, kiedy auto nie chce Ci zapalić... może 10 minut?  :hyhy: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówkę i linka, na pewno sprawdzę. A tak ogólnie, to w ile wattów kierowanych do tuby mam uderzać? Żeby wyciągnąć z niej bezpiecznego maxa.

 

Bezpieczny max , używać z głową a przy wyborze sprzętu najlepiej kierować się własnym doświadczeniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...