Skocz do zawartości

Rozszerzenie Car Audio - Toyota Celica VII


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, na przestrzeni poprzedniego roku sukcesywnie składałem sobie Car Audio w swojej Toyocie. Na początku dodam że jakieś tam Car Audio było jak kupiłem to auto ale zawierało sporo bubli (np. puszczone osobno kable zasilające i sygnałowe po czym przed samym wzmacniaczem ściśnięte do kupy trytką :( lub słabo wygłuszone drzwi). Tak więc stwierdziłem że trzeba się zabrać za to wszystko od nowa. Rozebrałem praktycznie całe wnętrze żeby zrobić to zgodnie ze sztuką.

 

A więc w pierwszej kolejności pociągnąłem dwa kable spawarkowe OFC 35 mm2 - zarówno z plusa jak i minusa akumulatora do rozetek żeby móc w przyszłości rozszerzyć system o kolejny wzmacniacz. Wszystko ładnie pociągnięte w kolorowych peszelach zakończone tulejkami i koszulkami termokurczliwymi. Na plusie w odległości do 20 cm założony bezpiecznik :)

 

Radioodtwarzacz został taki jaki był - Phonocar VM034. Nie mam porównania więc się nie wypowiem czy jakość jest w porządku, jak dla mnie jest ok chociaż ma mało ustawień co do korekcji dźwięku. Ważne że radio posiada wyjścia RCA na wzmacniacz + wyjście RCA na subwoofer.

 

W środku z przodu grają mi Hertze ESK 165.5 natomiast z tyłu wsadzone są jakieś Dynaudio. Zarówno do głośników tylnych jak i przednich poprowadzone są kable OFC 2,5 mm które podpięte są do wzmacniacza 4-CH - Xetec Gravity 4G-600 MK2. Do wzmacniacza z rozetki poprowadziłem kable spawarkowe OFC 25mm2 oraz sygnałowe Dietz Berlin. W międzyczasie jak miałem to wszystko rozebrane to 4x sprawdzałem polaryzację względem wszystkich głośników :P

 

Generalnie w aucie wygłuszone są przednie drzwi - warstwa wewnętrzna to maty Dynamat Xtreme + pianka wygłuszająca GMS XR-10, warstwa zewnętrzna - maty Dynamat Xtreme + pianka wygłuszająca GMS XR-7. Tył jest wygłuszony matami które zostały mi po ściągnięciu z przednich drzwi które były słabo wygłuszone - Silent Coat. Na to przykleiłem jeszcze piankę wygłuszającą bo też mi została.

 

Wydaje mi się że jeżeli chodzi o instalację jak i wygłuszenie to jest spory skok jakościowy do przodu w porównaniu do tego co było wcześniej (po każdym etapie czy to kable i nowy wzmacniacz czy wygłuszenie - słyszałem że jakość się poprawiła). Generalnie sporo się rozpisałem tak żeby każdy miał jako takie wyobrażenie co tam u mnie gra ale teraz do rzeczy...

 

W tym wszystkim powyżej zdecydowanie brakuje mi dołu. Hertze mają fajny kick ale zdecydowanie słabo z niższymi tonami. Dlatego czekałem do samego końca przy modyfikacjach czy jednak subwoofer będzie potrzebny czy nie... ale jednak po tych wszystkich operacjach tego bassu jest za mało i decyduję się że do całości dorzucam subwoofer. Jako że słucham muzyki elektronicznej - Trance, House, EDM i inne podgatunki to zdecydowałem się że do bagażnika włożę skrzynię BR z Intertechnikiem MDS08. Mam nadzieję że bas się przebije do wnętrza, będzie odczuwalny i uzupełni mi dolne pasmo w całym samochodzie. Dodam że Celica to auto Coupe, raczej małe i nie siedzi się daleko od bagażnika. Co sądzicie o tym głośniku na początek ? Nie oczekuję jakiś super niskich zejść że kichy będzie wykręcać tylko do muzyki powiedzmy o szybszym bicie >128 BMP. Wiem że jest popularny na tym forum dlatego fajnie jakby się ktoś wypowiedział o jego zejściu jak i o tym czy bass jest odczuwalny w środku :)

 

No i teraz to co najważniejsze w tym wszystkim. Nie wiem jaki wzmacniacz wybrać pod ten głośnik. Chciałbym kupić taki który na spokojnie uciągnie ten głośnik i taki który byłby przyszłościowy (wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia i warto mieć jakiś zapas gdyby się chciało zbudować większą skrzynię z większym głośnikiem lub dołożyć kolejny taki MDS08 gdyby jednak ten głośnik mi mocno przypasował) :P . Celuję w wzmacniacze o mocy 500RMS które będą miały dobrą kontrolę nad subem + filtry dolnoprzepustowe i subsoniczne. Jeżeli chodzi o cenę to celuję coś w granicy do 600 zł (chyba że otarłbym się budżetem o jakiś fajny wzmak o stówkę droższy to też ewentualnie może być). No i w sumie bardziej skłaniałbym się do monoblocka na ten tył. To tyle na wstępie mam nadzieję że coś się narodzi w miarę dyskusji :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej poszukaj jakiejś 10" z tego mds'a jakiegoś nie wiadomo jakiego basu nie będzie.

 

 

Celuję w wzmacniacze o mocy 500RMS które będą miały dobrą kontrolę nad subem + filtry dolnoprzepustowe i subsoniczne.

 

 

Ten xetec ma 340 wat w mostku, myślisz że jak zmienisz na 500 wat to będzie jakaś kolosalna róznica ?

 

BTW ten xetec też ma filtr dolnoprzepustowy i subsoniczny  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn słyszałem od poprzedniego właściciela że ten Xetec ciągnął mu naprawdę wymagające suby i też dawał radę. U mnie akurat jeszcze jako kryterium do wyboru wtedy doszedł rozmiar ponieważ wzmacniacz ten jest fajny, kompaktowy a w zasadzie wylądował u mnie pod siedzeniem i nie wadzi :) . Ja jednak chciałbym wystartować przygodę od 8'' bo też nie znam tej swojej granicy gdzie stwierdzam że gra to pod mój gust muzyczny a subek chyba się nie zmarnuje nawet jakbym jednak za chwilę ładował w bagażnik 10'' :) . Arrow wiem do czego zmierzasz i masz rację... taki drugi Xetec w bagażniku spełniłby właśnie moje oczekiwania. W bridge mocowo jest ok a i jakość brzmienia znam :P . I chyba jak dobrze widzę to masz taki na sprzedaż :D :D . Powiedz mi jak wygląda  ustawienie gałek żeby ustawić filtr dolnoprzepustowy + subsoniczny ?

 

Aha i drugie pytanie w zasadzie laika... Mamy 4 kanały - Front i Rear. Jeżeli podepnę tutaj tylko pod jeden zmostkowany kanał głośnik to drugi mostek może być nie podłączony ? Zmierzam właśnie do tego czy Xetec może dmuchać tylko jednego suba. Głupie pytanie bo nigdy tego tak nie łączyłem i nie wiem czy jak się mostkuje kanały to można mostkować tylko np. Front a drugi w ogóle. Bądź jeszcze inna konfiguracja - front bez mostka na dwa przednie głośniki a Rear  zmostkowanynp. pod sub ? Pytanie tylko i wyłącznie żeby zaspokoić wiedzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arrow wiem do czego zmierzasz i masz rację... taki drugi Xetec w bagażniku spełniłby właśnie moje oczekiwania. W bridge mocowo jest ok a i jakość brzmienia znam . I chyba jak dobrze widzę to masz taki na sprzedaż . Powiedz mi jak wygląda  ustawienie gałek żeby ustawić filtr dolnoprzepustowy + subsoniczny ?

 

 

Po co Ci drugi xetec ?

 

Ten co masz niech napędza przód i  w mostku suba.

 

Co do ustawień po prostu na ustawieniach rear ustaw high pass on ustaw częstotliwość jaka Ci pasuje i low pass też na on i też ustaw częstotliwość jaka Tobie odpowiada.

 

Np hp 15-30hz lp 50-70hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że Xetec napędza mi 4 głośniki w środku i raczej chciałbym mieć pełną kontrolę nad nimi z tego właśnie wzmacniacza (gdzie tył i tak musiałem troszkę inaczej pociąć filtrami żeby jakoś grało :)) . Dlatego też z racji obecnej konfiguracji chcę dołożyć klocek tylko i wyłącznie do bawienia się subami w bagażniku. Takie dwa mostki ratują mnie w sytuacji gdybym chciał włożyć np. dwa suby do bagażnika. Skoro taki Xetec posiada również filtr subsoniczny (co rzeczywiście przed chwilą doczytałem z instrukcji), ma moc i wiem że gra pod moje gusta to czemu nie ? ;)

 

Btw. jeszcze mi się nasunęło jedno pytanie. Jeżeli z radia wychodzi mi jeden kabel RCA pod subwoofer gdzie podpinam go do rozdzielacza RCA 1x2CH to jak to później zgrać i rozdzielić gdyby się chciało podpiąć dwa suby w bagażniku ? Znowu dołożyć dwa rozdzielacze żeby podłączyć do inputa Frontu i Reara ;) . Z jednego kabelka RCA sygnał na cały wzmacniacz. Brzmi trochę słabo co nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Btw. jeszcze mi się nasunęło jedno pytanie. Jeżeli z radia wychodzi mi jeden kabel RCA pod subwoofer gdzie podpinam go do rozdzielacza RCA 1x2CH to jak to później zgrać i rozdzielić gdyby się chciało podpiąć dwa suby w bagażniku ? Znowu dołożyć dwa rozdzielacze żeby podłączyć do inputa Frontu i Reara ;) . Z jednego kabelka RCA sygnał na cały wzmacniacz. Brzmi trochę słabo co nie ?


 

Radio ile par rca posiada ?

 

Chcesz podłączyć 1 czy 2 wzmacniacze ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przód to dwie pary RCA (Left/Right). Subwoofer to jeden kabel RCA (żółty) który musiałbym ewentualnie rozdzielić na 2CH i tak go podpiąć pod wzmacniacz w bagażniku. Wszystko okej w sytuacji gdy chcę wykorzystać jedną parę RCA wzmacniacza. Problem się robi gdy jednak z tego jednego kabelka z radia chciałbym podpiąć 2 zmostkowane kanały co wiąże się z podpięciem wszystkich 2'óch inputów pod ten kabelek...

 

Tak btw. arrow chyba masz rację... Najpierw złożę sobie tą skrzynię BR z MDS08 i podepnę do mojego Xeteca pod zmostkowany Rear i posłucham jak to gra pod tym wzmakiem. Później podejmę decyzję co dalej. Chociaż usiadłem dzisiaj na tylnych siedzeniach po przesunięciu fadera na przednie głośniki i trochę lipka że z tyłu nic nie gra. Fader i tak mam bardziej w przód wysunięty żeby mieć scenę grającą z przodu a nie na środku auta ale fajnie by było jakby tylne głośniki też grały dla osób które siedzą z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście na subwoofer w  VM034 to kolor niebieski, przynajmniej w instrukcji tak podają do niego podpinasz rozdzielacz Y i do mono w bagażniku.

 

Co do xeteca to on posiada wyjście RCA więc można by było rozdzielacz Y podłączyć do 2 wejść a do kolejnych 2 wejść teoretycznie z jego wyjść choć od razu mówię że nigdy tak nie podłączałem   :)

 

Albo tak jak pisałeś 1 rozdzielacz przy radiu a potem 2 przy wzmacniaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...