Skocz do zawartości

Problem z działaniem głośników


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Ostatnio troszkę doinwestowałem mojego Trafica w kwestii car audio. Samochód ten wyposażony był fabrycznie jedynie w 10 cm głośniki umiejscowione w desce przy szybie przedniej. Kupiłem go w z wymontowanymi głośnikami, zakupiłem najtańsze jakie były - byle grały - Peyingi PY1010C. W sumie rok przejeździłem i nie narzekałem. Zdecydowałem się dołożyć głośniki 165 mm w drzwi (większość Traficów ma te głośniki fabrycznie). Zdecydowałem się na Blaupunkty Pure Coaxial 66.2, zamocowałem je bezpośrednio do plastikowego boczka, w oryginalnych miejscach. Nie było innej możliwości zamocowania.

 

http://i.imgur.com/DWyFu81.jpg

 

Są to bodajże głośniki wysokotonowe, więc żeby to dobrze to grało (tak mi się przynajmniej wydawało) wypadałoby dołożyć głośniki niskotonowe w deske przy szybie - szybkie przejrzenie oferty na olx i są - niskotonowe Sony Xplod XS-1011. Zamontowałem je w fabrycznych mocowaniach.

 

http://i.imgur.com/i7Drcrx.jpg

 

Radio to Sony Xplod CDX 2250 4x50w. 

 

3373.jpeg

 

Przejdę w końcu do sedna sprawy. Przy normalnej głośności - którą używam w mieście - Blaupunkty są całkowicie niesłyszalne. Grają, ale cicho, podczas gdy Sony dają czadu  :P Kompletnie nie słychać że są w aucie 4 głośniki. Dopiero przy wyższych głośnościach zaczyna być je słychać, tzn. czuć że dźwięk dochodzi też z dołu, nie tylko z deski. Regulacje w radiu nie zmieniają działania głośników górnych względem dolnych. Jedynie lewa-prawa strona. 

 

Czy jest jakieś wytłumaczenie i rozwiązanie tego problemu? Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś mi pomoże  :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skuteczność Blaupunkt to 90 db, natomiast Sony 88 db. Co nieco poczytałem i wychodzi na to, że przy tej samej mocy ze źródła głośniej powinny grać Blaupunkty :) Regulacja fader nie pomaga (nie działa).

 

Tak, kable były w drzwiach oryginalne. Musiałbym zerknąć na kostkę i popatrzeć chociażby po kolorach kabli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega wyzej zasegurowal , ze podlaczyles 2 glosniki na jednym kanale w radiu ( ta sama instalacja co glosniki z deski, glosniki do drzwi potrzebuja kolejnej pociagnietej od radia, chyba ze jest fabryczna i cos zle zrozumialem:D) , dlatego nie dziala fader 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumiem o co chodzi :) Sprawdziłem właśnie kostkę głośnikową i wykorzystane są wszystkie wejścia - co by świadczyło że każdy głośnik ma oddzielne kable. 

 

Jeśli chodzi o funkcję fader to gdy dam całkowicie na minus wszystkie głośniki przestają grać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek podłączając dwa głośniki do jednego kanału może uszkodzić radio bo wychodzi 2ohm. Musisz pociągnąć drugie kable albo do drzwi, albo do deski (do deski powinno być łatwiej) i wtedy jedną parę głośników podpiąć pod tylne wyjścia głośnikowe. Wtedy fader zacznie działać i radia nie spalisz. 

 

Może masz jeszcze gdzieś z tyłu miejsce na głośniki i tam jest pociągnięta instalacja. Odłącz przy radiu np. tył i będziesz wiedział czy jest osobno czy razem, ale wydaje mi się że tylne nie są używane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renault... W kostce tył jest ale dokąd idzie nigdy nie znalazłem (w masterze tylko w drzwiach było miejsce na głośniki), jak to trafic to pewnie na tył wiązka idzie (do tapicerki na tylnych nadkolach). Najlepiej było by drzwi podpiąć pod tył a deskę podłączyć jako przód ciągnąc nowe kable do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc sprawa wygląda następująco: sygnał do 4 głośników szedł z 2 wyjść, dokładnie to środkowych na kostce (lewy przód, prawy przód). Dlatego właśnie działał balance, a fader nie. Czyli skrajne wyjścia na kostce faktycznie musiały iść gdzieś do tyłu :) 

 

Pociągnąłem nowe kable do głośników w desce przy szybie, przerobiłem wtyczkę i podpiąłem. Teraz głośniki przy szybie są podłączone jako tylne :) Fader zaczął działać. Na środku regulacji gra najgłośniej, ale nie koniecznie najczyściej - gdy ustawię żeby bardziej grały głośniki w drzwiach jest trochę ciszej (przy ustawionej tej samej głośności), ale nieco czyściej, wyraźniej. Ogólnie 3h roboty, ale warto było.

 

Jest tylko taki problem (nie wiem czy był wcześniej), ale głośniki przy szybie zaczynają pierdzieć przy bardzo wysokiej głośności - zwłaszcza w piosenkach z basem :) Ten typ tak ma czy mogę coś poprawić? 

 

Chyba że lepiej podłączyć głośniki przy szybie jako tylne, to z 5 minut roboty. 

 

Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc, szczególnie Demondemidi  :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podłączenie głośników już dawno ogarnąłem, teraz mam jedynie problem z pracą głośników Blaupunkt... Powyżej 25 głośności na radio zaczynają trzeszczeć... Wszystkie połączenia pewne, estetycznie lutowane, a kable do nich są oryginalne. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...