Skocz do zawartości

kopia zwrotnicy R6A + T25 - dobór elementów


karpior
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chcę zbudować kopię ori zwrotki do R6A + T25...

Proszę was o pomoc bo nie mam w tym zakresie odpowiednio dużego doświadczenia

 

Znalazłem schemat tejże zwrotnicy

 

http://i107.photobucket.com/albums/m314/karpior/r6acrossover_zpskqidcpby.png

 

1) Jeśli chodzi o rezystory, to rozumiem że mają być 5-watowe?

2) Nie znalazłem również informacji jaką średnicę drutu mają mieć cewki powietrzne?

3) Czy jest jakaś optymalna wartość dla tego zestawu, czy każda zmiana średnicy, nawet powiedzmy z 1.20 na 1.40 wpłynie negatywnie na całość?

 

I kolejna sprawa:

4) Czy tą zwrotkę da się jakoś łatwo przerobić na bi-amping, czy też jest to grubsza sprawa wymagająca nowych elementów i obliczeń?

 

 

Bardzo proszę o nie odbieganie od tematu, np. dlaczego nie aktywka itp. :)

Ewentualnie jakby ktoś miał do sprzedania ori zwrotki to proszę o propozycje

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna sprawa:

4) Czy tą zwrotkę da się jakoś łatwo przerobić na bi-amping, czy też jest to grubsza sprawa wymagająca nowych elementów i obliczeń?

 

Skoro bedziesz zwrotke budowal od podstaw, to jaki problem zrobic osobno dla wf i tw? Jakie to znowu przerabianie?

3 rezystory obok siebie sluza do regulacji poziomu tweetera, nie musisz montowac 3, mozesz nawet ani jednego nie dawac, ewentualnie potem dobrac odpowiedni, aby sciszyc tweeter.

Wartosci elementow masz podane na tacy, ze schematu tez odczytasz co do czego.

 

Edit: Widze ze rezystor 2,7ohm nie ma obejscia, wiec ten raczej powinienes wrzucic, obydwa 1,5ohm  to juz sprawa wzgledna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jeśli chodzi o rezystory, to rozumiem że mają być 5-watowe?

Minimum 5 watowe, jeżeli dasz 10 watowe to tylko lepiej dobrze by były też "bezindukcyjne" zastosuj tzw. metalizowane.

 

 


Nie znalazłem również informacji jaką średnicę drutu mają mieć cewki powietrzne?

Jak wyżej im grubszy drut tym lepiej (elektrycznie) co nie idzie w parze z gabarytami.

 


Czy jest jakaś optymalna wartość dla tego zestawu, czy każda zmiana średnicy, nawet powiedzmy z 1.20 na 1.40 wpłynie negatywnie na całość

Trzymaj sie tego by cewki miały te 0,25 i 0,35 mH

 

 

Co do rozbicia na bi amping...da się ale muszę dłużej podumać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi.

Krisman będę budował kopię w sensie, że nie posiadam oryginalnych a mając schemat jestem w stanie kupić potrzebne części i je polutować. Nie chcę ich budować od zera :)

Wasylwek jaką grubość drutu w takim razie proponowałbyś użyć? 1.00 wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Krisman będę budował kopię w sensie, że nie posiadam oryginalnych a mając schemat jestem w stanie kupić potrzebne części i je polutować. Nie chcę ich budować od zera

 

Rozumiem co chesz zrobic, dlatego proponuje Ci wykonac osobne filtry dla wf i tw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krisman podrzuciłeś w sumie dobry pomysł, czy mógłbyś rzucić okiem czy dobrze pociąłem ten schemat?

 

http://i107.photobucket.com/albums/m314/karpior/filtry_zpslfwexusg.png

 

Czy polaryzacja głośników jest dobrze oznaczona? Podobno w filtrze 2-rzędu dla tweetera zmienia się biegunowość...? Ale tylko dla tweetera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem pierwsza seria nie była z tweeterem T20?

Moje kupiłem kiedyś bez zwrotnic, papierów itp. aczkolwiek zostałem zapewniony, że pochodzą na pewno z jednego zestawu.

W pdf-ie który znalazłem znajdują się informacje:

 

Specifications valid from 2008-03.

R6A + T25

w sekcji woofera zapis:

Voice coil diameter
36 mm / 1,42”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


W pdf-ie który znalazłem znajdują się informacje:
 
Specifications valid from 2008-03.
R6A + T25
w sekcji woofera zapis:
Voice coil diameter
36 mm / 1,42”
tak, ale tym sie nie przejmuj. ta cewka w R6a nawet nie ma 36 a 31mm! :D

tak wiec wszelkie dane co podaje producent mozecie sobie wsadzic w d... do segregatora ;)

 

no i pierwszy zestaw wciaz byl z T25

 

http://obrazki.diyaudio.pl/47/e0a2e611054650175e0a0e9e469ae368_1478722590.jpghttp://obrazki.diyaudio.pl/47/6582fddd9ad5c1062f741f0cf8099129_1478722592.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Pawel S. mam jeszcze pytanie - skoro producent tak ściemnia w PDF, to możesz mi napisać jaka jest polaryzacja głośników na tych schematach skopiowanych z fizycznej zwrotnicy? Wydaje mi się, że TW powinien być z odwróconą biegunowością...

 

Producent niczego nie ściemnia , trzeba tylko pamiętać , ze istniały trzy wersje tych zestawów .

Zresztą i tak większość narzekała na ich brzmienie , to po co kopiować wiernie zwrotnice :wink2: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


trzeba tylko pamiętać , ze istniały trzy wersje tych zestawów .
ooo - o trzeciej nie wiedzialem :D

mozesz cos wiecej napisac?

 

 

 


Zresztą i tak większość narzekała na ich brzmienie
bo tam jest bardzo slaby tweeter!  :zalamany:

wyzej ciety zachowuje sie nieco lepiej, ale nadal bez rewelacji

(co nie zmienia faktu ze wiele zestawow ma duzo gorsze glosniki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


ooo - o trzeciej nie wiedzialem :D

mozesz cos wiecej napisac?

Pierwsze były z tw T20 , potem były dwie z T 25 , zgadza się ?

 

 


bo tam jest bardzo slaby tweeter! :zalamany:

wyzej ciety zachowuje sie nieco lepiej, ale nadal bez rewelacji

(co nie zmienia faktu ze wiele zestawow ma duzo gorsze glosniki)

 

Dlatego pierwsze "nowozytne" zwrotnice miały kondensator do tw 8 uF , a następnie zmieniono na 5,6 aby odciążyć tweeter .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi, ale nurtuje mnie kolejna sprawa :)

 

(schemat od Pawel S.)

Rezystory w szeregu z "odczepami" na zworki, służące to regulacji poziomu TW, na schemacie mają wartości odpowiednio 3,5 - 1,5 - 1,5 [Ohm]. Czy jeśli okaże się, że pomimo maksymalnego "ściszenia", czyli puszczenia sygnału przez wszystkie 3 rezystory jednocześnie, TW nadal jest za głośny, to mogę zastąpić np rezystorem 8Ohm? (sumarycznie 3 w szeregu mają 6,5Ohma). Nie "rozjedzie" mi się zwrotnica?

 

Bo chyba nie ma sensu realizować dalszego ściszenia przy pomocy dodatkowego obliczonego L-Pada - chyba, że się mylę. Proszę kolegów o wyjaśnienie :)

 

Osobny wzmak na TW to kwestia jeszcze kilku miesięcy, więc chciałbym póki co osiągnąć to zwrotnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi, ale nurtuje mnie kolejna sprawa :)

 

(schemat od Pawel S.)

Rezystory w szeregu z "odczepami" na zworki, służące to regulacji poziomu TW, na schemacie mają wartości odpowiednio 3,5 - 1,5 - 1,5 [Ohm]. Czy jeśli okaże się, że pomimo maksymalnego "ściszenia", czyli puszczenia sygnału przez wszystkie 3 rezystory jednocześnie, TW nadal jest za głośny, to mogę zastąpić np rezystorem 8Ohm? (sumarycznie 3 w szeregu mają 6,5Ohma). Nie "rozjedzie" mi się zwrotnica?

 

Bo chyba nie ma sensu realizować dalszego ściszenia przy pomocy dodatkowego obliczonego L-Pada - chyba, że się mylę. Proszę kolegów o wyjaśnienie :)

 

A możesz  najpierw zabudować system , a potem zastanawiać się nad realnymi problemami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Racja, szukam problemów na siłę, ale lubię być przygotowanym na różne przeszkody zanim zabiorę się do pracy
jakbys sie jeszcze bardziej zaglebil w temat zwrotnic, to bys sie jeszcze bardziej zmartwil...

dlatego rob i sluchaj, a nie martwisz sie na zapas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...