Skocz do zawartości

Toyota Avensis T25 sedan- moje 1-sze CA


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

no wlasnie powoli zaczynam bawic sie w modyfikacje i tak radio sprzedane, idzie juz kolejne, wzmak z przedniego zestawu sprzedany (tutaj na razie nie mam pomyslu - mastah22 kilka pomysłow mi rzucił ale brak ich na allegro wiec czekam cierpliwe), natomiast chyba czas zeby zabrac sie za tweetery i je porzadne zainstalowac.

Obecnie mam je w miejscach fabrycznych czyli w trojkatach przy lusterkach no i nie gra to zbytnio dobrze. Wyglada to tak:

 

http://img234.imageshack.us/img234/3103/img1999cuw7.th.jpg

 

Myslałem zeby zrobic cos podobnego jak @mastah22 w swojej omedze ale pozniej stwierdziłem ze chyba zamontuje je w "odpowiednio" przygotowanych słupkach. Dlatego nie wiele mysląc żeby nie "dewastować" orginalnych słupków i zatrzymać przy odsprzedaży, kupiłem na allegro 2-gi komplet, ktory zostanie poddany modyfikacjom.

 

SŁUPKI

 

I teraz gorąca prośba do Was "zaawansowani userzy" o kilka rad, jak to odpowiednio zrobic. Przesledziłem kilka fotorelacji ale zwykle sa to zdjecia, kilka słow i efekt koncowy jest swietny ale mi "żóltodziobowi" nie wiele to mowi.

Czy ktoś mogłby w podpunktach wypisac jak powinno sie przygotowac takie słupki, jakich materiałów uzyc i w jakiej kolejnosci ile np. trzeba czekac aby żywica wyschła zeby ja obrabiac itp. Nigdzie (przynajmniej na tyle ile w pracy mi czas pozwolił) nie mogłem znaleźc takiej informacji a nie chciałbym czegos spieprzyc.

W sumie mogłby to być taki maly tutorial dla zaczynajacych taka przygode z CA, zeby nie zadawac pozniej takich samych pytan.

Wszystkim, ktorzy mi pomoga rozpisujac jak to trzeba zrobic oczywiscie sie odwdziecze w formie przyznania "pomogł" :wstyd:

 

Oczywiscie jesli uda mi sie to samemu zrobic fotki z prac jak najbardziej zamieszcze w tym topicu. + kolejne fotki z mojego systemu.

 

Pozdr.,

disaster3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz gorąca prośba do Was "zaawansowani userzy" o kilka rad, jak to odpowiednio zrobic. Przesledziłem kilka fotorelacji ale zwykle sa to zdjecia, kilka słow i efekt koncowy jest swietny ale mi "żóltodziobowi" nie wiele to mowi.

Czy ktoś mogłby w podpunktach wypisac jak powinno sie przygotowac takie słupki, jakich materiałów uzyc i w jakiej kolejnosci ile np. trzeba czekac aby żywica wyschła zeby ja obrabiac itp. Nigdzie (przynajmniej na tyle ile w pracy mi czas pozwolił) nie mogłem znaleźc takiej informacji a nie chciałbym czegos spieprzyc.

W sumie mogłby to być taki maly tutorial dla zaczynajacych taka przygode z CA, zeby nie zadawac pozniej takich samych pytan.

Wszystkim, ktorzy mi pomoga rozpisujac jak to trzeba zrobic oczywiscie sie odwdziecze w formie przyznania "pomogł"

Może to Ci trochę pomoże:

http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=5296

Ja zamiast super glue używam kleju Pattex super żel. Fajna sprawa, bo klej nie spływa, a łapie prawie od razu tylko w tym miejscu gdzie przyłożymy element. Reszta wysycha dopiero jakiś czas później.

Co do elementów do mocowania tweeterów to zawsze uśmiecham się do mastah22, żeby wytoczył mi plastikowe tulejki o wymiarach jakie potrzebuje.

 

 

(tutaj na razie nie mam pomyslu - mastah22 kilka pomysłow mi rzucił ale brak ich na allegro wiec czekam cierpliwe)

Może PPI 2075M:

http://ampguts.realmofexcursion.com/PPI_2075M/

:wstyd:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szpachla jeszcze szybciej. 20 minut u jest do szlifowania papierkami.

Powiem ci tak. Zacznij robić a nie pitol, a jak nie bedziesz czegos wiedzial to zapytasz. Wszystko wyjdzie w praniu :) Także ogarnij się i do roboty!

A żywica na słońcu, jak ostatnio robiłem zabudowę wzmaka, schła mi 30-40min na maxa już!

 

[ Dodano: 2009-05-19, 15:12 ]

Masz link przykładowy:

 

http://www.tuningforum.pl/viewtopic.php?f=105&t=105272

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak w przypadku szpachli, w przypadku żywicy czas schnięcia jest zależny od wlanego utwardzacza.

W przypadku żywicy łatwo sprawdzić czy nalało się odpowiednią ilość. Po chwli powinna zrobić się ciepła.

 

Jeśli nalałeś za mało utwardzacza a już położyłeś żywice na element to użyj suszarki do włosów. Opalarka będzie szybsza, ale trzeba jej używać z wyczuciem, bo może słupek popłynąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok reasumujac:

 

1. Potrzebuje: szpachla wykonczeniowa, żywica z utwardzaczem, maty z włokna szklanego, pedzelki, klej (np.Pattex super żel)

2. Wycinam otwory w slupkach + robie pierscienie na glosniki i konstrukcje zeby je przymocowac do słupków.

3. Pozniej naciagam na to jakies rajstopy i na miejscach styku wylewam troche kleju zeby złapały sie do słupków. Czekam az wyschnie

4. Przesączoną zywicą maty z włokna szklanego obklejam konstrukcje wokół otworów na głosnik i czekam az wyschnie.

5. Pozniej rozrabiam szpachle i rozprowadzam ja wokoł konstrukcji i delikatnie na jej brzegach (przy podstawie polaczenia ze słupkami delikatnie modelujac na ile to bedzie mozliwe)

6. Czekam az to wszystko wyschnie i pozniej papier scierny kilka grubosci od najgrubszego do bardzo ziarnistego i szlifuje wszelkiego rodzaju nierownosci.

 

I mam gotowy słupek? jesli cos pominałem w tych pkt to pls o poprawke na chwile obecna.

 

Teraz trudniejsza rzecz, bo nie bede chcial lakierowac słupków tylko obciagnąć je alacantra jasna, zeby wygladało to tak jak fabryczne słupki (zdjecie w 1-szym poscie), tam jest wlasnie taki material, jak alacantra taki z delikatnymi włoskami.

 

Co teraz powinienem zrobic. Czego uzyc zeby nim ładnie obciagnac słupki? Czy ten klej sie nada do przyklejenia materiału do słupkow?

 

Wycinam mniej wiecej w kształcie słupka materiał zostawiajac niewielka ilosc "naddatku" i powoli przyklejam od gory czekajac az klej wyschnie idac ku dołowi w kierunku otworu. I teraz pytanie. Zakrywam otwor i oklejam caly słupek ta alacantra a pozniej jak wyschnie wycinam otwor w materiale i przyklejam go od wewn w miejscu montowania tweetera? Wtedy chyba na poczatku bede musial tez wziac to pod uwage bo mi sie srednica otworu zmniejszy i moze sie glosnik w otwor nie zmiescic.

 

Lub moze sa jakies inne patenty z tym przyklejaniem materialu do słupkow

 

Pozdr.,

disaster3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec tak- zaczynasz od oklejenia dookoła otworu na tweeter i mocno naciągasz do "zewnątrz" słupka a pozostaly "naddatek zawijasz do wewnętrznej strony. do klejenia polecam klej Patex moment (uważaj zeby nie posmarować za grubo kleju żeby nie przelazł przez materiał)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maty z włokna szklanego
Moim zdaniem lepiej z tego zrezygnować (tak jak napisał Pawel BMW w moim temacie) - posmarować rajstopę żywicą z utwardzaczem (tylko pamiętaj nie przesadź, bo będzie galaretka xD )

Wycinasz otwór na głośnik

Nakładasz szpachlę z utwardzaczem

Szlifowanie

 

Potem dopiero zaczynają się schody :)

Zaopatrz się w cierpliwego pomocnika :D

Nie przesadź z klejem - zawsze go rozsmaruj - staraj się jak na największej powierzchni rozsmarować.

Pomimo tego, że klej łapie szybko (patex moment za 4.90?) warto zapatrzeć się w klamerki

Alkantarę mogę polecić od użytkownika z allegro: trendtj - 1mb styknie na 4 słupki w razie poprawek xD

Naciąganie to horror

 

POWODZENIA! :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maty z włokna szklanego
Moim zdaniem lepiej z tego zrezygnować (tak jak napisał Pawel BMW w moim temacie) - posmarować rajstopę żywicą z utwardzaczem (tylko pamiętaj nie przesadź, bo będzie galaretka xD )

Wycinasz otwór na głośnik

Nakładasz szpachlę z utwardzaczem

Szlifowanie

 

Potem dopiero zaczynają się schody http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

Zaopatrz się w cierpliwego pomocnika :]

Nie przesadź z klejem - zawsze go rozsmaruj - staraj się jak na największej powierzchni rozsmarować.

Pomimo tego, że klej łapie szybko (patex moment za 4.90?) warto zapatrzeć się w klamerki

Alkantarę mogę polecić od użytkownika z allegro: trendtj - 1mb styknie na 4 słupki w razie poprawek xD

Naciąganie to horror :zawstydzony:

 

POWODZENIA!

 

No wlasnie dlatego dzisiaj jadac do pracy dokladnie sobie obejrzałem swoje słupki i jednak nie jest to alacantra, tylko poprostu zwykły jasno-beżowy material, wiec pewnie tez sie wybiore do jakiegos sklepu zeby dobrac najbardziej podobny, nieprzeswitujący i zeby był w miare elastyczny, zeby mnie cholera nie wzieła przy naciaganiu.

 

Mam jeszcze pytanie odnosnie ukierunkowania tweeterow. Wiem ze najlepiej to jest je na surowo zamontowac na jakis blaszkach i reugulowac przez jakis czas tak jezdzac zeby ustawic optymalne ich ukierunkowanie ale niestety tak sie nie da w moim przypadku. Dlatego bede musial je na tzw. "OKO" ustawic przy robieniu slupkow. Z tego co juz wyczytałem to wiem ze dzwiek (jak siedze w fotelu ma byc skierowany na wysokosc uszu ale w ktorym miejscu jest tzw. "przeciecie sygnału tweeterów"? Gdzies w pionie lusterka wstecznego czy gdzie indziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no sa dwie szkoły:

- krzyżują się lusterko wsteczne (na wysokości ok 1/3 słupka)

- ustawione "na słuchacza"- krzyżują sie gdzieś w połowie kabiny bądź dalej (wysokość tez ok 1/3 słupka bądz niżej ale wtedy troche bardziej ustawione "do góry")

 

chyba na początek bym Ci polecił na lusterko

ja tak miałem przy t25 prawie na lusterko (krzyżowały się jakieś 10 cm za lusterkiem- w strone tyłu i było ok) -> http://strefacaraudio.pl/forum/topics4/gol...-gti-vt3587.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzyżują się lusterko wsteczne (na wysokości ok 1/3 słupka)

Na początku miałem w oryginalnych kopułkach - faktycznie skierowane na lusterko dawało najlepszy efekt http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif Naprawdę będziesz miło zaskoczony "przesiadając" się z serii.. i pasażer odczuje różnicę, a nawet z tyłu coś usłyszą

Kopułki miały kąt ok. 45' - taki sam starałem się uzyskać z szajsownej rolki :zawstydzony: - zawsze możesz je regulować w niewielkim stopniu :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za niedlugo koncze swoje slupki, i tam bedzie wszystko opisane krok po kroku, ze zdjeciami.. Zamiast papieru sciernego wpadlem na pomysl zainstalowania na wkretarce waleczka sciernego z kamienia :zawstydzony: Oszczedza duuuuzo czasu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

hejka, odgrzebie dinozaura, bo zabieram sie w koncu za słupki Możecie mi prosze podpowiedzieć jakiej firmy kupic np. szpachle i zywice z utwardzaczem? Jakies rozsądne ilosci, bo nie zamierzam taśmowo robić słupków od tak tylko 2 dla siebie wiec jakis ilosci po 5 litrów puszka nie potrzebuje :rotfl:

Chodzi mi konkretnie o firmy tych produktów, co jest sprawdzone w tym temacie. Gdzies czytałem że sa jakies rozne zywice i niektore nie nadaja sie do w/w operacji, wiec nie chciałbym sie na mine nabić

 

Z góry dzieki...... :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo fajna szpachla do plastiku firmy app w cenie ok 20 zł za 1,8 kg.

Ogólnie nad firmami nie ma się zbytnio co rozczulać przy takich drobnych pracach... To nie karoseria auta na która działa szereg czyników pogodowych itp.

A żywica poliestrowa zwykła. Może być firmy Novol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matę - do kupienia masz różne paczki, nawet na sztuki -pociąć na kawałki

Najlepiej na początku - maty przesączyć żywicą (NOVOL masz szeroki asortyment: 1L kupisz za ok 25zł styknie w nadmiarze lub są takie małe zestawy po 14zł z utwardzaczem i kawałkiem maty)

Szpachla z włóknem: http://auto-kosmetyki.kupsobie.pl/autochem...nym-novol-200g/ do kupienia w motoryzacyjnym/budowlanym

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to dzieki, to wiem juz co kupic i niedlugo biore sie z tematem bo tweetery na blaszkach mnie juz wqurwiają.

 

Aha mam jeszcze jedno pytanie, bo chciałbym pozniej materiałem podobnym do orginalnego obciagnąć te słupki, powiedzcie mi proszę czy wczesniej cały słupek musze cienko pokryć szpachla i zeszlifowac na gładziutko?

 

Dlaczego pytam bo wiekszosc samochodów jakie u Was widziałem (ze zrobionymi słupkami) fabrycznie miały je plastikowe u mnie niestety na słupkach jest cienki materiał i to dość dobrze zgrzany powierzchnią słupkach ze nie ma szans zebym go drapał/ściągał i sie zastanawiam, jak zrobic.

 

Bo stelaz i pierscien to pikus, Pattex Super Żel przyklei mi kontrukcje do słupka, pozniej naciągne rajstope (ale nie na cały słupek oczywiscie) pociapie ja żywicą z utwardzaczem, pozniej obłoze delikatnie matami przesączonymi zywicą, poczekam az przeschnie no a pozniej jazda ze szpachlą wykonczeniową. I teraz sie własnie zastanwiam czy cały słupek przejechać na poczatku cienko pędzlem i żywicą (ten materiał na słupku ktory przesiąknie żywicą i bedzie tworzył podstawę - twardszą skorpukę) a pozniej całosc pokryc szpachlą cienką warstwą i wyszlifować na gładko? czy moze inny patent.

W słupkach mam poduszki wiec nie chciałbym tych słupków zbytnio (wagowo obciążyć) ale działają w ten sposob ze w razie kolizji to gorna częsc słupkach jest na łancuszku i odchyla sie wypuszczając poduchę........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pokrywaj całości szpachlą bo roboty od ch******( i im mniej szpachli tym lepiej) , ani też nie kładź na to żywicy ...

 

[ Dodano: 2010-03-11, 08:49 ]

rekos, szpachli z włóknem bym nie polecał... gdyż ciężej ją się nakłada i obrabia... bynajmniej dla początkującego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...