Skocz do zawartości

Małe Coupé - Alpine CDE-120RM & u-Dimension El Comp 6, rozaczarowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Drzwi wygłuszone matą butylową 2,5mm (coś w rodzaju STP silver), a boczek pianką kauczukową. 

Głośniki u-Dimension El Comp 6.

Radio to Alpine CDE-120RM (50W x4).

Samochód Alfa Romeo Gtv, w skrócie małe sportowe coupe.

 

http://s1.cdn.autoevolution.com/images/gallery/ALFAROMEOGTV-1466_4.jpg

 

 

     Muszę przyznać, że szczerze jestem zawiedziony. Radio stosunkowo polecane, głośniki jedne z lepszych w swojej klasie. Swoją drogą czytałem, że nawet podpięte pod radio powinny przy wygłuszeniu stosunkowo dobrze zagrać. Zaznaczam, że głośniki są nowe, pograły może z 3h. Niektórzy zakładają, że głośniki dogrzewają/układają się nawet przez kilkanaście godzin ale wątpię, żeby zmiany były porywające. Najbardziej irytują gwizdki, są jakby ''metaliczne'' i zbyt wyeksponowane przy niskich, a szczególnie średnich tonach. Problem jest taki, że radio nie posiada praktycznie equalizera i nie ma opcji podkręcenia średnich i niskich tonów, a wyciszenia wysokich. Zastanawiam się czy inwestować w wzmacniacz co i tak brałem pod uwagę czy najpierw zacząć od zmiany radia. Z drugiej strony wzmacniacz pewnie poprawi jakość i głośniki zaczną grać jak należy, tylko przy starym radiu znowu pozostanie opcja ustawień. Najmniej narzekam na ilość niskich tonów bo nie jestem zwolennikiem łupanek ale również myślałem, że będzie go więcej, może również to sprawka zbyt słabej mocy wzmacniacza w radiu ?

 

P.S. Głośniki z tyłu odpuściłem ponieważ w półce raczej i tak nic nie zagra tak jak ma, a żeby zrobić to w boczkach od strony pasażera trzeba by dużo rzeźbić, swoją drogą drugi komplet głośników były oddalony od pierwszego o jakiś metr z groszem. Druga sprawa, że muzyki najlepiej słucha się w opcji stereo lub ewentualnie 2.1. Trzecia, że z tyłu nikt nie jeździ. Chyba, że się mylę i warto pokombinować z drugim kompletem głośników, mam jakieś Pionner'y 160mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kojarzę aby jakoś szczególnie tego radyjka. A o El-compach to można co nieco poczytać w necie. Mam dalej w 2 aucie, ale z L-padem na około 4 db i jest git. Lepszym zestawem byłby GMS 1968, słuchałem krótko u kumpla po skończonym montażu, dużo przyjemniejszy zestawik w odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spory czytałem o tych głośnikach i jak je zamawiałem w tamtym roku to właśnie one były najbardziej polecane w kwocie około 300zł, wiec nie był to zakup na szybko.

Chyba nie ma sensu żebym je sprzedawał tym bardzie jak kupiłem nowe, tylko kwestia co dalej ?

O co chodzi z tym L-pad'em bo za bardzo nie jestem w temacie ?

 

 

dan124, Sprawdzałem głośniki w ten sposób, przy zmianie strony przesiadałem się na drugi fotel. Wydawało mi się, że lewy głośnik gra trochę lepiej, w prawy czasem zaczyna buczeć przy niektórych utworach. Może to kwestia mocowania, seryjnie w tym aucie montowane było elipsy wiec trochę kombinowania było. Jednak głośnik został zamocowany na dystansie, boczek przycięto wiec powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zacząć od inwestycji w wzmacniacz czy inne radio + wzmacniacz ?  Dodam, że planuje jeszcze zainwestować w małego sub'a, chyba że jakość niskich tonów się trochę poprawi (pogłębi) przy wzmaku. Tylko pytanie za czym się rozglądać, wiem są od tego oddzielne tematy ale nie ma sensu żebym opisywał swój problem po raz drugi. Czyli generalnie poszukuje wzmacniacza pod zestaw głośników i ewneualnego sub'a, czyli raczej 4 kanałowego. Budżet raczej ograniczony, skłaniałbym się ku używanemu, kiedyś  słyszałem dobre opinie o Alpine'nie V12, jest godny polecenia ?

 

powalla, Oczywiście, że wrzuciłem w google ale jestem na takim etapie, że wiele z tego nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób to co napisałem.

 

Oczyiście:

 

 Zacznij od listu powitalnego który dostałeś na maila, Koledzy (np. Kamul) włożyli dużo pracy i poświęcili swój czas, żeby początkujący bez zakładania tematów tego typu, uzyskali odpowiedzi na większość swoich pytań... Uszanuj to i zacznij od tego listu.

Edytowane przez dan124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matrix, żeby sprawdzić czy głośniki grają w fazie musisz w trakcie odsłuchu pokręcić balansem ze środka w skrajne położenia. Jeśli bas jest najlepszy przy balansie na środek czyli 0 to fazy są zgodne. Jeśli bas narasta w skrajnych położeniach to trzeba zamienić "+" z "-" na jednym z midbasów. Do wyboru: na zaciskach głośnika lub zwrotnicy - zależy co masz bardziej na wierzchu. 

 

Jeśli kupiłeś głośniki polecane w danej kategorii cenowej nie znaczy, że zagrają idealnie. To znaczy, że psują dźwięk mniej niż inne w podobnej cenie. Dodaj jeszcze różne preferencje słuchowe oceniających, różnice konstrukcyjne samochodów wpływające na finalne brzmienie i wychodzi różnie. Nie ma jednej prawdy objawionej. Akurat nachalne wysokotonówki to problem większości zestawów w tej cenie. Droższych też. Właśnie sam to przerabiam w swoim aucie :). Plus jest taki, że wyrabiasz sobie opinię o ogólnie znanych głośnikach i będziesz mógł pytać precyzyjniej o inne porównując je do swoich. 

 

L-pad to taki rezystorowy tłumik. Ma tą przewagę nad korekcją w radiu, że uspokaja za jednym zamachem całe pasmo odtwarzane przez wysokotonówkę. Korekcja w radiu wpłynie tylko na fragment uciążliwego pasma. Niekoniecznie ten najbardziej męczący. U mnie zmiana przy l-padzie ok -3,5db jest dużo lepsza niż korekcja średnich i wysokich tonów z radia. Spróbuję jeszcze -6db. Niestety coś mi się wydaje, że przeszkadza mi po prostu brzmienie mojego zestawu a zwrotki sobie sam nie zaprojektuję...   Warto jednak spróbować l-padów, bo słucha się już o wiele przyjemniej a rezystory kosztują grosze w porównaniu i innymi komponentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się posłuchać na innym radiu nic specjalnego Pioneer, model za jakieś 200zł, nawet nie najnowszy ok. 2011 produkcji. Efekt był co najmniej dwa razy lepszy wiec już wiem, że przy nowym radiu trochę lepszej klasy będę usatysfakcjonowany. Wniosek taki, że albo mam nie do końca sprawne radio albo marka Alpine jest już nic nie warto, jeżeli chodzi o tańsze modele. Nawet ilość niskich tonów przy tym radiu była na tyle zadowalająca, że znowu odpuszczam temat skrzyni bassowej (czego chciałem uniknąć). Co ciekawe nawet wysokie tony nie były irytujące, praktycznie ich korekcja na radiu z equalizerem nie była konieczna.

 

Mimo wszystko zostaje przy opcji zmiany radia i zainwestowaniu w nie zbyt drogi wzmacniacz żeby jeszcze poprawić jakość odsłuchu.

Pozostaje pytanie czy przy opcji nowe radio + wzmacniacz muszę inwestować w droższe radio czy kupić nowy stosunkowo budżetowy model skoro i tak głośniki będą podpięte pod wzmacniacz. Jeżeli chodzi o radio to z jego wyborem sobie poradzę, pewnie jest sporo zapytań na forum w co warto, a w co nie warto inwestować. Większy problem mam ze wzmacniaczem bo skłaniałbym się w stronę używanych, a w tym temacie jestem kompletnie zielony. Nie chciałbym przeznaczyć na niego jakiś koksów bo w sumie zaczym przygode z car audio. Zależałoby mi żeby stosunkowo pasował do charakterystyki El Comp'ów, żeby nie był to sprzęt, który je spali itp.

 

rzabba, wielkie dzięki za rozjaśnienie tematu ale wydaje mi się, że po obecnych odsłuchać nie będę kombinował. Przy wymianie radia na nowe i ewentualnie dołożeniu wzmacniacza na pewno w pełni zadowolony. Przynajmniej na tym etapie jaki jestem jeżeli chodzi o temat car audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


albo marka Alpine jest już nic nie warto, jeżeli chodzi o tańsze modele.

 

Niedawno temat omawialiśmy ... nawet jakoś tak podobnie się nazywał . Czas na odszukanie i przestudiowanie. 

 

 

 


Nawet ilość niskich tonów przy starym, budżetowym Pioniee'rze była zadowalająca

 

O tym też pisaliśmy niedawno ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...