Skocz do zawartości

Przerobienie zwrotnic Micro precision 7.16


PanJarek2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bez popadania w przesadę .

Filtracja , jakkolwiek niskim zboczem 6 dB , to czterokrotny spadek mocy po oktawie . Tu proba zwiększenia nachylenia do 12 dB zrodzi kolejne problemy, będzie jeszcze mniej przewidywalna i tego akurat projektant tej zwrotnicy był w pełni świadomy.

Natomiast prawidłowa realizacja tego radzaju fitracji w domenie pasywnej jest trudna/ bardzo trudna do realizacji głownie ze względu na olbrzymią nieliniowość impedancji głośnika w tym zakresie .  Najporościej jest go nie filtrowć a ew ograniiczyć o kilka dB poziom w wariancie grania bez suba . To jest najprostsze, najtańsze i nie wymaga niczego oprócz założenia zwory w zwrotce .

Gdyby jednak filtracja byla konieczna , to zdecydowanie techniczna poprawność jest po stronie rozwiązań aktywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello

 

 

 

 


Bez popadania w przesadę .
Filtracja , jakkolwiek niskim zboczem 6 dB , to czterokrotny spadek mocy po oktawie .
Natomiast prawidłowa realizacja tego radzaju fitracji w domenie pasywnej jest trudna/ bardzo trudna do realizacji głownie ze względu na olbrzymią nieliniowość impedancji głośnika w tym zakresie .  Najporościej jest go nie filtrowć a ew ograniiczyć o kilka dB poziom w wariancie grania bez suba . To jest najprostsze, najtańsze i nie wymaga niczego oprócz założenia zwory w zwrotce .
Gdyby jednak filracja byla konieczna , to zdecydowanie techniczna poprawność jest po stronie rozwiązań aktywnych.

 

 

Przepraszam za OT .

 

Wreszcie !

Długo , długo czekałem na tego typu odpowiedzi.

Nie muszę czytać między wierszami ,nie muszę studiować wpisów.

Esencja wiedzy i pomoc  w czystej postaci. 

Dziękuję Panu   :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nakamichi, kolejny wartościowy i rzeczowy wpis :ok:

Panowie

Kolega PanJarek2 zadał pytanie, czy mozna obniżyć cięcie filtra HP poprzez wymianę kondensatora bo system będzie bez suba i brakuje mu dolnych rejestrów.

Odpowiedż powinna być prosta:

- tak możesz zwiększając jego wartość. O ile to zależy już od preferencji założyciela tematu i głośników jakie posiada,

- lub usuń ten filtr wogóle (jest zworka w zwrotnicy do realizacji tego rozwiązania)

 

Kolega PanJarek2 nie napisał, jaką ma jednostkę (z filtrami czy bez), czy używa procka zew., czy wzmacniaczy z filtrami itp. A tu w większości odpowiedzi: pokombinuj z filtrem w radiu/procesorze. Może II lub III rząd będzie skuteczniejsze itp.

To może niech zmieni opony na węższe i cichsze oraz wyższe bo to znacząco wpływa na słuchanie muzyki w aucie (szumy toczenia) i mniejszą ilość drgań. co w konsekwencji na zmniejszenie się ilości tzw. "świerszczy" przeszkadzajacych w odbiorze.

 

Dajmy deczko na luz, nierozdmuchujmy teamtu do zbędnych dywagacji i szukania "miliona" rozwiązań, które nie mają tu racji bytu.

Co innego, kiedy sam autor by sie udzielił i poprosił o zagłębienie sie w temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę, że zaangazowaliscie się w temat.

Aktualnie posiadany przeze mnie sprzęt to:

Woofery - Micro Precision 7.16

Tweetery - Micro Precision 7.28

Radio Pioneer DEH 80prs

Aktualnie podłączony wzmacniacz - Hifonics odin bez filtrów.

 

Sprawa wygląda w ten sposób, że przewinęło mi się sporo wzmacniaczy różnych firm i klas i za każdym razem zestaw gra dla mnie lepiej pod pasywkami niż cięty na radiu lub wzmacniaczach a próbowałem wielu cięć. Polecono mi przetestowanie któregoś ze wzmacniaczy DLS, niby dobrze się zgrywaja z moimi głośnikami ale to już trochę nie ten budżet.

Póki miałem suba było super, teraz musze z niego zrezygnować.

Mam też audisona vrx 6.420 i tnac na nim gra super dołem ale brakuje mi w nim dynamiki w wyższych zakresach dlatego chcę go zmienić na coś bez filtrów aby móc wykorzystać swoje pasywki uprzednio przerabiajac je tak aby woofery zagrały niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda w ten sposób, że przewinęło mi się sporo wzmacniaczy różnych firm i klas i za każdym razem zestaw gra dla mnie lepiej pod pasywkami niż cięty na radiu lub wzmacniaczach a próbowałem wielu cięć.

 

Fajne że ktoś jeszcze to słyszy, ja mam takie samo zdanie, lepiej odpuścić sobie wszelkie procesory, podziały aktywne itp... , podział pasywny to jest TO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne że ktoś jeszcze to słyszy, ja mam takie samo zdanie, lepiej odpuścić sobie wszelkie procesory, podziały aktywne itp... , podział pasywny to jest TO.

Nie jest to wiedza tajemnicza ukrywana od wieków. Oczywistym jest ze ingerencja w sygnał cyfrowy i konieczność jego zmiany ma skutki uboczne. Nie zmienia to faktu ze technologia idzie na przod. Filtry hpf w dużej ilości systemów głównie "pasywnych" są używane mimo wszystko, ponieważ zalet jak widać jest więcej niż wad.

 

Pytanie czy owe kombinacje ze stworzeniem pasywnego filtra hpf nie będą bardziej opłakane w skutkach.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...