Skocz do zawartości

Przerobienie zwrotnic Micro precision 7.16


PanJarek2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś kiedyś przerabial oryginalna zwrotnice głośników micro precision 7.16 Mk 2?

Chciałbym woofery ciąć niżej od dołu, jest od około 70Hz a chciałbym od około 40-50.

Czy jest na to jakaś gotowa recepta sprawdzona przez kogoś czy jednak trzeba speca w dziedzinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to tylko moje słuchowe wrażenie ze woofery bez zwrotek grają niżej niż z?

Bo kompletnie się nie znam, nie używałem tych zwrotnic i nie wiem o nich nic ale miałem cięte z radia, dziś podłączyłem zwrotki i miałem takie odczucie i stad moje durne pytanie ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WF od dołu?

 

Te zwrotnice nie tną wf od dołu

 

Cytat z Instrukcji obsługi zwrotnicy do tego systemu

 

"To activate the 6 dB highpass please move the linkcable to the

connector -left- of the 220 uF cap.This would change the phase to

the sub and reduce subsonic. A"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PanJarek2 a nie możesz ciąć woofera od dołu na wzmacniaczu albo radiu ? Tam powinieneś mieć co najmniej 12dB/okt

Cięcie woofera od dołu pasywnie na 6dB jakoś do mnie nie przemawia i wstawiasz dodatkowo kolejny element pasywny w szereg.

Osobiście jestem zwolennikiem zwrotnic pasywnych, ale dodawanie każdego kolejnego elementu do zwrotnicy to przeciąganie liny, jedno się zyskuje inne traci ...

Z tego co widziałem w tej zwrotce jest elektrolityczny mundorf, wiec nie jest źle, ale żeby zmienić cięcie na niższe, musiałbyś do niego dolutować trochę pojemności (dziesiątki uF) najlepiej takie samej klasy, a to już jest pewien koszt ...

Dodatkowo zmniejszasz skuteczność tego rozwiązania przez obniżanie f ciecia bo to TYLKO 6dB/okt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ten kondek pominął i pociął od dołu na radiu/wzmacniaczu

 

Problem w tym, że tete głośniki cięte na radiu nie grają tak fajnie jak wtedy kiedy procesor jest wyłączony i cięte jest na oryginalnych zwrotkachzwrotkach. Chciałbym tylko ciąć woofery niżej żeby móc jeździć bez suba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że tete głośniki cięte na radiu nie grają tak fajnie jak wtedy kiedy procesor jest wyłączony i cięte jest na oryginalnych zwrotkachzwrotkach. Chciałbym tylko ciąć woofery niżej żeby móc jeździć bez suba.

Wyłącz HPF na zwrotkach pasywnych i utnij na radiu/procku.

Nie dziwota ze jak masz cięcie od dołu na zwrotkach i do tego dołożysz ciecie na procku, to po prostu masz wtedy cięte bardzo ostro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że tete głośniki cięte na radiu nie grają tak fajnie jak wtedy kiedy procesor jest wyłączony i cięte jest na oryginalnych zwrotkachzwrotkach. Chciałbym tylko ciąć woofery niżej żeby móc jeździć bez suba.

 

Filtracja HP aktywna ( radio ) czy pasywna ( kondensator )  jest wskazana gdy pasmo od dolu uzupełnia subwoofer .

Przy jego braku stosowanie tej filtracji nie jest konieczne , w praktyce chodzi o ograniczenie prądu w zakresie gdzie praca tego przetwornika jest i tak mało efektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na radiu nic nie tnę i tak ma pozostać. Oryginalne zwrotki głośników mają być jedynymi filtrami, muszę je tylko przerobić.

 

 

Filtracja HP aktywna ( radio ) czy pasywna ( kondensator ) jest wskazana gdy pasmo od dolu uzupełnia subwoofer .

 

Przy jego braku stosowanie tej filtracji nie jest konieczne , w praktyce chodzi o ograniczenie prądu w zakresie gdzie praca tego przetwornika jest i tak mało efektywna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PanJarek2 to ja w takim razie nie wiem w czym problem, przecież możesz pominąć cięcie woofera od dołu, w końcu w instrukcji napisali "To activate the 6 dB highpass ...".

Zrób deactivate i po problemie, woofery przeniosą tyle dołu ile potrafią ... skoro nie chcesz suba ...

Kombinowanie z tym cięciem to sztuka dla sztuki skoro chcesz ciąć woofery niżej żeby nie mieć suba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można woofer obciąć wysoko pod suba, można go w ogóle nie filtrować od dołu, ale też można obciąć go niżej. Każde z tych rozwiązań ma wpływ na grę dołu i średnicy. Ja spróbowałbym na początek "dokleić" tam kondek przynajmniej ze 47 uF. W Olsztynie jest Strefa Ciszy, może mają jakieś kondki na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witka

Jak zwykle chłopaki, w prostym temacie robi się dyskusja.

Konkretnie, zwięźle i na temat kliknął nakamichi bo iformacja od autora jest jednoznaczna: ma być bez suba z odfiltrowaniem najniższych zakresów (przy których woofer robi tylko za pompkę powietrza).

Tak się składa, że mam te zwrotki (gdzieś się walają) i tak jak pisze TomoMadej trzeba dołożyć pojemności. A tu dużo zależy od impedancji samego głośnika bo zakładajac, że zwrotki były pod gł. 4ohm to filtracja jest ok.150hz (wiec sporo ucina z dołu). Dla 8ohm jest to już połowa czyłi ok. 80hz.

Ale skoro to car audio to zakłądam, że będzie to 4ohm dlatego powinien podwoić wartość konda. Te 80hz pierwszym rzędem powinno dać radę (to tylko moje spostrzeżenia przy zabawie prockiem i cięciami dla woofera) i odfiltrować te najniższe rejestry.

Moim zdaniem, białe mundki M-cap do woofera w 2way to takie minimum jakościowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

djrobus1 temat wcale nie jest prosty (a dla mnie osobiście ciekawy), bo autor chce zjeść marchewkę i mieć marchewkę.

Jak ty chcesz odfiltrować najniższe zakresy (przy których woofer robi tylko za pompkę powietrza) filtrem 1-go rzędu bez co najmniej dużego wpływu na użyteczny zakres, a przy warunku "bez suba" nawet wymagany zakres.

Takie filtrowanie ma sens przy zastosowaniu filtra f30-40Hz 18-24dB/okt, choć nawet taka filtracja ma wpływ na brzmienie woofera.

Dodatkowo wstawianie konda w szereg (nie najgorszego ale też nie najlepszego) na pewno nie wpłynie dobrze na jakość.

Można dać lepszego konda, ale jaki to koszt, plus skuteczność rozwiązania ... to jak pisałem sztuka dla sztuki (bo ja muszę mieć pasywny HPF na wooferze).

 

PanJarek2 nawet jak podwoisz wartość tego kondensatora to i tak będziesz słyszał znaczącą stratę w zakresie którego raczej nie chcesz tracić, poza tym skuteczność tego rozwiązania maleje znacząco przy obniżaniu f ciecia.

Moim zdaniem gar nie warta zachodu, ale jak musisz to rób jak uważasz.

Jak już pójdziesz tą drogą to daj znać co z tego wyszło, może się okaże że przesadziłem z tą marną skutecznością tego rozwiązania i zawsze to będzie jakieś podsumowanie tematu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...