Skocz do zawartości

Filtr LPF w radiu - nie działa?


pionierx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ostatnio ustawiłem pełne pasmo dla suba na wzmacniaczu, w radiu ustawiłem LPF na 60Hz. Przy takiej konfiguracji ewidentnie słychać jak z subwofera wydobywa się więcej pasma niż powinno. Po ustawieniu cięcia na wzmacniaczu na tą samą wartość róźnica jest kolosalna. Na filtrze ustawionym na wzmacniaczu sub wytwarza tylko niskie tony. W radiu mam ustawioną taką samą stromość zbocza jaką ma wzmacniacz.

 

Sony MEX5100BT które posiadam nie ma możlwiości wyłączenia filtra LPF dlatego chciałem ciąć tylko na radiu.

Co może być przyczyną takiego zachowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Czyli mówisz, że dając powiedzmy pasywnie na woofer 2 zwrotnice 60hz 12dB/okt szeregowo dalej będziesz miał 60hz 12dB/okt?

Myślę, że tak ale mogę się mylić ;) Trzeba by się poradzić kogoś z "większą głową" w tych sprawach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demondemidi ma racje, sygnal juz stlumiony na radiu, potem ciety od tego samego punktu na wzmaku bedzie dalej tlumiony, wiec to co zostalo sciszone przez filtr w radiu bedzie jeszcze bardziej sciszane.

Swoja droga 60Hz@12dB/oct to dosc wysoko i faktycznie moze byc slyszane niepozadane pasmo.

Druga sprawa to to, ze na zwrotkach wbudowanych we wzmaki czesto podaja punkt podzialu, a nie punkt ciecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli na radiu ustawie 120hz, na wzmaku 60 to rozumiem że uzyskam to co chcę, czyli obcinanie dolnego pasma poniżej interesującej mnie wartości (60hz) przez wzmak - i to będzie najlepsze możliwe rozwiązanie?

 

mam jeszcze jedno pytanie: jeżeli dla przodu ustawię poprawną wartość gain, to dla suba powinna być taka sama? mówimy o jednym, czterokanałowym wzmacniaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 będziesz miał prawdopodobnie to samo co w przypadku wyłączenia filtrów na piecu, chodzi o to jakim zboczem tniesz a czy wylaczysz na piecu filtr czy na radiu wyjdzie na to samo. 

 

Ad2 w teorii tak w praktyce nie, zależy jeszcze o jaki profil grania ci chodzi ale tu jest wiele czynników. W teorii jest to regulacja czułości wejścia ale choćby ze względu na inne skuteczności przodu a suba zawsze coś trzeba lekko skręcić (zależnie właśnie od potrzeb).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...