Skocz do zawartości

Pomoc w doborze subwoofera.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w końcu nadszedł czas żeby zając się subwooferem. Z przodu mam zestaw odseparowany Audio System x-ion 165, a pasażerom siedzącym z tyłu grają morel integra ovation 4. Wszystko siedzi w BMW e36 coupe podpięte pod wzmacniacz harman kardon ca470. Posiadam też wzmacniacz rockford fosgate prime r300-4 i siedzą mi dwa rozwiązania w głowie. Kupno dwóch głośników niskotonowych (np. DLS w312d którym odpowiada moc 150w rms rockforda) i podłączenie ich do wspomnianego wzmacniacza, lub sprzedanie rockforda i kupno jednego, mocniejszego głośnika niskotonowego (myślałem o dls mw12) + odpowiedni wzmacniacz.

 

Byłby ktoś w stanie doradzić mi w którym kierunku pójść?

Zapomniałem dodać na jakim efekcie mi zależy. Na jak największej neutralności grania, kompromisie pomiędzy niskim zejściem a szybkością głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm jezeli chodzi o suba to rowaz czy bedziesz potrzebowal bagaznika. A jezeli piszesz o pasazerach z tylu to sadze, ze tak. Osobiscie kupilem jbl gt5-12 ( tak wiem dla wiekszosci tutaj to inna bajka, gowno i nie gra, ale polecam sprawdzic wszystko WLASNYM uchem czy warto tyle placic, ja juz wiem, ze nie warto) i teraz wiem, ze to za duzo. No chyba, ze ktos lubi jak basu jest za duzo. Z drugiej zas strony glosnik jak i wzmak sie nie meczy bo nie graja na pelnej mocy nawet jak radio jest na full tzn ~3/4 mocy powyzej dzwiek sie znieksztalca. Jak dla mnie wyglada to tak jeden 12 calowy to max. Dls'a akurat nie slyszalem wiec nie bede sie wypowiadal ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat JBL gt5 słuchałem w e36 i bardzo ciężko w tym samochodzie o przebicie niskich tonów z bagażnika do kabiny. Słyszałem też ten głośnik w innym aucie bez tylnej półki i moim zdaniem nie jest on taki tragiczny (biorąc pod uwagę cenę/moc, z jakością kiepsko w tym przypadku).

Założyciel tematu powinien przeszukać forum i przygotować najpierw samochód pod subwoofer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat JBL gt5 słuchałem w e36 i bardzo ciężko w tym samochodzie o przebicie niskich tonów z bagażnika do kabiny. Słyszałem też ten głośnik w innym aucie bez tylnej półki i moim zdaniem nie jest on taki tragiczny (biorąc pod uwagę cenę/moc, z jakością kiepsko w tym przypadku).

Założyciel tematu powinien przeszukać forum i przygotować najpierw samochód pod subwoofer.

Jakosc jest zalezna od tego jak sie to ustawi, u mnie akurat ma on dogrywac, zalewac tylko dol i to ten od 80-100hz w dol. Nie na pelnej mocy. Ale tak czy siak stosunek ceny do jakosci powala. 

 

Co do tematu glownego polecam rzucic okiem na rockfordy jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te owation solidnie dostaną w kość.

Wzmacniacz daje im ~80 wat, a według danych tyle morele potrzebują. Myślisz, że powinny być zasilane przez coś słabszego? Wydaje mi się, ze póki co nic złego im się nie dzieje.

 

Hmm jezeli chodzi o suba to rowaz czy bedziesz potrzebowal bagaznika. A jezeli piszesz o pasazerach z tylu to sadze, ze tak. Osobiscie kupilem jbl gt5...

Jeżeli o bagażnik chodzi, to raczej jego pakowność schodzi na drugi plan. Co do proponowanego głośnika, jeżeli będę miał okazje to sprawdzę. :)

 

Założyciel tematu powinien przeszukać forum i przygotować najpierw samochód pod subwoofer.

Bagażnik jest wyklejony matami GMS 07 proliner, mam jeszcze zamiar na to położyć piankę GMS, ale jeszcze nie wiem jakiej grubości. Drzwi przedni oraz miejsca za boczkami tylnymi też są zrobione. Oczywiści przed włożeniem subwoofera zostanie podpięty kondensator i inne niezbędne rzeczy. Masz na myśli coś jeszcze? Przy okazji, jest sens wyklejania tylnej półki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Oczywiści przed włożeniem subwoofera zostanie podpięty kondensator

Jestem spokojny,  najważniejsza cześć systemu jest :D

 

Za te kasę lepiej grubsze kable kupić z zapasem, tak by i na big3 zostało :)

 

A morele oszczędź, lub lepiej zamontuj na słupku  :hyhy: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Z przygotowaniem bagażnika nie miałem na myśli samego wyklejania go matami, ale również modyfikacje (wycięcie części) blachy oparcia tylnej kanapy. Jest na forum temat o e36 w którym są zdjęcia i jest opisane jak zostało to zrobione.

 

STX 12" w Coupecie sie przebijał ;) Więc bez przesady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny mi "dół" od 80-100hz

Nie wiem w czym problem, sub gra od samego dolu ile da rade do 100 max 150hz owszem, mozna odciac go nizej ale w tedy trzeba zjechac tez nizej z przycieciem mid. Wszystko kwestia ustawienia wazne by gralo wszystko jak nalezy + nie kazde glosniki i to w kazdym innym aucie zagraja tak samo.

Powala najwyższej Twoja pewność tego suba... jeszcze jako tluczek zależność cena / jakosc wypada stosunkowo dobrze co do reszty zadnych zalet noe widze...

Najwazniejsze jest to, by nie dac sie zwariowac. Bardzo wazne jest tez to, ze wiele polecanych rzeczy opiera sie na subiektywnych odczuciach + efekt voodoo sa ludzie, ktorzy wierza, ze kabel zasilajacy ma wplyw na jakosc dzwieku, jak i to, ze bezpiecznik ma wplyw na jakos i to taka ktora sie slyszy do tego kondensatory i kable. Ludzie jaraja sie kablem ze zlota a prawda jest taka, ze zloto stawia wiekszy opor od miedzi. W slepym tescie nikt by nie wybral tych najdrozszych sprzetow sluchajac w aucie w ktorym jest beznadziejna kubatura i dziwk rozchodzi sie jak po remisie z setka ludzi. Ja wiem sa zasady itd. Ale niestety wiele mitow jest w car audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tez nie wierze w kable za "tysiunc"...Ale co do tego suba zdania nie zmienie :) I mozesz być pewien że zwariować sie nie dam/dałem... swietnie rozumiem Twoje podejscie bo sam takie mam...Jednak coś tam nieco przewinałem przez łąpy, jakieś zdanie sobie wyrobiłem i nigdy nie pisze o czymś czego nie miałem w rekach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, są suby które grają miękko, są takie które grają twardo, są suby szybkie i kluchowate... Są takie które grają od 50hz i takie które grają od 30hz... Wszystkie te różnice wpływają na efekt końcowy. Jeśli ty nie słyszysz różnicy między np alphardem a choćby stx to nie mamy tu o czym gadać... Ale chociaż przestań opowiadać takie bzdury bo się nóż w kieszeni otwiera przy czytaniu twoich postów.


Sam audiofilem nie jestem ale mam coś koło 12 różnych subów i każdy z nich zupełnie inaczej gra... Tak samo jak woofery czy tw... Tak samo jest z radiami i wzmacniaczami. Nie oznacza to, że im droższe tym lepsze ale różnice są i to słyszalne nawet gumowym uchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to to jasne jest, ale w ktorym utworze procz nagrania dzwiekow remontu dalej zwanego dub stepem ten 30hz bas jest rzeczywiscie slyszalny, czy w roku czy w rapie czy dane czy disco on bedzie zalany przez reszte.

Akurat alpharda nie mialem przyjemnosci slyszec ale np stx dla mnie gra tak sredniawo choc tu tez nie slyszalem w aucie a w domowym sprzecie.

Ja tu nie mowie o roznicach w skrajnych przypadkach jak manta vs rockford jak i odsluchu sameho suba tylko o calosci, jak wszystko jest zestrojone. Te roznice sie zacieraja. Beda slyszalne ale umowmy sie do auta wsiadasz by relaksowac sie w muzyce czy muzyke puszczasz podczas przemieszczania sie autem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówmy się, że ten Jbl dość dobrze ''tłucze", w odpowiednio zestrojonej skrzyni dość dobrze "schodzi" (w porównaniu cena/jakość), ale trzeba też umieć rozróżnić granie od pompowania i tłuczenia.

 

Wszystko to to jasne jest, ale w ktorym utworze procz nagrania dzwiekow remontu dalej zwanego dub stepem ten 30hz bas jest rzeczywiscie slyszalny

Jest słyszalny. Mało tego, na głośniku do pompowania będzie słyszalny inaczej niż na takim do słuchania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przygotowaniem bagażnika nie miałem na myśli samego wyklejania go matami, ale również modyfikacje (wycięcie części) blachy oparcia tylnej kanapy. Jest na forum temat o e36 w którym są zdjęcia i jest opisane jak zostało to zrobione.

Jeżeli chodzi Ci o tą blachę: link, to na szczęście W coupe jej nie ma, więc problem z głowy. Chyba że chodzi Ci o samo usztywnienie które jest w oparciu?

 

 

Z tymi morelami to ze jak sub bedzie gral to cisnienie suba z bagaznika bedzie "miotac" tymi membrankami ;)

Nie chciał bym z nich rezygnować, jestem zadowolony z efektu jaki dają pasażerom z tyłu. W załączniku jest pokazane jak przygotowałem im puszki w których grają. Mam nadzieję, że ma to sens i wystarczy. ;)

 

 

A byłby ktoś w stanie mi powiedzieć jak jest z wyklejaniem tylnej półki od spodu? Jest sens to robić?

post-16754-0-51359200-1437224259_thumb.jpg

post-16754-0-16014400-1437224284_thumb.jpg

post-16754-0-66569900-1437224314_thumb.jpg

post-16754-0-07228000-1437224334_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdefiniowal bys slowo "tlucze" bo jedyne z czym to mi sie kojarzy to puste malo basowe lup, lup tak jak by byl przesterowany lub zle dokrecony.

Zdefiniujesz slowo "zle dokrecony" bo byc moze nie bedziemy wiedzieli o co CI chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdefiniowal bys slowo "tlucze" bo jedyne z czym to mi sie kojarzy to puste malo basowe lup, lup tak jak by byl przesterowany lub zle dokrecony.

 

 

No słuchaj nie chodziło mi o to, że tłucze bo jest źle dokręcony. Jakieś już subwoofery w życiu słyszałem, lepsze gorsze.. I JBL gt-5 uważam za tego z gorszych.. Takie jest moje zdanie. A powiedz jaki Ty słyszałeś "dobry" subwoofer skoro ten JBL jest Twoim zdaniem taki wspaniały. A może lepszych nie ma i pozostałe różnią się tylko wyglądem i cena?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...