Skocz do zawartości

starsze radio, stare auto - brak pomysłu....


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

 

właśnie skończyłem kompletną renowację swojego ukochanego jaguara xjs z 1990 roku, jestem obecnie na etapie zastanawiania się co zrobić ze sprzętem. Podjąłem już decyzję że wygłusze auto matami, poczyniłem już nawet zakupy, niemniej w temacie samego sprzętu nie mam jeszcze zdania co zrobić. Koncepcja była taka żeby zostawić fabryczne radio - kaseciaka Clariona, chciałbym żeby pełnił on funkcje tunera radia i podstawowego equlizera czyli głśniej/ciszej itp. Do tego chciałem podłączyć jakięś ustrojstwo które będzie pełniło funkcję czegoś w rodzaju jednostki sterującej do której będę mógł podłączyć ipoda czy jakiś inny nośnik danych. W aucie jest miejsce na cztery głośniki i tak pewnie zostanie, planuje tylko dać jakieś wysokiej jakości głośniki. Jeśli ktoś z was przerabiał temat i wie jak skutecznie zrobić to co opisałem powyżej, jakiech produktów użyć, czy powinienem zastosować jakiś procesor dżwięku czy coś innego i jest w stanie podzielić się ze mną tą wiedzą to będę bardzo wdzięczny....Ja niestety nie mam zielonego pojęcia jak powinienem to podłączyć i czego użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz np zaopatrzyć się w procesor audison bit one i do niego podpiąć coaxem przenośnego playera, który ma wyjście coaxialne- są takie rynku.

Fabrycznego clariona podpinasz po wysokich lub niskich i on będzie załączał cały system oraz służyć jako tuner.

 

Głośniki tylko z przodu- z tyłu ewentualnie subik.

Bez wzmacniacza się nie obejdzie.

 

Jakie pieniądze masz na te "głośniki wysokiej klasy"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjedź do kogoś z Wawy co się tym zajmuje (pare osob na forum też siedzi z tego co mi wiadomo) - ogarną to w stopniu wysoce Cie zadowalającym, nie naruszając przy okazji oryginalnego wnętrza.

 

A co do radyjka - masz clariona - fajnie - firma ta też produkowała w owych latach bardzo dobre i w tym momencie niedrogie jednostki np. 9175/9375 + do tego dedykowany procesor podlaczony clarionowskim kablem optycznym i masz super zestawik za naprawdę śmieszne pieniązki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starych Jagach częstą bolączką była elektryka. Im system będzie bardziej złożony, tym więcej prądu będzie pobierał. Sprawdź napięcie ładowania na zaciskach akumulatora przy obciążeniu światłami, wentylacją itp.

Jeśli nie masz pojęcia, jak to wszystko podłączyć, to może oddaj samochód do kogoś zajmującego się tym - w takim wypadku efekt końcowy będzie o wiele lepszy.

Prócz tego źródła dźwięku (radia, ew. procesora), jaką masz wizję na ten system? Są fabryczne miejsca w drzwiach na głośnik średnio-niskotonowy? Jest gdzieś miejsce, żeby ulokować wzmacniacz, nawet drobny pod siedzeniem?

Przeczytaj list powitalny, który dostałeś na maila, a szczególnie faq Nazara, sporo Ci rozjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, dzięki za podpowiedzi.... zaczyna już się coś klarować ale dalej błądze.

 

Odpowiadając na waszę pytania to: obecny system składa się z radia dwóch głośników w tylnich boczkach +- 130mm. i z dwóch głoścników w przednich boczkac +- 130mm.

 

Nie mam jakoś z góry założonej kwoty w której chcę się zmieścić. Chciałbym żeby to ładnie i czysto grało ale nalezy pamiętać że to jest małe coupe i w środku jest mało miejsca, mogę coś wywalić do bagażnika (procesor, wzmacniacz) mogę też spróbować wcisnąć coś mniejszego pod deskę itp ale główną bolączką tych miejsc jest to że silnik i skrzynia się mocno nagrzewają i zazwyczej latem wszystko jest mocno rozgrzane.

 

Co do głośników to z tyłu mam troszkę więcej miejsca i mógłbym zastosować coś delikatnie większego, może sam sub w przednie boczki myślałem o głośnikach dwudrożnych, gwizdki mogę wmontować w obudowę przednich słupków.

 

Cały system mógłby wyglądać następująco: Radio Clarion - Oryginalne daję sygnał do procesora np. Audison, do procesora podłączony jest także ipod do puszczania muzyki, dalej sygnał idzie do wzmacniacza, ze wzmacniacza sygnał rozdziela się do tylnich głośników basowych i przednich dwudrożnych z osobnymi tweeterami. Jak już pisałem całość auta będzie wyciszona matami i gąbką. Nie wiem czy dobrze myślę dlatego proszę o opinię. Może warto zastosować jakieś combo czyli wzmacniacz z procesorem. Np. starego i taniego Blaupunkta 5.1 ODA Souraund. Jest też dostępny taki system Harman Kardon, Drive and Play, może warto z tym poeksperymentować.

 

Dzięki za ewentualne uwagi, Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o kombinację itp. auto nie nadaję się jeszcze do jazdy.... nie jest zarejestrowane, poza tym stoi już na zimę w takim miejscu że nawet zabranie go na lawetę jest problemem.....

 

Nie zmienia to faktu że chętnie zlecę ta pracę komuś kto odpali całość na sucho... Dorobi kable itp. Jeśli jest ktoś taki to proszę o info, samo hasło że mam się zgłosić Radka jest dla mnie tak samo pomocna jak to że mam się zgłosić do Andrzeja albo Krzysia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...