Skocz do zawartości

Opel Vectra b, wymiana głośników przednich kilka pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio zastanawiam się nad wymianą głośników przednich nisko/średniotonowych w moim Opelku na jakieś nowe za kwotę 200-300 za komplet. Jako że oryginalne zaczynają lekko trzeszczeć i głośność jest nie wystarczająca chciałbym uprzyjemnić sobie nieco jazdę i posłuchać sobie muzyki w miarę głośno i bez zbędnego "pierdzenia". I tu nasuwa się kilka pytań. Czy jest to opłacalne? Czy przy takiej kwocie mogę liczyć na trochę mocniejszy bass? Czy jest konieczna wymiana radia? 

 

Słucham muzyki typowo house/trance i dzisiejsze "animalsy". Radio jakie posiadam to kilku letni Sony 4x55watt. Wiem że idealnie do takiej muzyki sprawdzała by się tuba+wzmak ale bagażnik jest mi zbyt potrzebny a i czasu też nie mam zbyt wiele aby bawić się w przeciąganie kabli itp, może kiedyś. Czego oczekuję? W miarę głośnej muzyki bez charczenia. Czy jest to możliwe przy takiej kwocie ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pełno zestawów w tej kwocie. Czasami mi się wydaje, że w tym przedziale jest ich najwięcej ;D
Wystarczy chwilkę poszukać ;) Druga kwestia to wykonanie drzwi, nie jeden delikwent wymienił głośniki z seryjnych na inne i stwierdził, że ani basu więcej ani nic, bo zwyczajnie drzwi nie są do tego stworzone. Nie mam pojęcia jak jest w Twoim aucie, ale musisz też mieć to na uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ale wymiana samych głośników na takie za 3 stówki (używane) coś na jakości dźwięku da

 

Popieram, z tym, że mogą w dalszym ciągu się marnować i możesz nie wykorzystać ich w 100%
 

 

 


bo zwyczajnie drzwi nie są do tego stworzone.

 

 

 


Oraz głośniki nie są projektowane do free air. Fabryczne w większości dobrze radzą sobie bez komory.

Jakby to wszystko przemyśleć, warto się zastanowić, czy się opłaca.
Z szybkich oględzin w necie wyszło na to, że w drzwiach są co najmniej 2 dość spore otwory.

 

 

 


Radio jakie posiadam to kilku letni Sony 4x55watt.


Musisz pamiętać, że 55W to moc maksymalna, końcówki w radiach mają moc o wiele mniejszą, 10-13W.

A teraz konkretnie:
Na samiuśkim początku miałem w swoim aucie głośniki Sonda

http://allegro.pl/zest-glosnikow-sonda-tx1165-165mm-130w-i4564480172.html - Głośniki sondy na alledrogo
Pod radio ok, dość wysoko je ciąłem bo grały z małym subem w bagażniku, dlatego nie jestem w stanie powiedzieć jak u nich z dołem, dodam, że tweeter dość mocno sypał piachem, aczkolwiek cena jest całkiem spoko, aktualnie odsprzedane do alfy (modelu nie pamiętam) gdzie ponoć robią furorę i kupiec jest z nich strasznie zadowolony a u niego grają beż żadnych cięć.

Przez pewien czas w drzwiach zamontowane były również Autotek 6.2
http://www.audiosklep.pl/autotek-a6-2cs-p-3672.html - Głośniku Autotek a6.2CS

Co do nich: moc 100W rms może faktycznie przerażać, ale należy pamiętać również, że to moc którą mogą przyjąć a nie jakaś moc którą koniecznie trzeba im dostarczyć. Nie mniej jednak pod samym radiem były w miarę kulturalne i tweeter w nich już tak nie sypie. Sama zwrotnica wygląda w nich śmiesznie, aczkolwiek bardzo ładnie sobie radzi. 30 minut przed ich wymontowaniem dałem im te 100W i muszę powiedzieć, że za tą cenę... naprawdę dobra inwestycja, aczkolwiek bez wzmacniacza ciężko.

Były to jedyne 2 zestawy które miałem okazje testować bez wzmacniaczy.

Na rynku jest też dość sławny zestaw PB s6c którego osobiście nie miałem okazji osłuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PB s6c niestety pod samym radiem grają kiblowato, tyczy się to głównie woofera. Nie wiem jak sprawują się pod wzmakiem bo nie miałem okazji ich jeszcze podłączyć. Zastanów się jeszcze nad blaupunktem cx170 - głośniki te mają impedancję 3 ohm więc potrafią wycisnąć z radia ok 20-25% więcej mocy. Kolega ma takie w maździe 6 pod jakimś niskim modelem alpine z usb i naprawdę byłem zaskoczony jakością. Tweeter nie sypie jak w hertach a dół grał bardzo sprężyście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


głośniki te mają impedancję 3 ohm więc potrafią wycisnąć z radia ok 20-25% więcej mocy

Nie zapominaj, że raczej końcówki radia nie są przystosowane do niższych impedancji niż 4 ohm.

 

 


Kolega ma takie w maździe 6 pod jakimś niskim modelem alpine z usb
Z ciekawaości zapytam, jak ma zamontowane to raido? Co z ori radiem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Kolego mazda 6 z 99roku ma radio ori 1 din więc wywalasz fabrykę i montujesz jakie Ci się podoba

W takim razie mówisz o Maździe 626 a nie 6, a to dość znaczna różnica.

 

 

 


Nie przesadzaj z tą impedancją, znam 2 osoby które mają zamontowane głośniki 3 omowe pod samym grajkiem i nic złego się nie dzieje
:ok:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

w oplu vectrze - a miałem vectre 5 lat - jest dość dobrze skomponowane fabryczne car- audio, żeby to poprawić to trzeba konkretnie dobre głośniki, wzmacniacze, radio....są problemu z  wyświetlaczem - vectra ma MID, sterowaniem w kierownicy, bynajmniej pamiętam na forum vectry koledzy mieli problemy z doborem radia.....i często wymiana samych głośników pogarszało jakość dźwięku.....więc jak chcesz coś zmieniać to myślę już porządnie to rób żebyś nie żałował.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oraz głośniki nie są projektowane do free air. Fabryczne w większości dobrze radzą sobie bez komory.

 

Z tego co mi wiadomo, to wlasnie zdecydowana wiekszosc samochodowych glosnikow jest projektowana do free air, drzwi to nie komora zamknieta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, chyba zle sie zrozumielismy, ja za free air uwazam odgrode, wiadomo ze jak jej nie bedzie to dojdzie do zwarcia akustycznego i nie bedzie niskich czestotliwosci. Zreszta np suby przeznaczone do free air roznia sie tylko tym od dedykowanych w obudowy, ze maja wzmacniane dolne zawieszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...