Skocz do zawartości

Scena, zaginiona albo jej niebyło


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Raczej nie należę do osób ułomnych co nie potrafią szukać, ale prawdę mówiąc nie mam pojęcia jak zadać pytanie w szukajce...
Temat nawiązuje do sceny w aucie, a raczej jej braku, zgubienia czy czort wie gdzie polazła franca. Brakuje mi środka sceny.

Jako że coś mnie dręczyło, że nie do końca jest to co bym chciał uzyskać z dźwiękiem, więc ściągnąłem sobie płytę Pasca. Początkowe odsłuch były zadowalające, dochodząc do utworu 15 (przyp. podział kanałów prawy-lewy-środek) nie miałem większych zastrzeżeń, dopóki nie dotarłem do utworu nr 30 (przyp. siedem werbli od lewej do prawej). Moje wrażenia z odsłuchu to takie że podział kanałów słychać wyraźnie, ale zaginął mi środek. Przy czwartym werblu gdzie powinien być po środku auta, to ja odnoszę wrażenie jak by zagrał utwór w przeciw fazie (ale nie do końca w przeciw fazie ), jak by nie wiadomo gdzie ten środek był jak by rozmył się pomiędzy głośnikami. Zmiany w ustawieniach jakie dokonałem to na WF ustawiłem kąt nachylenia zwrotnicy na ok 50-60* gdyż WF miał tendencje do nieczystego grania przy dużej głośności. Więc pierwsze co zrobiłem po odsłuchach powrót do poprzednich ustawień. Jak by się poprawiło, ale nie jednak nie do końca tak jak bym tego chciał. TW jest zamontowany w trójkątach przy lusterku, ustawiając się idealnie na wprost tw-ów poprawy nie ma. Poprawa następuje jak usiądę na tylnej kanapie, wtedy te werble grają od lewej do prawej i trochę zaczyna być słychać środek. Błąd samego utworu też wykluczam bo odsłuchując na laptopie czy też stacjonarce 7 werbli gra poprawnie. Gdzie popełniłem błąd ??

Na pokładzie mojego bolidu siedzi aktywka Earthquake CR-620, WF cięty na 80hz, TW na 4khz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem często gęsto jest odpowiednie zestrojenie sprzętu, zwłaszcza jak się pędzi przód aktywnie a niedaj boze sa jeszcze pod to dwa osobne piece. Dla laika lub nawet kogos średnio oblatanego może stanowić to problem. Teraz trochę miałem okazji sie pobawić z tym, bo wcześniej Sinoff mi pomógł i wskazał trop, którym iść, bo ja zupełnie zielony byłem, teraz sam pokombinował podpinając inny piec na wysokie.  Niedawno omawiamy temat gaina :wink: zagrał tu jedne z głównych skrzypiec, chodziło o to, że po podłączeniu przodu pod dwa osobne piece bas w ogóle nie był słyszalny na desce, bas i średnie z wooferów. Trzeba było nieźle pokombinowac z gainem na piecu dla wooferów, aby w końcu sie tam pojawił i aby scena była w miarę spójna. Teraz z kolei nie do końca podobają mi sie wysokie, tak nie do końca, nie na każdym kawałku słychac tą równowagę tonalną i spójność, co ciekawe jest to przypadek ok 30% utworów, zatem musze byc blisko i jeszcze troche postroić. Scena jest na odpowiedniej wysokości - lecz... nie jest to do końca to co pod jedna 4 kanałówką wcześniej było ( mowa o spójności brzmienia), ale pewnie kwestia pracy jeszcze strojeniowej - jak nie to wracam do 4 kanałów - czyli w skrócie,  najpierw dostrojenie gainów, cięcia, tłumienie aby złapac równowagę tonalną , a na końcu dopiero czasy. To moje trzy grosze po tym co sam doświadczyłem ostatnimi dniami. Nie jest to jkas wyrocznia jedynie moja opcja. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Na pokładzie mojego bolidu siedzi aktywka Earthquake CR-620, WF cięty na 80hz, TW na 4khz

 

Rozumiem, że 80Hz jest na wooferze od dołu, a od góry jak jest cięty?

Jakim radiem napędzasz system?

Problem jest tylko ze środkową pozycją, a co z półprawą i półlewą (czy są odpowiednio skupione i na swoich miejscach)?

Raczej bym się nie upatrywał problemu w gain-ach, chyba że masz oddzielne na każdy kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na WF 80hz od dołu i od góry tak jak cięty jest TW 4 khz, 18db/okt, radio to Aline W200Ri

 

pozycje "pół" też nie są skupione.

 

na chwilę obecną mogę ustawić głośność każdego głośnika z osobna, cięcia pasm na prawy i lewy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem często gęsto jest odpowiednie zestrojenie sprzętu, zwłaszcza jak się pędzi przód aktywnie

Notak... wszystko wina aktywki. Z powyższego rozumiem, że łatwiej zestroić system bez aktywki... czyli jak chciałbyś to zrobić, pasywnie? 

Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie aktywka wydaje się być akurat najprostszą metodą która daje możliwość zabaw w "strojenie" dla amatorów i wspomnianych przez Ciebie 'laików" i absolutnie nie wskazywałby jej jako "źródło" problemów, a raczej jako najprostszy sposób walki z nimi :wink:

 

Cięcia, "kąt nachylenia zwrotnicy ", a już w ogóle gainy.... To chyba nie to jest tu problemem... 

Kolega nie ma zupełnie skupień, więc albo ma problem z fazami, albo z korekcjami czasowymi albo (zapewne) z tym i tym na raz  :wink: 

Na skopanych gainach i nie do końca poprawnych cięciach da się to przecież względnie ustawić. Chociaż to minimum... A ja mam wrażenie, z tego co kolega pisze wyżej, że u niego jest totalne zero.

 

I najważniejsze pytanie:

Czym ustawiasz korekcje czasowe i jak je masz ustawione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Eszte.

Co do aktywki jak i co do czasow.

 

Jedynie źle się wyraziem odnośnie cięcia 4k, chodziło mi o likwidacje problemu zbyt wysokiego cięcia wf, nie jako problemu ze scena.

 

Choć pewnie problem ze sceną jest wypadkową wielu po mniejszych błędow.

 

Wracajac do aktywki...chyba najlepsze narzędzie by dowiedzieć czego się chce od systemu, do testowania nowych przetwornikow jak i wyciągania z nich 3 soków.

A jak sie wie już czego sie chce, można pokusić sie pasywke :)

Bez zabawy w aktywke też ciężko docenić prace zawodowych magików, bo po własnych bojach z tym narzędziem decenia się to co robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z informacji jakie znalazłem na temat Twojego radia to nie posiada ono korekcji czasowych (popraw mnie jeżeli się mylę). W takim wypadku bardzo ciężko będzie ci uzyskać poprawne skupienia na pozycjach poza skrajnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięcia, "kąt nachylenia zwrotnicy ", a już w ogóle gainy.... To chyba nie to jest tu problemem...

 

Jak nie skoro sam doświadczył a inny go uświadomił i wskazał drogę :wink2:

 

 

Kolega nie ma zupełnie skupień, więc albo ma problem z fazami, albo z korekcjami czasowymi albo (zapewne) z tym i tym na raz :wink:

Na skopanych gainach i nie do końca poprawnych cięciach da się to przecież względnie ustawić. Chociaż to minimum... A ja mam wrażenie, z tego co kolega pisze wyżej, że u niego jest totalne zero.

 

 

 

To oczywiste, szkoda tylko ze nie dla wszystkich udzielających sie w temacie "aktywistów" :wink2:

 

Kłopoty Ziutka wynikają a asymetryczej pozycji słuchacza wględem źródeł emisji dźwięku , a częściowa poprawa tego efektu z odsłuchu na tylnej kanapie utwierdza mnie w przekonaniu ze brak korekcji czasowej  to główna przyczyna braku symetrii sceny . Do tego Ziutek zupełnie dobrze kombinuje , słucha i wyciąga wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapachniało mi tematem skrzypka na dachu... :D Tam też jakieś dziwne odkrywcze teorie się pojawiały i nagle chłop się zreformował... I popłynął z Wisłą a nie zawrócił jej... :wink:

 

Jest jednak zasadnicza różnica , tu autor jest mocno osadzony w realiach i dobrze opisuje czego doświadcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


I najważniejsze pytanie:

Czym ustawiasz korekcje czasowe i jak je masz ustawione?

 

 


Z informacji jakie znalazłem na temat Twojego radia to nie posiada ono korekcji czasowych (popraw mnie jeżeli się mylę). W takim wypadku bardzo ciężko będzie ci uzyskać poprawne skupienia na pozycjach poza skrajnymi.
Tak, nie mam korekcji czasowych w radiu co mnie trochę boli, ale docelowo chcę zamiast aktywki włożyć PXA-H700 ale pierw muszę poczekać na $$ :wink:

 

 

 


Kolega nie ma zupełnie skupień, więc albo ma problem z fazami, albo z korekcjami czasowymi albo (zapewne) z tym i tym na raz :wink:
Na skopanych gainach i nie do końca poprawnych cięciach da się to przecież względnie ustawić. Chociaż to minimum... A ja mam wrażenie, z tego co kolega pisze wyżej, że u niego jest totalne zero.
fazy wykluczyłem już na samym początku sprawdzając po raz N-ty podłączenie miernikiem. Z tym "Zero" to nie tak do końca, jak pisałem środkowy werbel jest poprostu rozmyty.

 

 

 


Kłopoty Ziutka wynikają z asymetryczej pozycji słuchacza wględem źródeł emisji dźwięku , a częściowa poprawa tego efektu z odsłuchu na tylnej kanapie utwierdza mnie w przekonaniu ze brak korekcji czasowej to główna przyczyna braku symetrii sceny .
Tylko że nawet jak łeb ustawię po środku pomiędzy głośnikami, to nie ma poprawy, dopiero z tylnej kanapy jest, ale nie do końca. Przyznaję że nie odsłuchowałem tej płyty przy starym systemie, ale mam wrażenie że było lepiej ze sceną...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że nawet jak łeb ustawię po środku pomiędzy głośnikami, to nie ma poprawy, dopiero z tylnej kanapy jest, ale nie do końca. Przyznaję że nie odsłuchowałem tej płyty przy starym systemie, ale mam wrażenie że było lepiej ze sceną...

Tzn co miałes srodek na środku ,  gdy siedziałeś z boku .

Jakie tam było radyjko?

Zbyt wielu mozliwośći nie ma , moze weź te batyjkę ( 1,5V) w łapkę i sprawdz te fazy , umownie plus do plusa głosnika , ruch membrany do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Notak... wszystko wina aktywki. Z powyższego rozumiem, że łatwiej zestroić system bez aktywki... czyli jak chciałbyś to zrobić, pasywnie?

Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie aktywka wydaje się być akurat najprostszą metodą która daje możliwość zabaw w "strojenie" dla amatorów i wspomnianych przez Ciebie 'laików" i absolutnie nie wskazywałby jej jako "źródło" problemów, a raczej jako najprostszy sposób walki z nimi :wink:

Masz 100% racji - źle sie wyraziłem i tak to zostało zrozumiane - w swojej wypowiedzi poszedłem na skróty i tak to zrozumiałeś i nie dziwne. Chodziło o to, że problemu tego nie miałem np posiadając jakieś ori zwrotnice do jakiegos tam zestawu wcześniej bedacego w moim posiadaniu, natomiast zasilając teraz zupełnie inne przetworniki skompletowane z osobna, (aktywnie  czy tez pasywnie w bimapie jeden grzyb), trzeba się nakombinowac aby góra z dołem się ładnie połączyła w jedno i do tego występowała na odpowiednim miejscu. Oczywiście czysto teoretycznie aktywnie jest łatwiej bo na bieżąco weryfikujesz zmiany, gdyz słyszysz je, pasywnie gorzej bo trzeba by mieć wiadro elementów i najlepiej system pomiarowy i do tego kupę czasu i wiedzę. Dodatkowym problemem jest  np. tak jak obecnie u mnie, zasilanie wooferow i tweeterow dwoma wzmacniaczami, z których kazdy ma inna czułość, ale o tym była już mowa w temacie o gainach :rotfl:  Trzeba trochę posiedziec aby uzyskac tą spójność, a i tak nie zawsze sie to uda.Trudności maja z tym zapewne też fachowcy, dlatego ta wiedza się ceni :wink:  Ja dziś np po prostu zamieniłem fazy na tweeterach i gra jakby spójniej, ale to tez w 100% nie jest to co by mnie satysfakcjonowało. Ziutek - musisz pokombinować po prostu... do skutku... nic innego nie zostaje :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podpiąć się do tematu, gdyż z ciekawości odpaliłem u siebie 7 werbli na moim systemie (3 way) i jak się okazało 3 pierwsze są przyklejone do słupka i nie zmieniają swojego położenia, zaś od 4 5 6 i 7 są jak najbardziej odpowiednio usytuowane na scenie, co może być tego powodem?

 

Próbowałem już: czasy wyzerować, czasówki, kręcić słupkiem z głośnikami i słuchać i za nic nie mogę tego poprawnie ustawić. Efekt jest taki, że trzy pierwsze werble grają w miejscu słupka i nie zmieniają swojego położenia.

 

Na strojenie autko oddam pewnie dopiero w wakacje, a do tego czasu sam bawię się ustawieniami procesora ( z mizernym skutkiem jak widać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Chciałem podpiąć się do tematu, gdyż z ciekawości odpaliłem u siebie 7 werbli na moim systemie (3 way) i jak się okazało 3 pierwsze są przyklejone do słupka i nie zmieniają swojego położenia, zaś od 4 5 6 i 7 są jak najbardziej odpowiednio usytuowane na scenie, co może być tego powodem?

Jak 3 werble są na słupku a 4 na środku to wychodzi na to, że pozycji pół lewej w ogóle nie ma. Skoro czasy i ukierunkowanie nie pomaga to może trzeba się pobawić odwracaniem fazy na poszczególnych głośnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ziutek - musisz pokombinować po prostu... do skutku... nic innego nie zostaje
Kombinowałem przez ostatnie 4h i co wykombinowałem, czytaj sprawdziłem.

Fazy sprawdzone za pomocą baterii, są poprawne.

Pożyczyłem miernik od znajomego elektronika i wyrównałem poziomy na wyjściach.

Przestawiłem cięcia, WF na 70hz do 2khz, TW od 2khz.

 

Zaobserwowane czytaj usłyszane zmiany, z miejsca kierowcy zmian za wielkich nie usłyszałem, ale za to poprawiło się wszystko z tylnej kanapy.

 

Wniosek, muszę zatrudnić szofera co by mnie woził :rotfl:

 

 

a tak na serio to muszę szukać procesora, lub zmienić radio na takie co ma na pokładzie czasówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...