Skocz do zawartości

problem z kupną obudową i wydobywającym się bassem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam trochę problem, ponieważ z skrzyni basowej wydobywa się dziwny dźwięk, pierdzący, dokładniej z bass reflex, tak jakby była za mała średnica, sam nie wiem jak to określić i nie wiem czym to jest spowodowane. Co prawda kable mam cienkie ponieważ w domu to wszystko uruchamiałem i na próbę, lecz czy zastosowanie grubszych kabli coś da to nie wiem. Niżej będzie link do dźwięku, co prawda może jakoś nie najlepsza, ale znawcy na pewno wykryją o co mi chodzi.

Kupiłem Obudowa Głośnika MDF LPX110-2 i do niego wsadziłem głośnik SW.STX.10.2.400.2x2.F.S.PP. Zasilam go wzmacniaczem BlauPunkt GTA 280 w mostku.

Średnica bass reflex: 7 cm, długość: nie całe 10 cm.

Kupiłem obudowę gotową, dlatego, że nie znam się na projektowaniu oraz wyliczaniu. I teraz do was pytanie, co polecacie w tej sytuacji zrobić tanim kosztem ? Zwiększenie średnicy bass reflex ? Założyć kolanko 90* w stronę głośnika w środku ? Może przedłużyć kanał bass reflex ? Proszę was o pomoc. Z góry dzięki.

 

Linki:

http://www76.zippyshare.com/v/69409473/file.html

http://www76.zippyshare.com/v/99154383/file.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zadał sobie trudu. W dodatku strojenie jest wyższe, a po wsadzeniu subwoofera nawet to strojenie może przekroczyć 40hz.

Przerobienie portu fi7cm na szczelinę która będzie odpowiednikiem około 8.7cm w zakresie szerokości może i ma sens - ale można od razu dać większą tradycyjną rurę, fi 100m, długość 500mm, strojenie wyjdzie podobne w zakresie 38-39hz. 

Ogólnie to bezsens kupowania takiej budy, lepiej zrobić budę raz, a dobrze, ze zbliżonym strojeniem i mieć na ewentualne inne użycia.

Szkoda tylko zachodu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem sobie ten trud i kliknąłem w link. Z racji, że nie znam się na rysunkach technicznych, lecz znalazłem skrzynkę takową zbudowaną i jak ona powinna wyglądać, czyli zamiast tradycyjnego BR okrągłego jest z boku wyprowadzenie przez jakby taką płaską powierzchnię ileś cm od góry i po długości. Wiem o co chodzi.

 

No kasa wydana i trochę problem.

A jeśli bym zaślepił ten BR co jest aktualnie normalnie jakimś kółkiem i przykręcił wkrętami od środka, a z boku wyciął i zrobił tak zbliżone jak w linku podanym wyżej ? Warto w tą przeróbkę się zabawić oraz ile wtedy wyjdzie strojenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi wychodzi jakieś 48litrów jeżeli z płyty 18

no chyba że się pomyliłem

litraż zmniejsz

zaślep otwór

i policz nowy port bassreflex sa programy poszukaj u wujka Google

albo poczytaj nasze forum

głośnik popularny

[wykonaj z rury pcv  jak nie wejdzie to dasz kolano]

i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę.

 

Góra- 55 cm X 22 cm
Dół- 55 cm X 32 cm
Przód- 55 cm X 37 cm
Tył pod kątem- 55 cm X 38 cm mierząc od góry do dołu pod kątem jak jest złożone
Grubość płyty- 1.8 cm

Wymiary w wewnątrz po odliczeniu ścianek:
Góra- 53.2 cm X 20.2 cm
Dół- 53.2 cm X 30.2 cm
Przód- 53.2 cm X 35.2 cm
Tył pod kątem- 53.2 cm X 36.2 cm


A powiedz mi jaka jest różnica między BR takim okrągłym jak ja mam, a tym co jest zrobione w linku wyżej ? Bo jak oglądałem zdjęcia tych skrzynek to tam jest jakby taki tunel zrobiony prawie na szerokość skrzynki oraz ileś cm od górnej ścianki, na pewno wiesz o co mi chodzi. Bo mnie to za ciekawiło. I oczywiście czekam na pomoc jak przerobić tą skrzynkę co mam, jeśli to nie przyniesie efektu to kupię ta co jest w linku wyżej, bo widziałem w twoim temacie, że masz na sprzedaż.
Żeby nie było, że nic nie robię to czytałem FAQ by Zanar i tam właśnie o tym br co w linku wyżej było, lecz chyba nie do końca i dlatego się zapytałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 I oczywiście czekam na pomoc jak przerobić tą skrzynkę co mam

Przerobienie portu fi7cm na szczelinę która będzie odpowiednikiem około 8.7cm w zakresie szerokości może i ma sens -

ale można od razu dać większą tradycyjną rurę, fi 100m, długość 500mm, strojenie wyjdzie podobne w zakresie 38-39hz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek trzeba było zatkać ten stary BR i zobaczyć co to gra i czy się coś poprawiło. Ale skoro chcesz dalej BR to zrób jak Zomer piszę :) 10cm średnicy i 50cm długości. Taki BR to będzie z 3L miał. Jak będzie dudnić postaraj się o jakaś watoline i wrzuć za głośnik, może coś pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jak nie wejdzie rura to można dołożyć płyty i zrobić szczelinowy port.
Myślę że kolega nie podoła temu. Więc niech lepiej zrobi z rury port. 

 

 

 


Kolanko 90 °
Zalecane jest używanie mniejszych kątów, takich jak 45 lub 60, ale jak ktoś słyszy różnice to jest gość :) 

 

Tylko należy pamiętać że ujście BR w obudowie powinno mieć tyle samo cm do ścianki co średnica BR, czyli 10cm od ścianki ujście w środku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...