Skocz do zawartości

zrobiłem zwarcie


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A moze mam ten sam problem chlopusiu i mnie on interesuje?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

To jeśli cię interesuje ten temat CHLOPUSIU :rotfl: (ale tekst :rotfl: --- nie pamiętam cię z mojej piaskownicy :kijemgo: )to zapytaj a nie na sile chcesz snujesz teorie o których nie masz pojęcia.

 

Wysłane ze srajfona przy użyciu własnych ręców :rotfl: ------ wyłącz ten durny podpis bo mało kogo interesuje z czego piszesz. Tą opcje można wyłaczyć juz było o tym na forum bo masz dłuższy podpis niż post :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

upaliło się coś co było bezpiecznikiem na masie RCA, tak jak napisałeś był to element o określonej, niewielkiej rezystancji .. był przewidziany tak, żeby spalił się przy określonym przepływie pradu (bezpiecznym dla towarzyszących elementów w układzie - tak, żeby ich nie uszkodzić)

 

w momencie kiedy prowadzisz połączenie drutem miedzianym o przekroju powiedzmy 1-1,5mm2 bo przewaznie taki jest pod ręką - ten "bezpiecznik" przy następnym zwarciu przepali (generalnie raczej sie nie przepali, po prostu pozwoli na przepłynięcie za dużego prądu) się przy innej -> większej wartości prądu przez co może uszkodzić inne elementy radia .. 

 

niemniej ten sposób z drutem jest dobry w celu sprawdzenia radia, czy to tylko wina masy, zawsze łatwiej choćby skonsultować koszt/zakres naprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i takiej odpowiedzi oczekiwałem. dziękuje. "odgrzałem kotleta" , bo temat był zakończony w stylu, drut z masą do obudowy i będzie git. Teraz przynajmniej ktoś wie czym to grozi. Jak wspominałem sam mam teraz taki problem, jeśli wzorowałbym się tylko na tym temacie to skończyło by się na mostu... i tylko czekać na kolejne zwarcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku byl to montaz wzmacniacza na szybko. Najpierw podpialem glosnik i sygnalowki, nastepnie zasilanie, zaczynajac od plusa, noi po rca zamknal sie obwod...

Przyczyne znalazlem dopiero po przeczytaniu kilkunastu tematow... w innym przypadku bym na to nie wpadl...

Szczerze to nie mialem pojecia ze taka sytuacja moze zaistniec...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


 ten "bezpiecznik" przy następnym zwarciu przepali (generalnie raczej sie nie przepali, po prostu pozwoli na przepłynięcie za dużego prądu) się przy innej -> większej wartości prądu przez co może uszkodzić inne elementy radia .. 

Teraz przynajmniej ktoś wie czym to grozi.

 

Czyli że czym to grozi :?:Co niby można uszkodzić :?:

 

 

 


Szczerze to nie mialem pojecia ze taka sytuacja moze zaistniec...

A wystarczyło przeczytać instrukcję montażu wzmacniacza (nie ważne jakiego)  :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli że czym to grozi :?:Co niby można uszkodzić  :?:

 

 

konkretnie to radio można uszkodzić ..

 

różne są przypadki i różne usterki, spotkałem np. 7998, które dostało +12V na RCA i poszedł procesor dzwięku (jest dostępny tylko z wylutu z innego radia, oddzielnie jako takiego raczej się go nie kupi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie dojdzie do uszkodzenia przez samo podpięcie "na krótko", ale w momencie kiedy układ jest połączony "na krótko" i wtedy nastąpi np. podanie +12V na rca nie zadziała ten mały bezpiecznik, który się przepalił koledze tylko obwód zamknie się przez drut łączący "na krótko" i uszkodzi podzespoły radia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


nie dojdzie do uszkodzenia przez samo podpięcie "na krótko", ale w momencie kiedy układ jest połączony "na krótko" i wtedy nastąpi np. podanie +12V na rca nie zadziała ten mały bezpiecznik, który się przepalił koledze tylko obwód zamknie się przez drut łączący "na krótko" i uszkodzi podzespoły radia

jeszcze raz 

 

 


Pytam do jakiego uszkodzenia radia może dojść
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Dobrze wiesz co chciał przez to powiedzieć...

To mi wytłumacz bo niestety ale ja nadal nie mogę niestety załapać co się może "upalić" w radiu jeżeli zewrzemy "drutem" masę RCA z masą radia, niestety ale moja wiedza z zakresu elektroniki tego nie ogarnia i chciałbym poznać odpowiedź na to pytanie (o ile piszący to wie o czym pisze)  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie Tomka nie jest głupie.

 

w moim stary pionku masa rca była połączona z masą całego radia i zarazem z jego obudową. po przepaleniu się bezpiecznika na RCA nie stało się nic innego jak rozwarcie między masą RCA a ścieżką która końcem końców łączyła się z poligonem i obudową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nawet po takim zabiegu jakimś cudem podamy +12V  (chociaż nie wiem jak by to można było zrobić no ale "montażyści" są pomysłowi tak więc taka sytuacja jest możliwa) na masę RCA to nastąpi czyste zwarcie do masy. Tak więc żadne elementy radia nie są zagrożone uszkodzeniem ponieważ ten prąd zwarciowy nie przepłynie przez żadne elementy radia. Co najwyżej może nam się spalić przewód masowy radia o ile wcześniej nie zadziała zabezpieczenie przewodu plusowego, który to właśnie zewrzemy do masy RCA  :wink:

 

 

 


po prostu nie mam zamiaru tak dyskutować.

A to szkoda  :/

Jeżeli się coś pisze wypadało by umieć to wytłumaczyć albo chociaż napisać że nie wiem, tak słyszałem, tak mi się wydaje, nie jestem pewien itp (tylko w sumie to po co wtedy w ogóle pisać)  :wink2:

 

 


są na pewno elementy, które zawsze polecą jako pierwsze ale wszystko zależy od danego, konkretnego przypadku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...