Skocz do zawartości

zamkniecie działalnosci gospodarczej - potrzebna porada


pawelszu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Upozorować kradzież ...podpalenie , u nas kilka hurtowni papierosów tak "zamykało" swe biznesy  ;) 

 

Nie wiem jaką prowadzisz działalność ale jeśli czymś handlujesz , to  opylać wszystko poniżej cen zakupów lub z dosłownie 1 gr zyskiem , bo tak się nie doczepią że działasz na szkodę firmy . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to była firma usługowa

ale mam na stanie kilka notków, iphonów itp

kiedys człowiek nie myslał i załatwiał sobie faktury na wszystko... a tera okazuje sie że na stanie mam sprzetu za 30 koła...

i co k....a z tym zrobić? niektóre notki mają z 5 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys człowiek nie myslał i załatwiał sobie faktury na wszystko... a tera okazuje sie że na stanie mam sprzetu za 30 koła...

 

i co k....a z tym zrobić? niektóre notki mają z 5 lat

 

Zapis z poradnika "Komputer w firmie" :

 

W przypadku komputerów będących środkami trwałymi likwidacja powinna nastąpić na podstawie udokumentowanego stwierdzenia niecelowości dalszej eksploatacji obiektu z podaniem przyczyny oraz sposobu likwidacji środka trwałego. Likwidacja zużytego komputera nie wywołuje żadnych skutków w podatku dochodowym i VAT

 

chyba że nie wciągałeś tego jako środek trwały  no to chyba najlepiej będzie to sprzedać z zyskiem......1PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mam komputer który 5 lat temu kosztował 3000 zł sprzedać za 3001?

przecierz on jest wart 200 zł max...

jak sprzedam za 3001 to bede musiał zabulić jeszcsze od tego 700zł vatu


prot. zniszczenia i tyle

pytanie ile mozna zniszczyć sprzetu żeby nikt sie nie przyczepił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środek trwały może być już od 1 PLN. Nigdzie nie ma zapisu mówiącego o kwocie minimalnej.

I nie jest też tak, że sprzęt zakupiony za X PLN ma taką samą wartość po 3-5 latach. Jeśli uważasz, że jest wart 200 PLN (cena rynkowa) to dolicz jakiś narzut i go za tyle sprzedaj. Jak auto było kupione 3 lata temu za 100k PLN i zrobiło 150k km to nadal jest warte 100k PLN?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał odżałować 50-100zł i podejść do prawnika prawa gospodarczego lub do biura rachunkowego i po prostu przedstawić kawę na ławę . Oni siedzą w tym i lepiej odżałować  te kilka złotych za ich poradę i mieć święty spokój , niż  zrobić tak jak poradzą anonimowo na forum (nawet prawniczym) i potem przez 10 lat czekać na pisemko  z US lub UKS , bo coś się komuś przypomniało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawaj śmiało na faktury np po 100 PLN za sztukę. Zapłacisz podatki od tych wartości, a i nikt się nie przyczepi i będziesz spał spokojnie. Ty wyceniasz sprzęt wg stanu itp. Uważasz, że jest wart 100 PLN i za tyle go sprzedajesz. Nic nikomu do tego. Specjalistą nie jestem, także zastosuj się dla świętego spokoju do rady powalli i będziesz spokojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marine, zbyt chyba pochopne wnioski. Nie może sprzedać za ile chce sprzętu wciągniętego w środki trwałe skoro ma po 3 lata(a jedynie pomniejszyć ich wartość na fakturze o amortyzację), nie zamortyzował się jeszcze i mu się przyczepią. Tak jak Ty napisałeś ma zastosowanie wobec środków zakupionych ale nie wrzuconych w środki trwałe a jedynie jako koszty, lub też tych zamortyzowanych (5 lat standartowo) wtedy owszem walisz fakturę jaką chcesz i nic US do tego. Tak właśnie się odbywa  gdy kupuję ciągniki siodlowe , jest w amortyzacji f-ra na np 30 tys+Vat, ten sam typ i rocznik a mi sprzedawca chce pisać f-re na 5 tys (czyli wartość złomu),co naturalnie jest przegięciem, ale i tacy bywają. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ty napisałeś ma zastosowanie wobec środków zakupionych ale nie wrzuconych w środki trwałe a jedynie jako koszty, lub też tych zamortyzowanych (5 lat standartowo)

Owszem 5 lat obowiązuje dla samochodów ciężarowych i osobowych bo wg klasyfikacji KŚT(Symbol KŚT 742-* lub 741-*) roczna stawka amortyzacji wynosi 20% czyli obiekt amortyzuje się przez 5 lat, natomiast jeżeli chodzi o sprzęt komputerowy wg KŚT ( Symbol KŚT 491-* ) to roczna stawka amortyzacji wynosi 30 % czyli amortyzuje się 3 lata  z małym haczykiem.

Natomiast na pewno musiałbyś zapytać się osoby która ci prowadziła księgowość czy nie skorzystaliście z umorzenia 100% w pierwszym miesiącu kiedy środek trwały został przyjęty - lecz tylko w przypadku środków trwałych których wartość początkowa była niższa niż 3500 zł (wartość netto z FV).

Oczywiście wszystko powyższe obowiązuje kiedy dany obiekt ( np. laptop) został przyjęty jako środek trwały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...