Skocz do zawartości

Megane III czyli budżetowe SQL w aucie za rozsądną cenę


pawel_luk1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 210
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czadowy pomysł i wykonanie. Ostatnio rozglądałem się za radiem z optykiem i okazuje się, że prawie takie mam.

 

Jedno co mnie zastanawia, to czy "wczep" do i2s został zalany klejem na gorąco, czy silikonem? Klej może latem popłynąć sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie a jak z bit perfect? bo jest sporo rozwiązań ale mało ma "magiczne" bit perfect

Cała szyna I2S chodzi w tym radiu na 48kHz/24 bit, więc wszystkie źródła muszą być konwertowane do tej postaci. Czy w przypadku CD i plików 44,1/16 spełnia to założenia magicznego bit perfect to ja nie wiem.

Ale na 100% sygnał z CD czy iPoda jest w całości przetwarzany cyfrowo aż to wewnętrznych DACów radia.

Wszystkie sygnały zbiera scalaczek TEA6636, który jest tunerem FM, DSP i selektorem wejść cyfrowych. Ten scalak posiada dedykowane wyjście I2S na którym jest sygnał z każdego źródła. I do tego wyjścia podpialem transmitter I2S -> SPDIF.

Wygląda na specjalną wersję limited edyszyn :) Dajcie spokoj, to zwykly nadajnik Toslink, TOTX

Dokładnie :D taki za 5 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, ze tak.

Ja znam w tej chwili tylko 4 scalaki, które są do tego przeznaczone, są to:

Burr Browny DIT4096 i DIT4192 oraz Wolfsony WM8804 i WM8805.

Mam jeszcze konwerter na WM8805 kupiony na Alliexpress, ale nie zdążyłem go przetestować :/

Paweł sprawiasz że wierzę w to forum.

 

Choć często nie jest łatwo.

Poczytaj rosyjskie magnitola.org

Tam jest np. temat jak wyminieli w H700 DACa PCM1608 na 4x PCM1704 [emoji14]

No dobra. Do adminów - może wydzielcie te ostatnie wpisy do osobnego tematu na Ogólnym np. pt. "Transmitter I2S -> SPDIF w radiach Alpine CDE I nie tylko" bo widzę, ze temat odpowiada na "żywotne potrzeby naszego spoleczeństwa" :D

 

Pamiętajcie, ze można jeszcze bardziej po taniości to zrobić z wykorzystaniem Kenwoodow z serii KMM.

Tylko, ze w nich tylko iPod lub FLAC z USB będzie po swiatelku. Tuner będzie po RCA.

 

A jak wrócę z ferii (mam teraz przy sobie tylko smartfona), to wrzucę foto i schematy co gdzie podłączyć.

Kto będzie czuł się na siłach to zrobi sam, kto nie to wyśle radio do jakiegoś magika i zapanuje powszechna radość i pokój na ziemi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprawdziłem transmitter zbudowany na WM8805,

również bez problemów zadziałał

 

post-7417-0-73013800-1488397922_thumb.jpgpost-7417-0-66135200-1488397965_thumb.jpgpost-7417-0-30254100-1488397982_thumb.jpg

 

Ten transmiiter można kupić na alliexpress lub ebay

http://www.ebay.pl/itm/WM8805-I2S-to-SPDIF-Coaxial-Output-Module-support-CD-Player-44-1K-48K-96K-192K-/141751991793?hash=item210113bdf1:g:YXQAAOSwJkJWjJIs

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz coś dla magików i nie tylko, czyli jak to zrobić i jak to tak na prawdę działa.

Sytuacja wygląda mniej więcej tak:

post-7417-0-63348200-1488398774_thumb.gif

 

W całej nowej serii CDE siedzi scalak TEA6636, który jest tunerem FM i DSP,

Jak już wcześniej pisałem, szyna audio w tych radiach "chodzi" na I2S

TEA6636 zbiera sygnały I2S z

- CD/USB/iPod

- BT

- AUX IN

 

Ma on wbudowane dwa DAC-i, które wypluwają sygnał analogowy na przód i tył

a DAC suba jest osobną kością i do niego sygnał jest doprowadzony z wyjścia zbiorczego I2S_OUT

I właśnie w to wyjście trzeba wpiąć transmiitter, aby mieć sygnał cyfrowy ze wszystkich źródeł.

 

 

Udało mi się to "rozpracować" na podstawie Service Manuala od radia UTE-72

 

Szczegółowy schemat TEA6636 post-7417-0-06006600-1488399483_thumb.gif

 

A tu dokładne foto, gdzie należy pobrać sygnały do transmittera 

post-7417-0-23596000-1488399608_thumb.gif

 

Zasilanie +5V do transmittera wziąłem z portu USB

 

Jako, że TEA6636 odpowiada również za EQ, czasówki i X-OVER w radiu należy ustawić 

ciecia suba na FLAT, EQ na FLAT, czasówki na 0, a najlepiej włączyć opcję DEFEAT ON.

Można ustawić nawet SUBWOOFER=OFF, a sygnał na wyjściu I2S_OUT i tak się pojawia, więc sub mutowany jest dalej, na DAC-u suba lub E-Volu.

 

 

Wiem, że zaraz mi się tu krzyk podniesie, że sygnał przechodzi przez DSP radia i pewnie nie jest bit-perfect (już samo przekodowanie z 44,1/16 na 48/24 przecież powoduję, że już nie jest) i takie tam kocypały... Więc takich bit-perfectowców od razu odsyłam do zakupu zestawu F1 Status, tudzież zabytków w stylu CDA-7944 :P

 

Albo mamy wygodę i sygnał cyfrowy (w formacie 48/24) ze wszystkich źródeł, albo bawimy się w bit-perfect.

Albo rybka, albo pipka, jak powiedział pisarz Sofronow :P


Jeszcze tylko AiNet :D i miód malina by było ...

Oj, grubo pojechałeś :)

 

 

No i transmitter "upchnąłem" w środku.

Podczepiłem go pod napęd CD. Mieści się na milimetry, ale pasuje jak ulał.

Z tym, że o żadnych wtyczkach nie ma mowy. Wszystkie kabelki trzeba lutować bezpośrednio do PCB.

 

post-7417-0-14669700-1488403133_thumb.jpg post-7417-0-93528300-1488403414_thumb.jpg

 

Kabelek ze złączem TOSLINK wypuściłem, przez oryginalny dławik, w którym był AUX IN i jakieś 3 kabelki opisane jako "adaptacyjne sterowanie z kierownicy". Z jednego i drugiego nigdy nie korzystałem,

 

post-7417-0-00335700-1488403772_thumb.jpg

 

No i trza montować w aucie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może czas na jakąś manufakturę co by luka popełniona przez Alpine została wypełniona, chętnych by pewnie nie brakowało :wink2:

Czytam co piszesz i staram się zrozumieć - oczywista rzec, że kibicuję :)

 

Ja też polityki Alpine w tym względzie nie rozumiem.

W aktualnej ofercie jest przecież procek H800, ale stacji z wyjściem optycznym nie uświadczysz.

 

Co ciekawe w USA jest dostępna stacja multimedialna z wyjściem optycznym INE-957HD, ale nie obsługuje Ai-Netu  :zdziwko:

W instrukcji (str. 48) http://support.alpine-usa.com/products/documents/OM_Audio_INE-W957HD_X008U_EN.pdf

jest napisane, ze w celu uaktywnienia wyjścia optycznego, trzeba opcję External Procesor ustawić na ON, i wtedy wszystkie ustawienia dźwięku wewnątrz radia nie działają.

Przecież aż się prosi, żeby taka opcja była w serii CDE....

W sumie to ja robię przecież to samo, przez ustawienie w radiu wszystkiego na FLAT (DEFEAT=ON)  :D

 

A z brakiem Ai-Netu w tej stacji (regulacja głośności z poziomu jednostki) też już sobie ktoś poradził  :D

https://youtu.be/g3bVorJboOA

 

Połączyli RUX-a C800 z radiem za pomocą programowalnego procesorka ARDUINO ...

 

 

 

Ha!

A tu znalazłem dyskusję, w którym piszą że w INE-957HD na wyjściu optycznym też są wszystkie źródła

http://www.diymobileaudio.com/forum/member-reviews-product-comparisons/171253-alpine-ine-957hd-please-rate.html

 

Ciekawe, co tam siedzi w środku?  :wink:

Wielkie brawa za bardzo dobrą robotę i wkład merytoryczny w sca :)

Dostanę jakiś medal czy co? A może uśmiech admina odciśnięty w gipsie? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Procek wylądował w aucie 2 tygodnie temu.

Najgorsze było oczywiście prucie progów i wymiana RCA na światłowód i dołożenie kabelka do RUX-a.

Już chyba za stary piernik jestem na takie rześkie akcje.

 

Ale wszystko gra, problemów żadnych nie ma.

Mimo obaw o przyzwyczajenie do regulacji głośności z pilota kierownicy,

to regulacja głosności z RUX-a zainstalowanego w tunelu środkowym jest bardzo wygodna.

 

Stare i nowe Alpine wygląda razem tak:

post-7417-0-29727700-1490298936_thumb.jpg

 

Dla porządku dodam również, że mój aktualny setup to:

żródło jak widać: CDE-178 z transmitterem I2S -> SPDIF oraz procek H700

piecyk:: uDimension ProX 840.4

przód: MP 5.16 mkI + SS D3004/602010, pocięte pasywnie na zwrotce własnego opracowania

sub: Infinity Beta Ten

 

Fotki tylko takie i to ze smartfona (chroniczny brak czasu, na takie ekstrawagancje, jak sesje foto :P)

post-7417-0-57389100-1490299744_thumb.jpgpost-7417-0-16916900-1490298710_thumb.jpg

 

No ale z upgradu jestem zadowolony. Procek w stosunku do radia ma lepsze....wszystko..... :P

Lepszy bas, lepszą średnicę, lepszą górą, lepszą scenę, lepszą separację instrumentów, lepszą makro- i mikro-dynamikę itd. itp.

Co ciekawe, np. przeciętne rockowe/metalowe nagrania da się spokojnie słuchać na wyższych poziomach głośności, gdzie radio już wyraźnie kulało, zwłaszcza w zakresie średnicy i wysokich tonów. No i ten bas - jest większe zróżnicowanie i kopliwość.

Co bym nie puścił, rock, jazzik, pop czy elektronikę, to gra przyjemnie, z lekkością i polotem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale z upgradu jestem zadowolony. Procek w stosunku do radia ma lepsze....wszystko..... :P

Lepszy bas, lepszą średnicę, lepszą górą, lepszą scenę, lepszą separację instrumentów, lepszą makro- i mikro-dynamikę itd. itp.

Co ciekawe, np. przeciętne rockowe/metalowe nagrania da się spokojnie słuchać na wyższych poziomach głośności, gdzie radio już wyraźnie kulało, zwłaszcza w zakresie średnicy i wysokich tonów. No i ten bas - jest większe zróżnicowanie i kopliwość.

Co bym nie puścił, rock, jazzik, pop czy elektronikę, to gra przyjemnie, z lekkością i polotem :D

Czyli z "TUPETEM" ? :P

A czemuż h700 zamiast Hłosiemset ? Czy nie było wcześniej szpilki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...