Skocz do zawartości

Ustawienie wzmacniacza do suba - Prosba o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio postanowilem poraz kolejny ustawic radio i wzmacniacz tak by muzyka grala jak najlepiej. Robilem to jak zwykle czyli "na ucho" bez zadnej instrukcji postepowania.

 

Od dawna mam notoryczynie problem tego typu ze jak ustawie dobrze radio i wzmacniacz dla kazdej muzyki na sredniej glosnosci (12-14) to przy wyzszej glosnosci (18-20) za mocno slychac basy ze skrzynii basowej. Natomiast jak zrobie na odwrot czyli ustawie radio i wzmacniacz dla kazdej muzyki dla duzej glosnosci (18-20) to zas nie slychac prawie w ogole skrzyni przy sredniej glosnosci (12-14).

 

Z tego co wyczytalem na googlach i roznych forach sa rozne instrukcje postepowania przy ustawianiu radia/wzmaka ale wszedzie pisza inaczej.

 

 

Moj aktualny sposob postepowania:

- zciszam totalnie suba (graja tylko glosniki w drzwiach)

- ustawiam bass boost w radiu na max (gdyz chce miec slyszalne bassy rowniez z przodu) (ponoc tu robie blad?)

- resetuje filtry na wszystkich glosnikach oraz ustawiam reszte parametrow radia tak by gralo mi dobrze przy kazdej glosnosci, kazda muzyke

- gdy wszystko gra ok bez suba, wtedy sie biore za eksperymentowanie z wzmakiem/subem

Rezultaty opisywalem wyzej ale bywaly różne.

 

1. Bardzo bym prosil o instrukcje postepowania przy ustawianiu car audio przy zalozeniu:

*** Radio moze ustawic filtry na kazdy glosnik (przod, tyl i sub)
*** Wzmak zmostkowany (225RMS) na glosnik Magnat XPRESS 12 (200RMS) z mozliwymi opcjami CROSSOVER(FULL, HP, LP) oraz OUTPUT (MONO/STEREO) i potencjometrami LP (40-300), HP(40-500), GAIN i BASS BOOST(0-12DB)

 

Mam watpliwosci co do mojego ustawiania "na ucho". Aktualnie gra to wszystko srednio/dobrze ale w ten sposob to nigdy nie moge tego ustawic tak bym mial swiety spokoj na dluzej i byl w pelni zadowolony. Do tego kiedys czytalem ze przy pewnych ustawieniach wzmacniacza mozna uszkodzic glosnik. Niby pisza ludzie ze sub powinien wydawac tylko niskie tony zas przy moim nastawianiu na ucho okazuje sie ze najlepiej calosc gra jak daje cale pasmo na suba. Ponoc jakas cewka albo membrana moze sie przez to uszkodzic ale z drugiej strony...

2. jakim cudem ma sie uszkodzic glosnik skoro pasmo dla tego glosnika jest miedzy 20 a 1.500 ?

 

3. Czy ustawianie pelnego pasma na suba to zly pomysl skoro gra lepiej?

 

Bardzo prosze o odpowiedzi osob doswiadczonych w tej sprawie :)

 

Edit: Dodam ze wszystko jest poprawnie podlaczone i w rzeczywistosci na wzmaku/subie nie wykorzystuje nawet 50% bo jest kosmos pod wzgledem glosnosci/basu i sie boje o szybe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 


pasmo dla tego glosnika jest miedzy 20 a 1.500

 

A puszczając całe pasmo masz 20-20000 Hz. Subwoofer nie został skonstruowany, aby odtwarzacz dźwięki o takich częstotliwościach, ponadto na pewno jego charakterystyka nie pozwala normalnie grać dla częstotliwości, ponad 200 Hz (tutaj i tak zawyżam pewnie o 50-100 Hz).

 

Ustaw na wzmacniaczu Low pass na co najwyżej 100 Hz i zajmij się dobrym wykonaniem drzwi, aby to ona przejęły pasmo powyżej 100 Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty chcesz zgrywać, jak sztucznie kręcisz pasmami, znaczy podbijasz ? Nie doszukuj się zgrania, smaczków, bo ewidentnie nie dojrzałeś do "słuchania" muzyki w naturalnych jej barwach... A skąd to można wywnioskować ? A no stąd, że bassboosty masz dane na przód, a suba puszczasz pełnym pasmem, może nie słyszałeś prawidłowej instalacji, gdzie wszystko ma swoje zadanie do wykonania, każdy głośnik gra "swoim" pasmem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virus: Ok w takim razie rzeczywiscie ustawie odpowiednio filtry. Czyli dobrze rozumiem ze przod powinien miec te basy odciete i smigac na srednich+wysokich? (np sub 100 w dol i przod 80 w gore?) Czy moge na przodzie puscic pelne pasmo?

 

Bajer81: Tak jak pisalem wyzej wzmak jest z mostkowany i puszczony tylko na suba. Przod od razu pod radio. W przyszlosci zamierzam znowu cos podzialac z przodem (zmienialem autko niedawno)

 

bogus1984: Jak po kazdym poczatkujacym jezdzisz od niedojrzalych to wspolczuje twojemu otoczeniu. Pisalem ze sie na tym nie znam i prosze o pomoc. Jak nie zamierzasz pomoc tylko sie wymadrzac i wprowadzac chaos w temacie to sie nie wypowiadaj. Nic sztucznie nie krecilem pasmami bo skoro LP/HP jest wylaczone to krecenie nimi nic nie da.

 

Jeszcze jedno pytanie:

4. Skoro moge ustawic filtry zarowno w radiu na suba i na wzmaku na suba to ktory bedzie lepiej uzyc? Ma to jakies znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ewidentnie masz problem, a poczytales moze dzial dla poczatkujacych ?? (mnie  wydaje  sie ze nie,  a bogus jest od tym przekonany dlatego pojawilo sie troche sarkazmu w jego poscie ) Twoim problemem jest subwofer bo zaczoles od tzw dupy strony  wiec chcialem ci poradzic abys dla odmiany sprobowal poscic przod przez wzmacniacz ale skoro nie napisales co masz na przodzie jak pytalem 

to nie wiem bo mozesz sobie zjarac glosniki i bedziesz mnie winil ze ci zle poradzilem.

 

Sprzedaj tego suba i kup sobie porzadne glosniki na przod i troche dynamatu za ta kase bo ja sie domyslam ze skoro sie nie pochwaliles 

co masz z przodu to znaczy ze nic nie masz i nigdy tego nie ulozysz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przodu ze starego auta nie wyjmowalem, przerzucilem tylko suba ze wzmakiem od suba.

 

Tak jak pisalem... czytalem wiele na ten temat na roznych stronach i wszedzie jest napisane inaczej. Myslalem ze jest jakis dobry sposob postepowania przy ustawianiu car audio.

 

Temat jest napisany dla takiego sprzetu jaki mam. Myslalem ze poki nie ma porzadnego przodu to bedzie sie dalo to jakos ustawic by gralo rowno na kazdej glosnosci ale skoro twierdzicie ze nie to bede musial szybciej zainwestowac w dobry przod do nowego auta.

 

Dzieki za pomoc. Temat do zamkniecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virus: Ok w takim razie rzeczywiscie ustawie odpowiednio filtry. Czyli dobrze rozumiem ze przod powinien miec te basy odciete i smigac na srednich+wysokich? (np sub 100 w dol i przod 80 w gore?) Czy moge na przodzie puscic pelne pasmo?

 

Ja bym proponował sub 80 w dół, a przód 100 w górę w Twoim przypadku. Dlaczego? Filtry górno i dolno przepustowe nie odcinają częstotliwości jak nóż, lecz w zależności od rzędu zwrotnicy (1, 2, 3 itd.) mają zbocze odcięcia 6, 12, 18 itd. db na oktawę. W teorii ustalono, że aby charakterystyka była liniowa, miejsce przecięcia tych dwóch zboczy powinna być na poziomie -3db. W przypadku gdybyś dał LP na sub 100Hz, i HP na przód 80Hz, to częstotliwości między 80Hz a 100Hz nakładały by się, czego efektem była by górka w charakterystyce.

 

W wolnym czasie polecam lekturę, która Ci wszystko wyjaśni: http://diyaudio.pl/content.php/41-Zwrotnice-czestotliwosciowe-w-ujeciu-praktycznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawilem tak jak napisales i wstepnie wszystko wskazuje ze na to ze problem zostal naprawiony. Podejrzewam ze srednie tony powodowaly tu problem i wraz ze wzrostem glosnosci srednie tony stawaly sie duzo bardziej slyszalne niz reszta. W ciagu najblizszych dni postaram sie jeszcze raz ustawic wszystko juz z poprawnym ustawieniem wzmaka. 

 

Myslalem tez ze odciecie 80 w dol i 100 w gore spowoduje dziure (na jednym forum nawet tez tak pisali) ale link ktory podeslales troche mi rozjasnil sprawe. Tylko ciekaw jestem jak to wyglada w rzeczywistosci. W najblizszym czasie poczytam o tym jak to mozna sprawdzic/zmierzyc wtedy bym sobie ustawil cale pasmo tak jak byc powinno i problemy calkowicie znikna :) Dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...