Skocz do zawartości

Zarabianie końcówek kabli.


tony_tr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam pytanie odnośnie zarabiania końcówek kabli. Kupiłem u Kamila wszystkie potrzebne mi konektory ale mam pewien problem jak to zamontować. Czy wg. przyjętej zasady zarobione końcówki czy to widełki na kablach głośnikowych czy oczka na zasilających powinno się jeszcze dodatkowo zalutować? Z lutowaniem mogę mieć taki problem, że aktualnie nie mam super kabli i zaczną mi się zwyczajnie utleniać (pisałem już kiedyś o tym).

 

Nie wiem także za bardzo jak przygotować kable zasilające np. do wkręcenia w oprawkę bezpiecznika. Kupiłem sobie również u Kamila takie tulejki na kabel ale znowu nie mam maszynki do zaciskania (a wiem, że takowe są bo można sobie nawet na kablu zarobić miedzianą rurkę). Czy zwyczajnie założyć tuleję na kabel, włożyć w oprawę i mocno zakręcić i się tym nie przejmować? Ktoś się podzieli doświadczeniami? Boje się, że jeśli pojawią się tam jakieś wolne przestrzenie to kabel będzie w tym miejscu śniedział i zwyczajnie się psuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja od jakiś ponad 8lat nie spotkałem się jeszcze aby zaciśnięty przewód był jeszcze lutowany a co gorsze gdzieś śniedział. (A pracowałem w bardzo agresywnym środowisku Zakłady Chemiczne)

Sposób jak Ty chcesz zrobić nie polecam, mieliśmy wiele takich przypadków że od drgań przewody się wyślizgiwały z tulejek i wypadały. Lepiej je wrzucić już bez tulejki i skręcić. Nawet nie które urządzenia czy też terminale mają zalecenia aby nie zakładać tulejek, tłumacząc tym, iż jest wtedy lepszy styk.

 

Swoje doświadczenia opieram na rozdzielnicach, panelach sterowania, może w samochodzie jest inaczej.

Może bardziej zaawansowani użytkownicy się wypowiedzą w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie lutowałem, nie uważałem że to potrzebne. Może też z braku czasu.

Jak zacisk/tulejka jest dobrze dopasowana do przewodu i dobrze zaciśnięta "odpowiednią" zaciskarką" to nie wypadnie.

Robiliśmy kiedyś testy, szybciej linka pękała niż wychodziła z zacisku/tulejki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja zaciskam i lutuje

Ja wole nie lutować bo jak ostatnio zalutowałem kabel przy tweeterze to musiałem potem obcinać 30cm kabla bo pokrył się jakimś dziwnym zielonym nalotem (pewnie dlatego, że kabel to nie OFC) Kabel zasilający też nie mam raczej OFC więc działoby się pewnie podobnie.

 

 

 

aby zaciśnięty przewód był jeszcze lutowany

Okej, sprawa z widełkami czy oczkami jest dość prosta zaciskam i tyle. Tulejki to zupełnie inna kwestia.

 

 

Lepiej je wrzucić już bez tulejki i skręcić.

Moje oba wzmacniacze mają okrągłe wejścia na zasilanie... Czyli proponujesz normalnie bez jakiegokolwiek zarobienia wsadzić kabel w gniazdo i skręcić? To też nie jest dobre bo wtedy śruba go zwyczajnie spłaszczy i włosy rozejdą się na boki i kabel też może się wysunąć... Nie wspomnę już o problemach przy ewentualnym wykręcaniu wzmaka, chyba za każdym razem trzeba by było odnowa ciąć kabel przed podłączeniem.



 

Jak zacisk/tulejka jest dobrze dopasowana do przewodu i dobrze zaciśnięta "odpowiednią" zaciskarką" to nie wypadnie.

 

No właśnie, trzeba jeszcze mieć dostęp do takiej zaciskarki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I lutowanie i zaciskanie jest dobre. Należy się tyko do tego przyłożyć, zresztą jak do wszystkiego w car audio.

Przy zaciskaniu użyć odpowiedniej siły i sprzętu ( aby nie w imadle :D )

Przy lutowaniu nie należy żałować cyny, zalać tak żeby zrobiło się półkole na konektorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Backonik, dnia 05 Kwie 2013 - 15:50, napisał:

Lepiej je wrzucić już bez tulejki i skręcić.

Moje oba wzmacniacze mają okrągłe wejścia na zasilanie... Czyli proponujesz normalnie bez jakiegokolwiek zarobienia wsadzić kabel w gniazdo i skręcić? To też nie jest dobre bo wtedy śruba go zwyczajnie spłaszczy i włosy rozejdą się na boki i kabel też może się wysunąć... Nie wspomnę już o problemach przy ewentualnym wykręcaniu wzmaka, chyba za każdym razem trzeba by było odnowa ciąć kabel przed podłączeniem.

W wielu urządzeniach gdzie używaliśmy przewodu większego niż jego zacisk używaliśmy końcówek igiełkowych. świetnie się sprawdzały,

Właśnie też sobie zamówiłem takie do A7, bo tam jest max 33m2 a linki mam puszczone 50mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy lutowaniu nie należy żałować cyny, zalać tak żeby zrobiło się półkole na konektorze.

Lutowanie jest dobre, zgoda. Niestety tylko przy dobrych przewodach OFC. W innym wypadku po prostu gniją kable. Nie wiem czy coś się wydziela wtedy z tej cyny, cholera wie.

 

 

 

Przy zaciskaniu użyć odpowiedniej siły i sprzętu ( aby nie w imadle :D )

No właśnie o ten sprzęt mi się rozchodzi. Dlatego założyłem temat, proszę więc jaśniej opisać ten "sprzęt".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moje oba wzmacniacze mają okrągłe wejścia na zasilanie... Czyli proponujesz normalnie bez jakiegokolwiek zarobienia wsadzić kabel w gniazdo i skręcić? To też nie jest dobre bo wtedy śruba go zwyczajnie spłaszczy i włosy rozejdą się na boki i kabel też może się wysunąć... Nie wspomnę już o problemach przy ewentualnym wykręcaniu wzmaka, chyba za każdym razem trzeba by było odnowa ciąć kabel przed podłączeniem.

 

tak własnie miałem u siebie , nie zarobiony kabel w czasem luzował się w gnieździe tym "tulejkowym" i co kilka mies było poprawianie oczywiście z obcięciem tego i umiejscowieniem "świeżego" drutu w gnieździe 

 

jednak użyłbym tych tulejek , mam na myśli tulejkę miedzianą niklowaną z kołnierzem plastikowym , uważam to za trwalsze rozwiązanie i praktyczniejsze w razie jak trzeba wykręcić jakiś wzmak itp 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Masz zdjęcie jak to wygląda? Wydaje mi się że jeśli przewód jest zaciśnięty tak jak powinien być, to nie ma tam miejsca na cynę.

Zalutowywuje (czy jak to się mówi) tylko ten otwór, który zostaje jak przewód za mało obiorę, z resztą jak będę miał chwilę to zrobię i wstawię zdjęcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś w ESX miałem te wejścia na goły przewód, kupiłem tulejki zacisnąłem. Wcześniej w tulejce nawierciłem otworek, żeby ta śrubka imbusowa w niego trafiała - nic nie ma się prawa wysunąć, ale to tylko mój patent i nie każdemu musi się podobać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak własnie miałem u siebie , nie zarobiony kabel w czasem luzował się w gnieździe tym "tulejkowym" i co kilka mies było poprawianie oczywiście z obcięciem tego i umiejscowieniem "świeżego" drutu w gnieździe 

 

jednak użyłbym tych tulejek , mam na myśli tulejkę miedzianą niklowaną z kołnierzem plastikowym , uważam to za trwalsze rozwiązanie i praktyczniejsze w razie jak trzeba wykręcić jakiś wzmak itp 

Tak, tutaj możesz użyć tulejek (dobrze zaciśnięte) jak masz gniazda większe niż przewód, ja pisałem jak masz na odwrót, wtedy lepsze igiełkowe.

Kiedyś trafiliśmy na partię zaciskarek które nie do końca ładnie zaciskały i przewody się wyślizgiwały z tulejki.

 

Do tulejek używam takiej

http://allegro.pl/praska-reczna-pz-6-roto-firmy-weidmuller-promocja-i3149657060.html

Do końcówek oczkowych, wsuwek taką.

http://allegro.pl/szczypce-do-zaciskania-cti-6-s-0-5-6q-weidmuller-i3134373784.html

 

Do większych przekrojów mam inne.

Podałem tylko przykłady, jest wiele różnych producentów jak ERKO, ERGOM, Weidmuller, Phoenix Contact, KNIPEX,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tutaj możesz użyć tulejek (dobrze zaciśnięte) jak masz gniazda większe niż przewód, ja pisałem jak masz na odwrót, wtedy lepsze igiełkowe.

Kiedyś trafiliśmy na partię zaciskarek które nie do końca ładnie zaciskały i przewody się wyślizgiwały z tulejki.

 

Do tulejek używam takiej

http://allegro.pl/praska-reczna-pz-6-roto-firmy-weidmuller-promocja-i3149657060.html

Do końcówek oczkowych, wsuwek taką.

http://allegro.pl/szczypce-do-zaciskania-cti-6-s-0-5-6q-weidmuller-i3134373784.html

 

Do większych przekrojów mam inne.

Podałem tylko przykłady, jest wiele różnych producentów jak ERKO, ERGOM, Weidmuller, Phoenix Contact, KNIPEX,

A gdzie takich koncowek igielkowych szukac?bo nigdzie tego nie widzialem, tylko na essie gdzies mi przemknelo, ale to tylko na imbusa za ok 20 zl sztuka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki rozmiar?

Ja biorę firmy ERGOM`u, mają szeroki wachlarz rozmiarów.

http://axsales.ergom.com:8250/pliki/pdf/koncowki/Ko%C5%84c%C3%B3wki%20izolowane.pdf

Bede potrzebowal na kabel 35mm2 albo jesli bedzie problem to 21mm2

 

A mozna kupic kilka sztuk?czy tylko w paczkach po 100 szt - to mnie troche nie uzadza(ale dzieki wogole za info,mysle ze w porzadnym sklepie elektrycznym znajde cos takiego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...