Skocz do zawartości

Kopiące woofery do komory 2.3L


grissley
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

"Czy ktoś ma doświadczenie ze Scan Speak Revelator 15M-4531K00 albo Illuminator 15WU-4741T00 (w Aucie?)"

Mam komorę 2.3L, głośniki na wysokości kolana (e39).
Komora będzie solidna (mocno przerobiona seria), głośnik wyprowadzony przed tapicerkę, ale litraż niestety tylko taki, jak wyżej.

 

W obecnej konfiguracji najbardziej brakuje mi kicka. Podobno żaden głośnik w takiej komorze nie kopnie, ale na coś musze zmienić i wstawiłbym coś, co da mi chociaż namiastkę tego kopnięcia...

 

15M-4531K00 wg parametrów w komorze 2.81L miałby qtc=0.7. Nie wiem, czy to znaczy, że kopnie, pozostałe aspekty też na razie pomijam (chociaż zakładam, że ze średnicą w tym modelu nie będzie źle). 

 

Z kolei 15WU-4741T00 ma minimalnie mniejszą powierzchnię membrany (92-95cm2), co nie wiem, czy jakkolwiek przekłada się na kopliwość. Tym bardziej, że do qts=0.7 wystarcza mu komora 2.36L.
No i jest to inna seria.

 

System dwudrożny, na górze piccolaki, woofer przy 4Om dostałby 270W. Aktywka (H701).

 

Na tapecie jest jeszcze m.in. Aurum Cantus AC130-50CK.

Edytowane przez dan124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Z tego co mi sie wydaje to 15M jest sredniakiem, ale moge sie mylic (chociaz ma Fs 38Hz) bo ogolnie SS oznacza woofery jako W (w tym przypadku 15W), wiec nie wiem czy glosnik z zalozenia sredniotonowy dostarczy kicka... Juz predzej 15W ale taka komora to moze na jakas 13 by byla dobra.

Moze najlepiej wklep parametry TS glosnika do WinIsd i popatrzco sie mniej wiecej dzieje w komorach o twojej pojemnosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak na serio to nie wiem czy do slodkiej kopulki to pasuje, ale ja i tak wolalbym aurumy :)

 

Z jakiegoś konkretnego powodu? Aurumy są zdecydowanie najtańsze, jeśli nie odstają jakoś drastycznie od SS, to nie będę się w drożyznę ładował. 

Chyba, że jest jeszcze jakiś głośnik, który sprawdziłby się w tej komorze (?).

 

 

 

 

Dokładnie tak

M to sredniak

Szukaj raczej czegoś z W w nazwie

 

 

 

Dziwna sprawa - powierzchnia membramy większa niż w wooferach z tej samej serii, a tu średniak :o
Illuminator to już masakra cenowa, a reszta SSów potrzebuje większych komór...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiegoś konkretnego powodu? Aurumy są zdecydowanie najtańsze, jeśli nie odstają jakoś drastycznie od SS, to nie będę się w drożyznę ładował. 

Chyba, że jest jeszcze jakiś głośnik, który sprawdziłby się w tej komorze (?).

jakos mi w teorii nie pasuje polaczenie auruma i scana z piccolo :) ale to moze dlatego, ze nie przepadam, a i nie sluchalem takiej kombinacji.

Aurum jest wg mnie zywszy w kicku, ale zejscia to moze i mniej. Utarlem sobie w glowie, ze scan speak kick ma taki sobie :) Chociaz w 50CK to moze i zdziwi, tego malego gnojka nie sluchalem. Kiedys Mehow mial w panelach ktores 130 auruma i robily zamiatanko, pojemnosc komor mial jednak sporo wieksza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Kiedys Mehow mial w panelach ktores 130 auruma i robily zamiatanko, pojemnosc komor mial jednak sporo wieksza.

 

Michał miał AC130MK2. Dokładnie takie siedzą u mnie, ale w mojej mikrokomorze toto nie gra.

 

Nie mam zbyt wiele opcji, jak na razie z głośników rzekomo dobrze czujących się w mojej komorze (qtc ~0.7 dla V<3L), wszystko, co znalazłem (jedna pozycja odpadła w tym wątku :wink2:  ), to:

 

 

Aurum Cantus AC130 50CK

Scan SPeak Illuminator 15WU-4741T00

Accuton C158-6-851

Wavecor WF152BD03

 

Rozpiętość cen pięciokrotna  :wsciekly:

 

Brałem pod uwagę tylko te głośniki, które maja powierzchnię czynną >=90cm2. 

Z wymienionych wyżej, najmniejszej komory potrzebuje 50ck (2.17L), a największą powierzchnię membramy ma Accuton (113cm2). Przy czym w przypadku accutona wyliczenia pojemnoście komory z WinISD (4.64L) nie zgadzają się z tym, co dla takiego samego niby qtc deklaruje producent (2.3L)(?). No i accuton jest najdroższy w stawce   :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Wavecor, to wszedłby też głośnik o numerek większy, z tej samej serii: http://audiodrivers.eu/prest/pl/53-wavecor-wf152bd03.html Wielkość komory WinISD wyliczył mi na 2.7L - mam niby ciut mniej, ale różnica nieduża...

A tak btw - czy takie głośniczki nie zbuntują się, jak dostaną 270W RMS? Jakoś dotychczas zawsze moc z wzmacniacza wychodziła mi podobnie lub poniżej mocy głośnika. Taki Wavecor dostałby 4x więcej, niż sam ma. Nie wiem, czy cewka nie poszłaby z dymem w którymś momencie (?)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś wyżej bzdurę więc zwróciłem uwagę,nie chce mi się dalej tego ciągnąć.

Dlaczego wzmacniacz miałbym oddać pełną moc przy uruchamianiu? M.in. po to stosuje się opóźnione wyłączanie wzmacniacza, żeby nie było żadnych problemów(charakterystyczne stuknięcie przy włączaniu).

 

Rozwiń myśl, dlaczego wzmacniacz miałby oddać pełną moc na głośnik w momencie uruchamiania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec lopatologicznie:

 

Zalozmy gain staly, na radiu volume 5 i mamy przykladowo 30W, na radiu volume 30 i mamy 180W? Tak mi sie zawsze myslalo, cos mi sie zdaje ze to Ty Radziu tu pieprzysz fleki :)

 

Oczywiscie krecac gainem analogicznie wartosci sie zmienia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...