Skocz do zawartości

Pytanie dot. prawidłowej regulacji wzmaczniacza


wjot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam wzmacniacz Crunch gpx500.2, który zasila tylko zamkniętą skrzynię basową.

Z tego co dowiedziałem się na temat CAR AUDIO, jeśli pod wzmakiem mam tylko suba, to powinienem ustawić CROSSOVER w pozycję L.P.F.

Natomiast przyznam szczerzę, że bardziej mi dźwięk pasuje, kiedy ustawię wzmaka w pozycję FULL.

 

No i tutaj pojawiają się pewne obawy, czy aby przypadkiem nie uszkodzę w ten sposób suba?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Serio lepiej gra na full paśmie ? Co znaczy lepiej dla Ciebie ? Suba na LPF 80 Hz już strasznie dudni z bagażnika, a jak w starym RF LPF był stały na 120 Hz, to już nie dało się tego słuchać, no chyba, że dla Ciebie lepiej, to jak muzyka nawala Ci zza ucha... Poprawnie załączony LPF i regulacja na słuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać ze lubi łozgot z bagażnika a nie muze. Ale to w takim wypadku to lepiej wziąść Flexa i zrobić pare nacięć na tłumiku i tez będzie ok.

 

Chyba ze może nie ma tam innych głośników w aucie i faktycznie sub pełnym pasmem to chociaż trochę gra :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to mój drugi temat i tym razem nikt mi nie zarzuci, że pytam o rzeczy oczywiste i powinienem się doszkolić.

Kolejny raz nie potraficie odpowiedzieć na moje pytanie, tylko robicie sobie osobiste wycieczki w stosunku do mnie.


Moja sprawa chyba jak mi to gra. Nie pytałem nikogo jak ustawić, żeby dobrze grało waszym zdaniem. Zapytałem czy w ustawieniu na FULL, sub może się uszkodzić.

Trzeci raz tego samego błędu nie popełnie i nie napiszę tutaj więcej żadnego tematu.
Szkoda czasu na czytanie tych głupich odpowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, po prostu jak czytam co piszą ci wszyscy specjaliści, to ręce opadają.
Ja rozumiem, że wy się znacie bardziej, ale nie próbujcie pomóc człowiekowi na siłę.
Mam swój rozum i jeśli zadaje konkretne pytanie, to oczekuje na nie odpowiedzi.
Jesli ktoś nie chce albo nie potrafi na nie odpowiedzieć, to czy tak trudno po prostu nic nie pisać?

 

Sub to JBL CS1214.

Naprawdę bardziej mi pasuje, gdy ustawię go na FULL. Zdaję sobie sprawę, że tak się nie powinno robić.
Dźwięk wbrew pozorom nie jest wcale zły. Jak dla mnie jest całkiem przyzwoicie.
Podejrzewam, że jeśli podłączyłbym przednie głośniki też pod innego wzmaka, to wtedy same niskie tony na SUBie by mi wystarczyły.

W razie pytań, z przodu mam zestaw dwudrożny odseparowany PB. Są to głośniki 13stki zasilane z radia.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dawno temu miałem ten głosnik w budzie BR dostawał 400rms z jakiegos Earthquake'a i zamiatał aż miło. Robił konkret zadyme i to cięty max na 100Hz.

 

Ja sie poddaje. Serio. Nie wiem pod jakim to masz piecem, pod jakim radiem

 

Być może przyczyna tkwi gdzie indziej. Być może na radiu jest żle obcięty. Ale skąd ja mam to wiedzieć?

 

W odpowiedzi na Twoje pytanie. Ten sub na pewno sie nie uszkodzi na FULL. Mozesz sobie go słuchać na FULL :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie w manualu jaki zakres częstotliwości ten sub odtwarza od - do. Jeżeli zostawisz na Full, to po prostu powyżej górnej częstotliwości głośnik nie odtworzy pasma (prawidłowo) - ograniczony jest jak to się mówi "sam sobą", ale uszkodzić się nie powinien. Także jak ktoś tutaj napisał, już lepiej załączyć ten LPF i dać max na filtrze, żeby nie zniekształcać niepotrzebnie wyższych częstotliwości, ale to Twoje granie oczywiście i zrobisz jak zechcesz - głośnik powinien wytrzymać (oczywiście jak stochus napisał, jak go będziesz katował, to i tak możesz go zepsuć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to zabrzmi dziwnie, ale subwoofer jest od odtwarzania niskiego basu, więc po co go dodatkowo "męczyć" średnicą ?

 

 

 

 

A skrzynka jest wentylowana czy zamknięta? 

 

Jeżeli wentylowana to dochodzi kwestia filtru subsonicznego, nie tylko LPFu.

http://diyaudio.pl/content.php/14-Filtr-subsoniczny

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Crunch kolegi ma maksimum 200W w mostku.. myślę że prędzej zajedzie sprzęt przesterami niż nadmierną moca..

Nadmierna moc jest wynikiem przesterowania dla ścisłości.

 

Jeżeli chodzi o moc, to mają +/- tyle ile w instrukcji. Nie wiem skąd wziąłeś te 200W, mierzyłeś na oko czy robiłeś normalny pomiar?

Starszy model 4-kanalowy http://amp-performance.de/797-Crunch-MXB-4125.html

Na stronie mierzy przy 1% THD i 13,5V, w instrukcji podają przy wyższym poziomie do 10% i napięciu 14,4V.

 

@wjot

samo słuchanie na full nie uszkodzi subwoofera, może uszkodzić go nadmierna moc z tego wzmacniacza, poczytaj jak ustawia się gain / level na wzmacniaczu, było już wałkowane dużo razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...