Skocz do zawartości

projektowanie pasywnego filtra hpf dla laika


stochus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

to ja tylko zapytam z czystej ciekawości.

impedancja głośnika stwarza problem dla filtra pasywnego.

a czy filtr z radia czy wzmacniacza taki problem eliminuje? jaka jest różnica.

Zasadnicza . W wersji aktywnej funkcja filtra i impedancji obciążenia jest rozdzielona , tzn że impedancja* nie ma wpływu na jego przebieg.

Panowie to nie jest zakres wiedzy "tajemnej " a absolutne podstawy budowy systemów audio , w tym Car Audio.

 

* zmienna impedancja głośnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w poprawnym działaniu takiego filtra przeszkadza impedancja i trzeba go odpowiednio modeloc by zgrać woofer z subem.

A co stoi na przeszkodzie aby ingerować w filtrowanie suba ?

Nie w tym pies pogrzebany. Przecież inne głośniki bez problemu poddają się podziałowi pasywnemu.

 

Od zawsze zastanawia mnie dlaczego w takich wypadkach wszyscy "wtajemniczeni" mowia "daj spokoj, to tylko dla wybranych"

Może dlatego , ze zdaję sobie sprawę z tego jak musi być skomplikowany , aby poprawnie spełniał swoja rolę .

Nie wiem kto są wszyscy , ja pisze w swoim imieniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś miałem bardzo łatwą i przyjemną w odbierze książkę która zawierała chyba wszystko na temat budowy zwrotnic. To nie jest żadna tajemnica zawodowa! Niestety nazwy sobie za nic nie potrafię przypomnieć ale jest wiele programów w internecie zbudowanych pod obliczanie odpowiednich parametrów.

 

Skomplikowaność zwrodnicy zależy głównie od tego jakie filtry zamierzamy zastosować, oraz jak dobrze mamy dopasowane do siebie głośniki pod wględem skuteczności. Przy filtrach 6db/okt oraz przy idealnym lub bliskim idealowi dopasowaniu glośników wystarczy jeden element w obwodzie danego przetwornika (cewka lub kondensator w zależności z której strony chcemy filtrować głośnik). przy 12dB/oct w każdy obwód trzeba włączyć cewke szeregowo z kondensatorem, lub kondensator szeregowo z cewką. Przy 12db/oct a chcąc odfitrować woofer/sredniak od góry i dołu obwód będzie się składał z 2 takich "filtrów". Przy 18db/oct sprawa troszkę się już komplikuje, ale myślę że jeśli ktoś jest dociekliwy to znajdzie i dojdzie jak to zrobić. jeśli mamy niedopasowane głośniki pod względem skuteczności to włącza się w obwód rezystory aby przyciszyć dany głośnik. Kiedyś miałem program który wyliczał na podstawie skuteczności oraz impedancji głośnika dokładne parametry L,R oraz C, rysował ich schemat, wystarczyło podłączyć i w miare grało. wiadomo że co słuch to słuch, zawsze trzeba było lekko poprawić pod siebie;) Przy pasywnych zwrotkach występuje coś takiego jak przesunięcie fazy głośnika, także albo walczymy korekcją czasu strojąc na słuch, albo czasami tweeter trzeba podpiąć + do - żeby to grało dobrze. To tak tylko dmuchłem tym co pamiętam a przyszło mi na myśl, wszystko idzie wyczytać!

 

Koszt zbudowania zwrotnicy to w zależności od elementów i sposobów montażu może wynieść od nawet 15zł(na byle czym) do XXXX jeśli użyjemy kondensatory z nasa;) najdroższa jest oczywiście cewka powietrzna;) Tak na upartego z dobrych elementów koło 100zł za sztuke trzeba liczyć.

 

Wspomniana książka to było coś z początku lat 90" ale na prawdę nie wiem co się z nią stało i jaki miała tytuł...

Ja jako mało inteligentny człowiek dałem rade to zrozumieć :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś miałem bardzo łatwą i przyjemną w odbierze książkę która zawierała chyba wszystko na temat budowy zwrotnic. To nie jest żadna tajemnica zawodowa! Niestety nazwy sobie za nic nie potrafię przypomnieć ale jest wiele programów w internecie zbudowanych pod obliczanie odpowiednich parametrów.

 

Skomplikowaność zwrodnicy zależy głównie od tego jakie filtry zamierzamy zastosować, oraz jak dobrze mamy dopasowane do siebie głośniki pod wględem skuteczności. Przy filtrach 6db/okt oraz przy idealnym lub bliskim idealowi dopasowaniu glośników wystarczy jeden element w obwodzie danego przetwornika (cewka lub kondensator w zależności z której strony chcemy filtrować głośnik). przy 12dB/oct w każdy obwód trzeba włączyć cewke szeregowo z kondensatorem, lub kondensator szeregowo z cewką. Przy 12db/oct a chcąc odfitrować woofer/sredniak od góry i dołu obwód będzie się składał z 2 takich "filtrów". Przy 18db/oct sprawa troszkę się już komplikuje, ale myślę że jeśli ktoś jest dociekliwy to znajdzie i dojdzie jak to zrobić. jeśli mamy niedopasowane głośniki pod względem skuteczności to włącza się w obwód rezystory aby przyciszyć dany głośnik. Kiedyś miałem program który wyliczał na podstawie skuteczności oraz impedancji głośnika dokładne parametry L,R oraz C, rysował ich schemat, wystarczyło podłączyć i w miare grało. wiadomo że co słuch to słuch, zawsze trzeba było lekko poprawić pod siebie;) Przy pasywnych zwrotkach występuje coś takiego jak przesunięcie fazy głośnika, także albo walczymy korekcją czasu strojąc na słuch, albo czasami tweeter trzeba podpiąć + do - żeby to grało dobrze. To tak tylko dmuchłem tym co pamiętam a przyszło mi na myśl, wszystko idzie wyczytać!

 

Koszt zbudowania zwrotnicy to w zależności od elementów i sposobów montażu może wynieść od nawet 15zł(na byle czym) do XXXX jeśli użyjemy kondensatory z nasa;) najdroższa jest oczywiście cewka powietrzna;) Tak na upartego z dobrych elementów koło 100zł za sztuke trzeba liczyć.

 

Wspomniana książka to było coś z początku lat 90" ale na prawdę nie wiem co się z nią stało i jaki miała tytuł...

Ja jako mało inteligentny człowiek dałem rade to zrozumieć :rotfl:

 

I przy tym pozostań :wink: .

Gdybyś jednak chciał chciał sprawdzić skuteczność tych działań , to zdejmij charakterystykę głośnika w realnej zabudowie ( drzwi samochodu ) odciętego filtrem aktywnym HP 80 Hz/ 12 dB/oct i takim zbudowanym z cewki i kondensatora.

Wtedy napiszesz , ze to "proste" i zrobisz to między pomiędzy podwieczorkiem a kolacją :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim wypadku chodzi o prosty filtr, który po prostu odciąży woofer, by mógł zagrac głośniej. z tyłu będzie jakies 3kw, wiec niczego zgrywal nie będę.

Czy to zmienia postac rzeczy?

Opisz system zamiast zadać kolejne pytanie które w niczym nie zmieniają istoty .

Chcesz prosty , użyj dowolnego kalkulatora i lutuj , sygnał przepłynie i jakoś bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nakamichi, dobrze, zawsze bardzo cenie twoje zdanie i oczywiście cię popieram. Tylko weźmy pod uwage np zwrotnice z moreli tempo 6 jest wyjątkowo skromna, wiecej niz 6 elementów nie zawiera, więc wątpie aby światowej klasy producent głośników, nie tylko do samochodu brał pod uwage realną zabudowe w drzwi każdego z naszych samochodów i specjalnie na nich pisał "dedykowane do auta tego i tamtego z elektrycznie podnoszoną szybą bądź nie". Przecież to olbrzymi problem zrobić skrzynke, nawet nie w drzwiach aby uzyskać najlepszą objętość dla dobrego rozciągnięcia i dobrego impulsu. W car audio wszystko jest robione "mniej więcej"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie z tym spokój , bez wprawy i wiedzy

 

Wtedy napiszesz , ze to "proste" i zrobisz to między pomiędzy podwieczorkiem a kolacją .

 

Każdy kiedyś zaczynał, nikt nie mówi, że na początku wyjdzie mistrzostwo świata. Należy pamiętać, że nikt wiecznie żył nie będzie i należy cieszyć się z "młodych", którzy idą w tą stronę i mają chęć do "wtajemniczenia".

W latach 70-tych poprzedniego stulecia polska piłka stanęła w miejscu na sukcesach "orłów Górskiego". Chwilę później Ci sami poszli na emeryturę, a obecny efekt wszyscy znamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nakamichi, dobrze, zawsze bardzo cenie twoje zdanie i oczywiście cię popieram. Tylko weźmy pod uwage np zwrotnice z moreli tempo 6 jest wyjątkowo skromna, wiecej niz 6 elementów nie zawiera, więc wątpie aby światowej klasy producent głośników, nie tylko do samochodu brał pod uwage realną zabudowe w drzwi każdego z naszych samochodów i specjalnie na nich pisał "dedykowane do auta tego i tamtego z elektrycznie podnoszoną szybą bądź nie". Przecież to olbrzymi problem zrobić skrzynke, nawet nie w drzwiach aby uzyskać najlepszą objętość dla dobrego rozciągnięcia i dobrego impulsu. W car audio wszystko jest robione "mniej więcej"...

Co to ma do rzeczy . Org zwrotnica Moreli Tempo , czy jakakolwiek inna tej firmy nie zawiera w sobie elementów filtracji HP w zakresie rzędu 80 Hz

 

Każdy kiedyś zaczynał, nikt nie mówi, że na początku wyjdzie mistrzostwo świata. Należy pamiętać, że nikt wiecznie żył nie będzie i należy cieszyć się z "młodych", którzy idą w tą stronę i mają chęć do "wtajemniczenia".

W latach 70-tych poprzedniego stulecia polska piłka stanęła w miejscu na sukcesach "orłów Górskiego". Chwilę później Ci sami poszli na emeryturę, a obecny efekt wszyscy znamy :)

Pogłębianie wiedzy nigdy nie zależało od "czasów" , szybciej wskazałbym na chęci :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogłębianie wiedzy nigdy nie zależało od "czasów" , szybciej wskazałbym na chęci .

 

To prawda. Jestem tego świadomy dlatego uważam, iż trzeba się cieszyć z tego, że ktoś ma chęć próbować. Może coś z tego wyjdzie. Zrozumiałe jest także to, że na początku ogrom wiedzy jaki "mentor" musi przekazać "młodemu" jest ogromny. Od rzetelności obydwu zależy przyszłość drugiego i to co w niej osiągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Jestem tego świadomy dlatego uważam, iż trzeba się cieszyć z tego, że ktoś ma chęć próbować. Może coś z tego wyjdzie. Zrozumiałe jest także to, że na początku ogrom wiedzy jaki "mentor" musi przekazać "młodemu" jest ogromny. Od rzetelności obydwu zależy przyszłość drugiego i to co w niej osiągnie.

Chyba nie tak , każdy powinien sam dbać o poziom swojej wiedzy , a nie z najprostszym pytaniem biegać do rektoratu :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle jak profesor ma dość banalnych pytań, pisze skrypt, w którym to wyjaśnia wiele prostych pojęć, a na końcu podaje literaturę w celu pogłębienia/dalszego wyjaśnienia.

Może warto byłoby podać nam choć kilka tytułów, z których to można czerpać wiedzę. Sam wiem, że o polskie materiały jest ciężko. Wiele książek to stare opracowania niedostępne w księgarniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie tak , każdy powinien sam dbać o poziom swojej wiedzy , a nie z najprostszym pytaniem biegać do rektoratu .

 

Nie to miałem na myśli. Osoba ambitna zaczyna sama drążyć, dopiero później jak napotyka "schody" lub miało grać, a nie gra idzie pyta dlaczego, jak to jest?

Wiem sam po sobie, że słuchanie "suchego" wykładu, zwłaszcza z teorią wybiegającą znacznie poza naszą wyobraźnie i wiedzę, nic nie wnosi. Dopiero aktywny udział, do którego potrzebna jest chociażby fragmentaryczna wiedza przynosi skutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...