Skocz do zawartości

Moc w mostkach na przykładzie Helixa p400


bury22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Witam serdecznie wszystkich.

 

To co Piotrsaint pokazał na rysunku powyżej nie może być nazwane mostkiem mostka. zwyczajnie jest to połączenie równoległe dwóch zmostkowanych par kanałów mono. Teoria mostkowania kanałów wzmacniaczy mocy mówi, że jeden kanał przetwarza sygnał odwrócony w fazie w stosunku do sygnału w drugim kanale a wyjścia obu wzmacniaczy są połączone ze sobą poprzez impedancję głośnika - nie można tego powiedzieć o powyższym obrazku.

Zasada działania powyższego układu połączeń jest taka że każda zmostkowana para powoduje podniesienie napięcia ( w teorii idealności dwukrotne podniesienie wartości napięcia) co czyni większą (czterokrotnie) moc maksymalną wzmacniacza, ale jest jeszcze coś takiego jak maksymalny prąd płynący przez głośnik oraz wzmacniacz/wzmacniacze. Dlatego zazwyczaj ( choć nie zawsze) producent podaje większą dopuszczalną impedancję głośnika w mostku niż normalnie. Aby zmniejszyć tą impedancję głośnika zastosowano połączenie równoległe, co powoduje, że połowa prądu głośnika płynie przez jeden mostek a druga połowa przez drugi mostek. Ogólnie rzecz biorąc w połączeniu jak z obrazka mamy podawane na głośnik teoretycznie dwukrotnie większe napięcie oraz może popłynąć dwukrotnie większy prąd niż z pojedynczego kanału.

 

Jeśłi ktoś tego nie rozumie to nie powinien nazywać siebie nawet laikiem. Fizyki się nie oszukać. Prawa Ohma które możnaby zastosować do rozważań czysto teoretycznych też nie. A różnice teorii do rzeczywistości polegają tylko na uwzględnieniu strat na akumulatorach, przewodach, przetwornicach i samych wzmacniaczach oraz nieidealności przetwarzanych sygnałów akustycznych i kilku innych. A straty jak wiadomo powodują słabsze wyniki więc czterkrotne podwyższenie mocy przez mostek jest nierealne, ale też mało kiedy jest to tylko dwukrotne podwyższenie mocy.

 

Znajomość zasady działania wzmacniacza i proste obliczenia pokazują że moc w połączeniu mostkowym nie jest sumą mocy poszczególnych kanałów.

 

 

A jeszcze mam uwagę do połączenia czterech kanałów w jeden mostek. Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe. Potrzeba nam czterech napięć zasilania. W standardowym wzmacniaczu mamy jednak pojedyńczą przetwornicę zasilającą wszystkie cztery kanały napięciem symetrycznym (podwójnym). Gdyby zasilić dwa kanały z jednej przetwornicy a kolejne dwa z innej połączenie mostkowe cztery w jeden jest do wykonania bez żadnego problemu. A żeby Wam jeszcze bardziej w głowach namotać to napiszę że można zmostkować dwa identyczne dwukanałowe klocki w jeden kanał. I to będzie zmostkowanie mostków Ktoś ma pomysł jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ze nie bedzie to mostek mostka ale totalnie zielony amator tak to wlasnie odbierze bo jak inaczej sobie to wytlumaczy?

W sumie to konczmy to OT, temat zaczal sie od bledu w druku (wszystkie katalogi jakie mam pokazuja takie same dane), a konczy sie zagadkami i to jeszcze bez zadnej nagrody? Co to ma byc? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzeba nam czterech napięć zasilania. W standardowym wzmacniaczu mamy jednak pojedyńczą przetwornicę zasilającą wszystkie cztery kanały napięciem symetrycznym (podwójnym). Gdyby zasilić dwa kanały z jednej przetwornicy a kolejne dwa z innej połączenie mostkowe cztery w jeden jest do wykonania bez żadnego problemu.

 

Nie są potrzebne niezależne przetwornice ani 4 osobne napięcia.. Wystarczą osobne uzwojenia na jednym trafie.

Tylko po co to wałkować, skoro takich rozwiązań w praktyce sie nie spotyka ?

Także uwazam ze to bład w druku. Mogło im chodzic o to ze na POJEDYNCZYM mostku da sie wyciągnąć wiecej niż by wynikało z sumy 2 kanałów w przypadku jednoczesnie obciązonych wszystkich.

Niejednokrotnie bywa, ze czterokanałowka zasila jedynie suba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nie jest OT, temat jest wydzielony, treść jest nadal zgodna z tytułem...

W ktorym miejscu? Jakos nie widze nawiazan do tego Helixa, ba do zadnego Helixa.

 

Ale juz niech bedzie:

Radziu lubisz u-dimy one tez cytuje "produkuja prad":

μ-Pro 3.2x V.2

2x35 W / 4Ω

1x105 W / 4Ω (mostek)

 

μ-Pro 3.4x V.2

4x35 W / 4Ω

2x105 W / 4Ω (2 x mostek)

 

μ-Pro 7.2x V.2

2x75 W / 4Ω

1x225 W / 4Ω (mostek)

 

μ-Pro 10.4x V.2

4x105 W / 4Ω

2x315 W / 4Ω (2 x mostek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żeby Wam jeszcze bardziej w głowach namotać to napiszę że można zmostkować dwa identyczne dwukanałowe klocki w jeden kanał. I to będzie zmostkowanie mostków Ktoś ma pomysł jak?

 

Połączyć szeregowo wyjścia obu mostków?

 

W ktorym miejscu? Jakos nie widze nawiazan do tego Helixa, ba do zadnego Helixa.

 

Na początku było o Heliksie P400, potem już tylko "moc w mostkach" :)

A jeszcze wcześniej było o subach SQ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziu lubisz u-dimy one tez cytuje "produkuja prad":

μ-Pro 3.2x V.2

2x35 W / 4Ω

1x105 W / 4Ω (mostek)

 

μ-Pro 3.4x V.2

4x35 W / 4Ω

2x105 W / 4Ω (2 x mostek)

 

μ-Pro 7.2x V.2

2x75 W / 4Ω

1x225 W / 4Ω (mostek)

 

μ-Pro 10.4x V.2

4x105 W / 4Ω

2x315 W / 4Ω (2 x mostek)

 

Piotrek właśnie o to mi chodziło rozpoczynając tą rozmowę , nie wszyscy rozumieją co oznacza mostek :) , oznacza on w 99% sumę mocy kanałów pracujących w 2R czyli idąc za tymi piecami co podałeś :

 

Pro 3.2

2x55 W / 2Ω

1x105 W / 4Ω (mostek)

 

Pro 3.4

4x55 W / 2Ω

2x105 W / 4Ω (2 x mostek)

 

 

Pro 7.2

2x115 W / 2Ω

1x225 W / 4Ω (mostek)

 

Pro 10.4

 

4x165 W / 2Ω

2x315 W / 4Ω (2 x mostek)

 

Czyli jak widzisz moc w mostku podawana jest nawet minimalnie mniejsza ( podają zazwyczaj 2 mostki ) przez małe niedostatki przetwornicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz Radziu jaki babol z mojej strony... slepy jestem czytac i liczyc nie umiem.

Lepiej bys zapytal np. o cos z DLS'a ;) A3, A5, XM20, RM20, RA20, RM30, XM40, RM30, RA30 te piece niestety albo stety nie spelniaja warunku, ze suma mocy kanalow w 2ohm = mostkowi tych kanalow w 4ohm w tych przypadkach mostek ma wieksza moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz Radziu jaki babol z mojej strony... slepy jestem czytac i liczyc nie umiem.

Lepiej bys zapytal np. o cos z DLS'a ;) A3, A5, XM20, RM20, RA20, RM30, XM40, RM30, RA30 te piece niestety albo stety nie spelniaja warunku, ze suma mocy kanalow w 2ohm = mostkowi tych kanalow w 4ohm w tych przypadkach mostek ma wieksza moc.

Piotrek no co ty właśnie siedzę na stronie DLS'a i w mostach tych piecy jest tak jak podałem , suma 2 kanałów w 2r lub Minimalnie mniej :)

 

dla przykładu RM40

 

4x75W w 2r a w 2x Mostek po 150W :)

 

W A3 i A4 to samo , jest mniej niż w 2R na kanał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burek ale ja RM'a40 Ci tam nie napisalem ;)

DLS A3:

Output power in 2 ohm 2 x 270 W RMS

Mono bridge mode 4 ohm 550 W RMS

2 x 270 = 550? Qrde jakas wyzsza matematyka

 

XM20:

Output power in 2 ohm 2 x 80 Watt

Mono bridge mode 4 ohm 170 Watt

itd... sorry za blad z A5 to przeciez 3kanalowka...

 

Dobra ja koncze temat z mojej strony, moze kiedys zglebie wiedze dlaczego jest tak, a nie inaczej.

Ze mna to sobie mozna o rolnictwie pogadac... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek właśnie o to mi chodziło rozpoczynając tą rozmowę , nie wszyscy rozumieją co oznacza mostek :) , oznacza on w 99% sumę mocy kanałów pracujących w 2R czyli idąc za tymi piecami co podałeś :

 

No przecież to logiczne aż do bólu, wszystko wynika z tego wzoru:

 

P=U^2/Z

 

Moc przy dwukrotnym zmniejszeniu impedancji rośnie dwukrotnie (przy tym samy napięciu).

 

Moc przy dwukrotnym zwiększeniu napięcia rośnie czterokrotnie (przy tej samej impedancji).

 

I to byłby moim zdanie wniosek z tego "laboratorium" :)

 

Rozbieżności podawane przez producentów wynikają z rzeczywistych wydajności przetwornic i innych czynników i dlatego praktyka nie pokrywa się dokładnie z teorią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek właśnie o to mi chodziło rozpoczynając tą rozmowę , nie wszyscy rozumieją co oznacza mostek :)

i

Moc przy dwukrotnym zwiększeniu napięcia rośnie czterokrotnie (przy tej samej impedancji).

Ja jednak zapytam , czy zgadzasz się z tym , ze moc w mostku rośnie 4 razy w stosunku do mocy wydzielanej w jednym kanale na impedancji 4 R w pełnym zakresie mocy użytkowej mostka dla znamionowej impedancji 4 R , bo czytając pierwsza stronę tego wątku raczej trudno o tego rodzaju wniosek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zauważ że ja cały czas nie spierałem sie że jest to nie możliwe ,

 

; -))

 

 

cała dyskusja z mojej stroy tyczyła się niewłaściwości w instrukcji do Helixa :)

To tez usiłowałem wytłumaczyć , ze gdyby ktoś podał moc jednego mostka we wzmacniaczu 4 ch to można pokusić się o podobne uzasadnienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...