Skocz do zawartości

Charczący woofer HV165


bogus1984
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kilka dni temu miałem wrażenie, jakby prawy woofer grał ciszej, sprawdziłem balansem - gra, ale wrażenie jakby miej basował (przeciwfaza ? Niestety nie, bo do tej pory było dobrze). Wczoraj odpalam wzmacniacz - prawie niesłychać woofera... :/ skrzeczy sobie tak, jak tweeter i charczy. Wyjąłem obejrzałem, wcisnąłem membranę (nie słychać ocierania), zmierzyłem cewkę (pokazało 4,2 Ohma), jak się da głośno - powiedzmy powyżej 80% głośności, zaczyna grać normalnie, rozgrzeje się i gra cały czas, nawet jak się zmniejszy głośność. Po powiedzmy 1 h wsiadam do auta i to samo - charczy, da się w palnik - gra. Zamieniałem kanały RCA stronami i nic nie daje. Wzmacniacz wykluczam, bo mam 3 sztuki i na każdym to samo (wcześniej chodziły na RF 4600x i tam trochę niski zakres regulacji czułości do 1 V, jednak gain zawsze miałem na minimum, sygnał z radia był rozdzielony Y i jako takiego przesteru nie słyszałem. Spotkał się ktoś z takim zachowaniem woofera ? Czy raczej dokonał żywota (głośniki wyglądały jak nówki, gdy je kupiłem na Forum, nie wyglądały na w żaden sposób wylatane), HV zawsze należał do twardzieli, u mnie żadna krzywda im się nie działa w każdym bądź razie... Może ma ktoś sztukę HV 165.3 w bdb stanie ? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witka

Ja u znajomych w tańszych zestawach spotkałem się z podobnymi objawami kilka razy.

Dwa razy było to odklejenie się górnego zawieszenia na odcinku ok 1-1,5cm, drugi raz było to uszkodzone- częściowo przełamane lico (przewód od terminala podłączeniowego do cewki) a raz odklejenie się kleju zabezpieczającego przejście lica przez membranę.

Sprawdź te elementy, może któryś wystąpił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakatowałeś HV ? Jesteś pierwszy! Pewnie HPF ustawiony na 30 :)

 

PS: zobacz lica czy styki są OK

 

Zestaw zarządza ori zwrotnica, nic póki co nie było cięte :/ Chodzi o to, że ja nie pałuję głośników (nie słucham na maksa 1 - 2 h, powiedzmy 80% głośności, ale nie dłużej jak 30 min...) wzmacniacze niby mocne (RF 4600x w mostku za 150, teraz SS 180 przy 12V) ale jak piszę zero pałowania, gain na minimum, zero podbić - nic, tylko nie był cięty (teraz obciąłem HPF na 60 Hz, ale to już łabędzi śpiew :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie :) a te głosniki lubią być max cięte przy ok 65hz @ 12dB/okt pozniej to juz nie jest to ;), nie są stworzone do grania na poziomie 50Hz @ 12dB/okt, "najbespieczniej brzmią" ok 80hz @ 12dB/okt ew 6 dB/okt ;) Wtedy się sprawdzają w tym do czego są stworzone wg mnie :) solidny KICK ! :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie uszkodziłem ich :D Podczas ostatnich odsłuchów i przerzucania wzmacniaczy, nie stykało mi połączenie na rozdzielaczach Y, gra wszystko jak należy :super: oczywiście załączyłem HPF na 60 Hz :] trochę się zagalopowałem z tym wszystkim po sprzedaży subwoofera :chytry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie :) a te głosniki lubią być max cięte przy ok 65hz @ 12dB/okt pozniej to juz nie jest to ;), nie są stworzone do grania na poziomie 50Hz @ 12dB/okt, "

Cóz za ciekawa nowinka... Cholera 3 zestawy u nas łoja od 50, a moj hv 135 nawet od 30 :) Czasem nawet biedak stara sie nadganiac suba którego brak... Dziwne... bo zyja...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szanuję zawsze sprzęt, gain nigdy nie jest rozkręcony (jak radio ma 2,5 V, to na wzmacniaczu w okolicy 3 V - wolę wykorzystywać szeroko skalę w radiu), tak samo żadnych podbić nie stosuję, a ogólnie sprzęt za wiele godzin nie pograł. Na szczęście żyje woofers :] Rozdzielacz Y trochę luźny ma kołnierz masy i się to rozsunęło. Teraz jest oki, a tym bardziej mnie cieszy, bo lubię piecyki przekładać, a szczególnie jak fajne :] i teraz szukać głośników... jak by się radio z 3 RCA przydało, bo kombinuję tak jak Duber z coaxami :super: tylko takich ładnych budek nie mam :luka: ale wpierw testy, czy się spodoba, później budki :]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...