Skocz do zawartości

Bezpiecznik - duży pobór... Wartość po za tabelą? Jak to ugryźć :P


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po dłuższej nieobecnosci "natechło" mnie na zrobienie istalki pod 2 wzmacniacze gdzie 1 w "piku" pobiera ok 100-120A a drugi rozgrzewa bezpiecznik 250A ze az zmienia kolory :D (RF) czyli zalozmy ze ja przy max swoim sluchaniu przez pare min bede uzywał prądu o natęzeniu 350A ? (mniejsza z tym zalozmy ze juz mam zelowego kinetika i na postoju prąd jest)

 

W tabeli mamy ze 150A - 5m - to 50mm2 too yyyyy 350A to co ja mam dac 100-120mm2 ?

Jesli dam kabel 50mm2 to mi bedzie bezpiecznik palić 150A zgadza sie ? Bo teraz to juz faktycznie mętlik mam w głowie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kablu 50mm2 daj spokojnie bezpiecznik 300A ale nie większy.

Źle kombinujesz.Skoro wychodzi Ci 150A przy 5m kabla to znaczy że powinieneś zastosować grubszy przewód.

Bezpiecznik przy akumulatorze ma się przepalić w razie zwarcia zamiast kabla głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Jak ma ci paść wazmak to daj za wzmakiem duzy ANL za kazdym wzmakiem, 1x100A i 1x250A ale przed akumulatorem tez trzeba dać zabezpieczenie i tam zastosuj 300A lub 350A w zaleznosci jaki masz pobór prądu.. Kabel stosowny na taki prąd to dobrze załozc 75mm2,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed akumulatorem tez trzeba dać zabezpieczenie i tam zastosuj 300A lub 350A w zależności jaki masz pobór prądu..

Tu nie ma żadnych zależności od poboru prądu.Bezpiecznik ma zabezpieczać auto przed spaleniem i tu nie powinien być użyty większy niż 300A dla kabla 50mm2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma żadnych zależności od poboru prądu.Bezpiecznik ma zabezpieczać auto przed spaleniem i tu nie powinien być użyty większy niż 300A dla kabla 50mm2.

Porównywałem zabezpiecznie do kabla 75mm2

 

Ja bym zrobił 1x 35mm2 na ten 100A a na ten drugi bym dał 50mm2. Jak ma być jeden na oba wzmaki to 50mm2 to tak na granicach normy, a dla bezpieczenstwa i spokojnej pracy wsadziłbym 75mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, bufora zarzuce dodatkowego przy wzmacniaczu, albo kupie 2 nowe aku centry futura 2x60Ah. A jak mam 2 aku to bezpiecznik daje tuż za 1 aku i tuż przed drugim aku na plusie ? wtedy tez oba bezpieczniki po 300A na ten przewód 50mm2 trzeba ? Czy te bezpieczniki nie bedą powodowac spadków na piecia gdy juz bedą 2 ? ( a to taka cienka blaszka)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki przekrój i długość ma ta blaszka? ;) Weźcie omomierze, zmierzcie opór takiego bezpiecznika, a potem z prawa oma wyliczycie spadek napięcia przy danym prądzie - jak Was to tak bardzo intryguje ;)

 

PS - przy takim pomiarze uwzględnijcie rezystancje kabli pomiarowych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra czyli rozumiem ze jest to "zbędna troska spowodowana niewiedzą" :)

 

To w takim razie juz wszystko jasne :) Wniosek taki ze nie ma sensu kupowac kabli 100-120mm2 bo w tej kwocie kupie drugi aku, ktróry wniesie wiecej korzysci (wg mnie) Bo 2 aku połączone ze sobą 50mm2 nie bedą generować "od razu" spadków na tym kablu tylko wiekszosc prądu wzmacniacz siorpnie z tego co jest blizej a gdy ten juz nie bedzie wydalał z prądem w tych paru mili sekundach pobierze kabelkiem z tego drugiego dobrze kombinuje ? (opisałem to obrazowo/łopatologicznie wiec nie brac mnie mega dosłownie :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej pomyśleć o małym drugim aku ale O lepszej wydajnosci prądowej na start? Np: dobrą żelówke? Nie trzeba ładować od razu drugiego aku 65aH ale mała żelówka powinna dac sobie rade nawet lepiej w chwili gwałtownej potrzeby prądowej. A jak tam z akumulatorem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radził bym się zaopatrzyć w prostownik rozruchowy gdyż 120Ah dla 350A to 20min do zupełnego rozładowania. po włączeniu silnika może 30min. :wink:

 

PS

Twoje pytanie jest mało precyzyjne i nie można dać prawidłowej odpowiedzi odnośnie przekroju przewodów.

Ja mogę napisać, że do tych wzmacniaczy w zupełności wystarczą przewody o przekroju 10mmkw i ...... ta odpowiedź jest poprawna :ok: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę napisać, że do tych wzmacniaczy w zupełności wystarczą przewody o przekroju 10mmkw i ...... ta odpowiedź jest poprawna :ok: .

Witam, po dłuższej nieobecnosci "natechło" mnie na zrobienie istalki pod 2 wzmacniacze gdzie 1 w "piku" pobiera ok 100-120A a drugi rozgrzewa bezpiecznik 250A ze az zmienia kolory :D (RF) czyli zalozmy ze ja przy max swoim sluchaniu przez pare min bede uzywał prądu o natęzeniu 350A ? (mniejsza z tym zalozmy ze juz mam zelowego kinetika i na postoju prąd jest)

 

 

 

Np 200 A przez 10 mm/2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek napięcia a więc rezystancja i tym samym generowana na przewodzie moc cieplna jest zależna od przekroju i długości przewodu.

W związku z tym przy odpowiednio "długim" przewodzie ..... powinno starczyć :rotfl: .

Jeśli się nie mylę to przekrój drutu bezpieczników topnikowych o takim amperażu jest ... mniejszy (ale może się mylę) :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę to przekrój drutu bezpieczników topnikowych o takim amperażu jest ... mniejszy (ale może się mylę) :wink: .

Tak , tylko celem ich użycia nie jest dostarczanie energii a szybkie rozłączenie obwodu dla prądu nadmiarowego , to chyba dwie zupełnie różne funkcje .

Może wprowadzimy "nowe" określenie , "gęstość prądu " w tym wypadku będzie to 20A na mm/2 .

Uważasz ją za poprawną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie schodzicie z tematu dziebko.

 

Czy kolega mysli dobrze? Nie wiem bo nawet nie określił jaki ma alternator skoro 350A w piku chce ciągnąć, co to za piece, czy gra w pikach często i siedzi przy tym w aucie... A może ma piece w A klasie które mają po po 200W na kanał i są 4ch....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie schodzicie z tematu dziebko.

 

Czy kolega mysli dobrze? Nie wiem bo nawet nie określił jaki ma alternator skoro 350A w piku chce ciągnąć, co to za piece, czy gra w pikach często i siedzi przy tym w aucie... A może ma piece w A klasie które mają po po 200W na kanał i są 4ch....

Witam, po dłuższej nieobecnosci "natechło" mnie na zrobienie istalki pod 2 wzmacniacze gdzie 1 w "piku" pobiera ok 100-120A a drugi rozgrzewa bezpiecznik 250A ze az zmienia kolory :D (RF) czyli zalozmy ze ja przy max swoim sluchaniu przez pare min bede uzywał prądu o natęzeniu 350A ? (mniejsza z tym zalozmy ze juz mam zelowego kinetika i na postoju prąd jest)

 

W tabeli mamy ze 150A - 5m - to 50mm2 too yyyyy 350A to co ja mam dac 100-120mm2 ?

Jesli dam kabel 50mm2 to mi bedzie bezpiecznik palić 150A zgadza sie ? Bo teraz to juz faktycznie mętlik mam w głowie :P

Czy kiedyś możesz postąpić w innej kolejności niż; piszę , czytam , myślę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , tylko celem ich użycia nie jest dostarczanie energii a szybkie rozłączenie obwodu dla prądu nadmiarowego , to chyba dwie zupełnie różne funkcje .

Może wprowadzimy "nowe" określenie , "gęstość prądu " w tym wypadku będzie to 20A na mm/2 .

Uważasz ją za poprawną ?

 

Uważam to za złe rozwiązanie ale ....... tak jak przed chwilą napisałeś Ty ..... chciałbym aby ludzie częściej czytali ze zrozumieniem i myśleli a mniej pisali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze to Orion D5000 i steg k2.04 na 4 woofery 20cm.

 

2gi aku zelowy jako bufor ok, ale rozne opinie wyczytałem ze to sie 1 rozładowuje i dobija drugiego, ze cos tam sie gryzą na dluzszą mete.

 

Ten "FULL" miałbybyć "pokazówką" przed chłopakami z wioski :D no wiecie o co chodzi :):D czyli ok 5 min raz na tydzien ;P

 

Przewody zasilające 5m - to napisałem na początku samym

 

2 aku kwasowe myslalem dlatego ze to wystarczy do słuchania na codzien ok 1kw - 1,5kw rms (trasa do roboty ok 20km) głównie hh, rege (tak wiem co to znaczy, to juz jest telepanie flakami)

 

Altek 210A z Landrovera

 

tzn jeszcze nie jest 100% pewne czy RF 20001 czy D5000 ale zakładam ze 1 pies : P na dniach sie zdecyduje :)

 

Jeszcze PS. Mysle o zmianie aku tego pierwszego dlatego ze tez ma swoje lata i moze i jakąs pojemnosc ma (mimo ze kręci 2.5TDI bez jeknięcia, zimą tez) mysle ze sprawnosc moze byc juz powaznie naruszona dlatego 2 troche mniejsze aku powinny być cacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kiedyś możesz postąpić w innej kolejności niż; piszę , czytam , myślę

Jasne że mogę, a czy nie lepiej mieć wyjaśnione tak jak wyżej kolega pokazał :)

 

A czy Ty dasz kiedyś prostą odpowiedź na konkretne pytanie czy zawsze musisz kręcić wszystko ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Ty dasz kiedyś prostą odpowiedź na konkretne pytanie czy zawsze musisz kręcić wszystko ?

To fakt,Naka często w odpowiedzi zadaje pytania co zmusza często do myślenia...pracowałem kiedyś jako elektryk samochodowy,pracodawca mądra głowa jak widział jak się pocę np przy ciągniku siodłowym podchodził i patrzał...pytam się go czy wie co jest lub może być odpowiadał tak wiem ale nie powiem ty się uczysz i sam masz na to wpasć choćby do jutra...i to jest najlepsza nauka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt,Naka często w odpowiedzi zadaje pytania co zmusza często do myślenia...pracowałem kiedyś jako elektryk samochodowy,pracodawca mądra głowa jak widział jak się pocę np przy ciągniku siodłowym podchodził i patrzał...pytam się go czy wie co jest lub może być odpowiadał tak wiem ale nie powiem ty się uczysz i sam masz na to wpasć choćby do jutra...i to jest najlepsza nauka.

Mimo że mam tyle lat ile mam to wiem że najlepiej smakuje to co zdobyte jest własnymi rękami, zapracowane itd. Ale odpowiedź pytaniem na pytanie... dla mnie burżujstwo i tyle...

Ogólnie nie mam zamiaru dyskutować z takimi osobami bo sensu dla mnie to niema, przeczytam sobie kilka artykułów, użyje szukajki i dowiem się kiedyś tam na pewno jak będę brnął do celu.

Jedyna prosta odpowiedź jaką udzielił Nakamichi jest czasem na początku wywodów w poście, jest to TAK lub NIE :) Ale to zachodzi bardzooo rzadko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że mam tyle lat ile mam to wiem że najlepiej smakuje to co zdobyte jest własnymi rękami, zapracowane itd. Ale odpowiedź pytaniem na pytanie... dla mnie burżujstwo i tyle...

Ogólnie nie mam zamiaru dyskutować z takimi osobami bo sensu dla mnie to niema, przeczytam sobie kilka artykułów, użyje szukajki i dowiem się kiedyś tam na pewno jak będę brnął do celu.

 

Taką prostą naukę szybko zapomnisz :) Lepiej dać głodnemu wędke, niż rybę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo często tak mówią piszą osoby które mają wiedzę ale lubią się troszkę podroczyć hehe

ale często takie droczenie daje do myslenia przy okazji wyjasnia inne zagadnienia itp tylko nie zawsze pytający ma tyle cierpliwości a cierpliwośc to złota cecha

co nie zmienia faktu że mi osobiście fajnie się takie posty czyta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...