Skocz do zawartości

Czym poprawić drzwi na Dynamata


nicekt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chcę poprawić swoje drzwi tzn wygłuszenie. Zrobione mam tylko dynamatem. Wkurza mnie że słychać strasznie na zewnatrz i ogólnie cienka ta mata więc chciałbym zrobić bardziej pancernie. Co nakleić na tego Dynamata? 2 warstwę maty czy jakiś inny specyfik aby wzmocnić i wygłuszyć konstrukcję? Co nakleić na boczek, bo na boczku nic nie mam? Tylko wypchane między boczkiem a poszyciem drzwi watoliną na ścisk aby nie rezonansował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Ty wiesz, po co jest ten Dynamat ? Bo wydaje mi się, że nie bardzo ;) Na Dynamate możesz nakleic jakąs piankę zamknietokomórkową ( by nie chłoneła wody ). Ja z powodzeniem zastosowałem piankowy podkład pod panele :) Są różne grubości i można coś dobrać. Wygłuszenie a wyciszenie to dwie rózne sprawy - nie myl tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakąs piankę zamknietokomórkową

 

większość aut z tym rozwiązaniem które znam (jak i swoje dwa), potem takową piankę zrywali bo im woofery buczały, tak więc dałbym raczej grubszą warstwe maty, a na boczek można nakleić piankę, jak ją dobrze się ponaciąga to przestanie rezonować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większośc, ale nie wszystkie. Nakleilem na dynamate własnie piankę ( podkład pod panele ) 10mm grubości, i woofery moim zdaniem nabrały zycia. NIe mówiąc już o sporym efekcie wyciszenia. Może to zależy od konkretnych drzwi, głośników, materiałów i kombinacji tych rzeczy... Moim zdaniem warto spróbować - koszt praktycznie żaden, roboty nie dużo ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeszcze jedna warstwę maty na Dynamata a na boczek takie coś jak poroso czy GMS-02? Chodzi mi o zrobienie bardziej sztywnej kostrukcji, pancernej żeby te ciśnienie z wooferów nie mogło rozpierać tych blach, przez co jeszcze wycisnę z nich lepszego kicka. Boczek w sumie nie rezonansuje jak watolina tam wypchane. Trochę przy niskich częstotliwościach schowek rezonansuje. Jak go otworze jest ok. Ale ma być glancuś i tyle. Myślę że jak będzie bardziej pancernie to też na zewnątrz nie będzie tak się nieść. Ale to już mniejsza co mnie w sumie obchodzi że inni słuchają tego co ja w środku :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem bardzo prosto:

 

-Kaczka - APP + 2x GMS06XL w środku, zaklejałem drzwi APP + GMS06XL + 012 i boczek 02, drzwi były pancerne.

- Alero - Extreme, 2x 06XL, zaklejone Extreme + 06XL i 012 - też nie narzekam.

 

Teraz będę wyklejał nowe C3, jest już dobrze wyciszone, ale dobrego nigdy za wiele, całość poleci na GMS'ie ale 06XL+ 012 + zrobie podłogę, ścianę i maskę pianką tłumiącą wyższe częstotliwości (benzyna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na boczek na maty naklej TAC MAT'a i jest ok, pianki na sam boczek nie polecę, gdyż różnie wtedy jest z zapięciem boczka, a jego brzęczenie może denerwować bardziej niż nie jeden szum zza drzwi.

 

Na sam boczek możesz dać i "dekarkę" dla jego obciążenia, albo coś z STP, GMS'a (dla spokoju sumienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję celem usztywnienia samej komory drzwi spróbować zamontować chociażby dodatkowe aluminiowe płaskowniki (o ile jest to technicznie realizowalne). U mnie zwiększyło to sztywność powierzchni wewnętrznej drzwi w sposób dość wyraźnie "słyszalny".

Dodatkowo rozwiązanie to będzie raczej lżejsze niż wyklejanie kolejnej warstwy mat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi w Audi A6 są duże a tak logicznie ten Dynamat ma 2mm grubości i jest miękki, więc dam jeszcze jedną warstwę na to GMS. Poszycie jest zrobione z płaskowników oraz blachy alu też na to naklejony Dynamat i też tu pierdyknę GMS. Na boczek dam tą matę z gąbką GMS dzwiękochłonną i tak jak do tej pory dla usztywnienia wypchania watolina. Boczek cały naokoło łączy się z uszczelką, czyli uszczelnia wnętrze na boczku co da mi wyciszenie na zewnątrz. :) Więc już zaplanowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie zajal usztywnieniem miejsca najblizej woofera (u mnie 5mm nierdzewki, pierwsze strony mojego tematu w WI). Teraz jeszcze musze pierscien wytoczyc jakis ciezki i stabilny i bedzie miod juz na amen :) Na boczek tez trzeba dac jakas twardsza mate, dopiero na to gabke.. Nie mozna przesadzic (ja przesadzilem), bo potem wlasnie sie nie domykaja boczki :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co na siłę usztywniać blachy ? Coobah już ładnie napisał czemu to nie ma sensu. Jedna warstwa dobrej maty zapobiega rezonansom i o to w tej operacji chodzi. Oczywiście mówie o poszyciu zewnętrznym. Na to można nakleić piankę - by zatrzymać ogłosy zewnętrzne. Kwestia tylko jak zachowają się przy tym woofery - u mnie pomogło. Pochylić się mozna nad dziurami w poszyciu wewnętrzym - płaskowniki, blachy i na to warstwa maty, a jeśli dziury napradę duże to dwie - i tyle w temacie. To nie skrzynka zamknięta subwoofera i nie ma prawa być szczelna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czym będzie sztywniejsza tym zyskam choć trochę lepszego efektu i będę spokojniejszy albo placebo, że jest lepiej. A jak nie, to będę się zamyślał, że jednak mogłem zrobić :)

 

Ja podszedlem do tego tak samo. W Galancie sa duze dziury po zdjeciu oryginalnego plastiku na ktorym siedza glosniki, a mialem nierdzewke po taniosci to sobie zaaplikowalem bezposrednio pod glosnik :) Mi sie tam moje kicki podobaja (i mysle sobie, ze to dzieki temu :P), a tak jak pisze koszt praktycznie zerowy to czemu nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem - duże otwory technologiczne dobrze zabezpieczyć i usztywnić. Oczywiście w granicach rozsądku. Pamiętać należy czemu służy taki zabieg i z jakimi częstotliwościami mamy do czynienia i ciśnieniami ;) Pakować kolejne warstwy mat można bez problemu. Tylko co na to powiedzą po pewnym czasie zawiasy drzwi ? ;) Pomiary nie kłamią ale placebo robi cuda ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na żywiczne eksperymenty polecam matę pokrytą materiałem, stosuję z powodzeniem juz w drugim aucie. naklejasz i smarujesz w celu usztywnienia.

 

tu z mojego mondka

 

http://img29.imageshack.us/img29/5096/dsc7226large.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img35.imageshack.us/img35/4255/dsc7239large.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
A co polecacie na brzęczący i TRZESZCZĄCY boczek? Czy to potraktować albo co na to nakleić? Im taniej tym lepiej :wink: Chociaż jeśli nie ma wyjścia, to i się dołoży grosza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mata butylowa zeby usztywnic i zmniejszyc czestotliwosc rezonansowa... do tego jakias pianka/gabka przyklejona do boczka i zacisnieta pomiedzy nim a blacha drzwi wygluszy ale i powinna zmniejszyc wibracje w jakie moze wpadac boczek... sprawdz dokladnie co trzeszczy bo czasem trzeba gdzies cos podkleic albo wepchnac kawalek materialu w miejsce gdzie sa polaczenia plastikow itp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...