Skocz do zawartości

Gwizdki z miękką górą


Młody01
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Poza debatą o oryginalności serii HSK i milionem pytań o dobór wzmacniacza, informacji mnie interesujących - nie znalazłem

Podepnę się pod temat. Też szukałem na forum jakichś tematów o przeróbce zwrotnic, ale nic nie mogłem znaleźć.

 

To ciekawie szukaliscie skoro w moim temacie pisalem co i jak konkretnie dlubnalem na szybko jak jeszcze pasywke mialem co sprawilo ze tweeter mordy nie darl, kondensator w torze tweetera zamiencie na mniejszy (dobierzcie metoda na sluch najlepiej) najszybszy i najprostrzy sposob na zmniejszenie darcia mordy tweetera hsk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawie szukaliscie skoro w moim temacie pisalem co i jak konkretnie dlubnalem na szybko jak jeszcze pasywke mialem co sprawilo ze tweeter mordy nie darl, kondensator w torze tweetera zamiencie na mniejszy (dobierzcie metoda na sluch najlepiej) najszybszy i najprostrzy sposob na zmniejszenie darcia mordy tweetera hsk

 

Oraz dziurę w paśmie na wysokości podziału. Jak zmniejszasz konda, to trzeba też cewkę na midwooferze wymienić na mniejszą/odwinąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oraz dziurę w paśmie na wysokości podziału. Jak zmniejszasz konda, to trzeba też cewkę na midwooferze wymienić na mniejszą/odwinąć.

 

nie ma takiej potrzeby, co wiecej, HSK bardzo nie lubia byc ciete w tym samym miejscu a raczej nasze uszy tego nie lubia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma takiej potrzeby, co wiecej, HSK bardzo nie lubia byc ciete w tym samym miejscu a raczej nasze uszy tego nie lubia

 

A skąd wiesz? mierzyłeś? Przecież ory zwrotka w HSK nie jest robiona na pałe - tylko pasma tweetera i midbasa są odpowiednio rozsunięte żeby to się zgrało w całość. Jak zmniejszysz kondensator, to się podział rozjedzie i nie będzie na nim równego pasma. Swoją drogą - widzę tam drugi rząd z podziałem ok 2,2kHz co rzeczywiście może powodować że nie da się słuchać tego, bo tweeter nie radzi sobie na dole pasma (sieje zniekształceniami). Owszem, można go zmniejszyć do ok 10uF i cewkę do ok 0,3uH ale trzeba też odwinąć z cewki na midbasie trochę a także przydało by się zmniejszyć tego konda tam. Ale bez pomiarów można sobie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz? mierzyłeś? Przecież ory zwrotka w HSK nie jest robiona na pałe - tylko pasma tweetera i midbasa są odpowiednio rozsunięte żeby to się zgrało w całość. Jak zmniejszysz kondensator, to się podział rozjedzie i nie będzie na nim równego pasma. Swoją drogą - widzę tam drugi rząd z podziałem ok 2,2kHz co rzeczywiście może powodować że nie da się słuchać tego, bo tweeter nie radzi sobie na dole pasma (sieje zniekształceniami). Owszem, można go zmniejszyć do ok 10uF i cewkę do ok 0,3uH ale trzeba też odwinąć z cewki na midbasie trochę a także przydało by się zmniejszyć tego konda tam. Ale bez pomiarów można sobie ;)

 

Po pierwsze zwrotka HSK ma ciecie 3,15KHz/12db dla woofera od gory i dokladnie w tym samym miejscu dla tweetera od dolu co bylo podane w manualu, one nie sa rozsuniete :)

Po drugie patrzysz nie na ten kondek co trzeba skoro mowisz ze zmniejszyc do 10uF :) W torze tweetera fabrycznie jest kondek 6,8uF, ja gdy jeszcze mialem pasywke dalem 4,7uF podnoszac w ten sosob ciecie tweetera, o wiele przyjemniej sie zrobilo, nie bylo tego charakterystycznego dla tego zestawu darcia mordy.

Po trzecie tweeter bardzo dobrze daje rade na cieciu 2,5KHz/12db bo wlasnie tak obecnie jest u mnie ciety juz z radia :)

Po czwarte, tak mierzylem i kombinowalem z cieciami w tym samym miejscu i za kazdym razem robila sie gorka i nie dalo sie tego sluchac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zwrotka HSK ma ciecie 3,15KHz/12db dla woofera od gory i dokladnie w tym samym miejscu dla tweetera od dolu co bylo podane w manualu, one nie sa rozsuniete :)

 

Ok, widzę manuala, widzę wartości i widzę że są rozsunięte - weź zobacz jeszcze raz - midbas ok 3kHz a tweeter ok 4kHz. W dodatku midbas ma rezystor "zwiekszający" działanie filtru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn co ?

 

Rezystor który ma za zadanie podobne do korektora impedancji, wygładzić wykres impedancji od strony filtrów. Przez co można uzyskać bardziej "stromą" lub prawidłową, jak kto woli charakterystykę opadania filtru, a więc z midbasa można "zniwelować" breakup czy jego szerokie pasmo przenoszenia. Wadą tego jest - że jest równolegle do midbasowego i odkłada się na nim troche mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rezystor który ma za zadanie podobne do korektora impedancji, wygładzić wykres impedancji od strony filtrów. Przez co można uzyskać bardziej "stromą" lub prawidłową, jak kto woli charakterystykę opadania filtru, a więc z midbasa można "zniwelować" breakup czy jego szerokie pasmo przenoszenia. Wadą tego jest - że jest równolegle do midbasowego i odkłada się na nim troche mocy.

Wg mnie to raczej obniża on stromość działania filtra i obniża jego dobroć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co nie zmienia faktu ze szybkim i dosc tanim sposobem na uspokojenie tego zestawu bedzie wlasnie podmianka kondensatora 6,8uF na 4,7uF, popieram to odsluchami na swoim wlasnym systemie probujac roznych wartosci, probowalem usopikoic granie wzmacniaczami i radiami ktore naleza do spokojnych i najbardizej wymierne efekty dala wlasnie ta podmianka. Oczywiscie nie przecze ze najskuteczniejszym rozwiazaniem bylaby zwrotka szyta na miare ale nie kazdy sobie moze na to pozwolic finansowo, natomiast modyfikacja o ktorej mowie to raptem 10zl jesli uzyjemy jantzenow, a mozna i tansze kondki kupic :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze taki temat na DIYaudio, w którym co niektórzy "obecni" się wypowiadali.

 

http://diyaudio.pl/showthread.php/18997-Bi-amping-na-Hertz-HSK

 

Jest tutaj wzmianka o "zwiększeniu" rezystora, tak jak w przypadku przełącznika w zwrotce -2dB, o +2dB, celem wyciszenia tweetera.

 

Kolejna sprawa, to kondensatory JANTZEN

 

Do wyboru mam kondensatory JANTZEN Standard Z-Cap, albo JANTZEN Cross - Cap i nie wiem który był by lepszy do zwrotki od HSK 165 jeżeli chodzi o złagodzenie tweetera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyboru mam kondensatory JANTZEN Standard Z-Cap, albo JANTZEN Cross - Cap i nie wiem który był by lepszy do zwrotki od HSK 165 jeżeli chodzi o złagodzenie tweetera.

 

wybierz tańszy.

obojętnie który wsadzisz, pod warunkiem że mniejszej wartości to tweeter ci się "złagodzi". trudno tylko ocenić czy to pomoże w poprawie naturalności zestawu. (zmniejszając konda na tweeterze ograniczasz pasmo jakie przetwarza. bedzie na pewno mniej wrzeszczał, pytanie tylko czy czegoś nie zgubisz w przekazie przy okazji. (pozostawiając elementy w torze woofera niezmienione).

dlatego jestem zwolennikiem aktywki - łatwiej i taniej sie modyfikuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak z doświadczeniami z kondensatorami na moje ucho jantzen z-cap nie jest rewelacyjny, bo coś dodaje od siebie do brzmienia. Wole jednak jak nie jeden ze zwrotkarzy kondensatory Mant czarne. Jak zmniejszyło się konda i zostawiło resztę jak była, to będzie zapadłość tak pi razu drzwi na ok 3,5kHz - 4,5kHz co odpowiada za wokale żeńskie i ich "wyciąganie" przez kobiety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno tylko ocenić czy to pomoże w poprawie naturalności zestawu. (zmniejszając konda na tweeterze ograniczasz pasmo jakie przetwarza. bedzie na pewno mniej wrzeszczał, pytanie tylko czy czegoś nie zgubisz w przekazie przy okazji. (pozostawiając elementy w torze woofera niezmienione).

 

sluchales takiego czegos u mnie Adam i nie miales wiekszych zastrzezen :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluchales takiego czegos u mnie Adam i nie miales wiekszych zastrzezen

 

dlatego napisałem że powstaje pytanie czy sie nic nie gubi...

 

co do kondziołków to moją myślą było to czy rozważania nad modelem kondensatora danego producenta w jednym najtańszych zestawów na rynku ma jakieś istotne znaczenie dla brzmienia tego zestawu?

swoją drogą mam wątpliwości czy dałoby się odróżnić MKP ok MKT ;)/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kondziołków to moją myślą było to czy rozważania nad modelem kondensatora danego producenta w jednym najtańszych zestawów na rynku ma jakieś istotne znaczenie dla brzmienia tego zestawu?

swoją drogą mam wątpliwości czy dałoby się odróżnić MKP ok MKT ;)/

 

moim zdaniem jedynie spokoj sumienia, cross-cap nie jest jakis znowu strasznie drogi, a nie od dzis wiadomo ze placebo moze zdzialac cuda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FUBU, a próbowałeś może jakiegoś konda pomiędzy 4,7uf, a tym fabrycznym 6,8uF ( np. 5,1uF, 5,6uF ) ?

 

uznalem ze 5,6uF bedzie za malym przesunieciem, testowalem 4,7 i 3,3 bodaj bo celowalem w okolice 4KHz (mialem okazje chwilowo aktywnie tak uciac wczesniej i mi to pasowalo, dlatego nie szukalem wartosci pomiedzy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź w tym temacie. Natomiast czy wie ktoś może jak mają się te dwa kondensatory od Jantzen-a ?

 

Obecnie zastanawiam się nad "sprawdzonym" 4,7uF, a 5,1uF

Zobaczymy jak jest z dostępnością 5,1uF i może kupię jedną sztukę na próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...