Skocz do zawartości

Umiejscowienie sub'a - magnesem do środka, czy na zewnatrz.


Rzeźnik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

zasadniczo nie ma roznicy.. to kwestia membrany.. Moze byc roznica w powierzchni czynnej membrany, sa glosniki ktore maja w sposob specjalny ukształtowana membrane że z tylu maja wieksza powierzchnie czynna co dale troszke lepsze dmuchniecie. Druga sprawa, odracajac kosz glosnika zmienia ci sie strojenie-wszak kosz glosnika+magnes maja pewna objetosc.. W przypadku małych glosnikow i tanich duzej roznicy nie ma (3litry) ale jak dysponujesz glosnikiem typy rockford fosgate t2 15cali ktory zajmuje kilkanascie litrow to juz spora roznica..

Mysle ze jakby wsadzic glosnik normalnie w skrzynie 50litrow netto (wiadomo dla skrzyni z normalnie wsadzonym glosnikiem+objetosc glosnika) gdy powierzchnia membrany jest ta sama roznicy nie ma-odwraca ci sie tylko faza, co mozna zmienic poprzez ustawienia radia(lepsze radiootwarzacze) badz zmiana biegunowosci na piecu

 

[ Dodano: 2008-09-10, 00:11 ]

Ja odracanie glosnika traktuje jako zabawe w latwy sposob zmienia sie strojenie i moze sie okazac ze nizsze da lepszy efekt a i klienteli moze sie spodobac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zasiądą u mnie 2xT1 w największej skrzyni jaka wejdzie do bagaja e36.

 

zrozumiałem, ze zmieni się strojenie czyli ze da faktycznie więcej basu, ale niekoniecznie może to dobrze brzmieć, tak ?

 

popróbowal bym z roznymi konfiguracjami, ale abo skrzynia na cały, albo tak żeby zmieściły się jeszcze odwrócone głośniki - bardziej sklaniam sie do drugiej opcji, bo chce zabudowac jeszcze dwa wmachole i konda a tez musza byc na widoku :/ boje się jedynie, że bedzie grał dużo gorzej niz w normalnym ustawieniu.

 

pozdro, czekam na wiecej opini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe nie koniecznie uwzgedniam poprostu wtedy jak je odwroce (do normalnej pozycji - przy takim projekcie o ktorym mowilem) i wloze je w o tyle mniejszy litraz moze byc kiepsko, nieprawdaz ? o ile zmieni sie strojenie, z moich wyliczen nie wynika zeby byly to duze wartosci ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wcale... :/

W zaleznosci jaka skrzynie bedziesz miał zalozmy dla t1 skrzynia 60litrow odwracasz glosnik do gory magnesem, zmiana strojenia o 3hz,szczyt podbicia przesmieszcza sie o 4 hz a opoznienie zwieksza sie o 15%.. Mysle ze to odczuwalna roznica :/

 

[ Dodano: 2008-09-10, 01:29 ]

przy wiekszej skrzyni roznice sa mniejsze ale wiadomo procentowy litraz przy skrzyni 60litrowej to zmiana jest 15% a przy skrzynce 80litrow juz tylko 11-12%...

Przy zamknietej skrzyni az tak duzej roznicy nie ma ale w br to przy takich gabarytach glosnika ma pewne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja musiałem niestety zainstalować u siebie tak mojego RE z powodu ekstremalnie małej obudowy i w ten sposób odzyskałem 4L. W moim przypadku minusem takiego montażu są przy większym wychyle membrany świsty pochodzące z otworów chłodzących cewkę :/ ale jak siedzę z przodu to tego nie słychać :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile zmieni sie strojenie, z moich wyliczen nie wynika zeby byly to duze wartosci ?

Dobranie tunelu BR (strojenia) w praktyce ma się kiepsko do symulacji. Najlepiej sprawdzić strojenie na podstawie wykresu impedancji subwoofera.

jak uwzglednisz w projekcie ze glosniki beda magnesami na zewnatrz to nie odczujesz roznicy co najwyzej w zmianie fazy

Ojojoj, zmianę fazy o 180' napewno się odczuje (częściowe znoszenie basu z zakresu +-60-100Hz, gryźć się będzie sub w midwooferami). Ale co to za problem zamienić ze sobą kabelki przy głośniku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przy zmianie biegunowosci zmienia sie faza? I czym sie objawia zmiana fazy, co daje itd pod wzgledem mechanicznym glosnika i pod wzgledem odsluchowym, bo coraz czesciej czytam o zmianie fazy przy odwroceniu glosnika i nie wiem o co chodzi :D:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc jest to opóźnienie napięcia na głośniku względem sygnału na wzmacniaczu (można porównać do przesunięcia między napięciem a natężeniem w domowej instalacji). Spowodowane jest to induktancją i kapacytancją (obwody LC).

coraz czesciej czytam o zmianie fazy przy odwroceniu glosnika i nie wiem o co chodzi

Najprostszy przykład:

Głośniki z przodu w danym momencie wykonują (a raczej ich membrany) ruch na zewnątrz kosza, następuje wzrost ciśnienia w aucie (zakładamy, że drzwi są wytłumione i znajdują się w odgrodzie). Aby uzyskać lepsze ciśnienie w aucie, należy podłączyć subwoofer tak, by grał z głośnikami przednimi zgodnie w fazie, czyli w tym samym momencie też jego membrana musi się wychylić do przodu. Wtedy następuje wzrost ciśnienia (suma suba i midwooferów).

Jeśli subwoofer będzie miał odwróconą fazę (o 180') to w tym czasie jego membrana zostanie wessana, czyli ciśnienia przednich głośników i subwoofera będą się znosić częściowo, czyli będzie mało basu :D

 

Proste? Nie, bo przebieg faz subwoofera i głośników przednich nie jest płaski i zmienia się w funkcji częstotliwości (spowodowane jest to indukcyjnością cewek), więc nie da się idealnie zgrać faz, hoć można się postarać zgrać fazy dla wąskiego zakresu częstotliwości. Na szczęście charakterystyka zestawu przedniego szybko zaczyna opadać wraz ze spadkiem częstotliwości, a subwoofera szybko zaczyna spadać wraz z jej wzrostem, więc różnica w fazach będzie miała wpływ na niewielką część pasma.

 

Warto też uwzględnić (a może i nie, bo przesunięcie będzie malutkie) odległość subwoofera oraz zestawu przedniego od Nas, bo fala dźwiękowa też ma swoją prędkość a zestawy dzieli niewielki dystans.

 

Po to właśnie w lepszej klasy wzmacniaczach wprowadzono płynną regulację fazy od 0-180', by dostroić subwoofer do zestawu przedniego, lub odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze to zrozumialem ale jak glosnik jest normalnie podlaczony + pod + i - pod - to uderzenie powoduje ruch membrany do przodu, a jak zmienimy biegunowosc (zmiana fazy?) to przy uderzeniu membrana idzie do tylu tak? I w ten sposob przy odwroconym glosniku membrana pracuje tak jak przy prawidlowej biegunowosci i normalnie umieszczonym glosniku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze to zrozumialem ale jak glosnik jest normalnie podlaczony + pod + i - pod - to uderzenie powoduje ruch membrany do przodu, a jak zmienimy biegunowosc (zmiana fazy?) to przy uderzeniu membrana idzie do tylu tak? I w ten sposob przy odwroconym glosniku membrana pracuje tak jak przy prawidlowej biegunowosci i normalnie umieszczonym glosniku?

Tu kłaniają się podstawy elektryki :hyhy:

Membrana głośnika chodzi w jedną jak i w drugą stronę ponieważ sygnał zasilający głośnik to nic innego jak napięcie przemianne a nie stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kłaniają się podstawy elektryki :hyhy:

Membrana głośnika chodzi w jedną jak i w drugą stronę ponieważ sygnał zasilający głośnik to nic innego jak napięcie przemianne a nie stałe.

 

No to nie wiem o co chodzi w tych fazach, moze ktos tak strescic i sprostowac troszke post lorda_wiader? :hyhy:

 

Bo z tego co napisal

Jeśli subwoofer będzie miał odwróconą fazę (o 180') to w tym czasie jego membrana zostanie wessana
mozna wyciagnac takie wnioski :hyhy:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to ewidentnie słychac, po prostu podlaczacie caly zestaw z subem

jesli faderem ustawisz sam przód i jest dobry bas a przesuniesz fader na srodek i bas jest gorszy to kwestia tego ze gdzies sa pomylone bieguny. To słychac po prostu zmien plus z minusem na subie i pusc, jesli bedzie lepiej bas lepiej odczuwalny znaczy ze byl blad w podlaczeniu, jesli poprawy nie bedzie- to przykro mi Twoj zestaw wiecej nie da rady :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:

Jeśli subwoofer będzie miał odwróconą fazę (o 180') to w tym czasie jego membrana zostanie wessana

 

mozna wyciagnac takie wnioski

Nie wziąłeś pod uwagę jednego zdania

To słychac po prostu zmien plus z minusem na subie i pusc, jesli bedzie lepiej bas lepiej odczuwalny znaczy ze byl blad w podlaczeniu, jesli poprawy nie bedzie- to przykro mi Twoj zestaw wiecej nie da rady

Może dać radę, jeśli wzmacniacz zasilający subwoofer posiada płynną regulację fazy 0-180').

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zalozmy ze mamy np kawalek do testowania subwooferow, i wszystkie kable sa prawidlowo podlaczone, wlaczamy 50hz, to teraz czy pierwszy ruch membrany bedzie na zewnatrz czy do wewnatrz (nie wazne - wazne czy we wszystkich w ta sama strone) w glosnikach i subwooferze? i jak bedzie gdy pozostawimy na przednich glosnikach biegunowosc taka jak byla, a w subie zamienimy?

 

 

Przepraszam ze jestem taki dociekliwy ale zainteresowal mnie ten temat :looka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apoc, niestety nie da się w prosty sposób stwierdzić, czy głośniki będą grały zgodnie w fazie. Każdy element (nawet rezystor) pomiędzy głośnikiem a źródłem sygnału będzie wprowadzał przesunięcie fazowe.

 

ale przesuniecie fazowe jest niewielkie prawda? a gdy obrocimy glosnik magnesem na zewnatrz? wtedy faza obraca sie o 180*? dobrze rozumie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...