Skocz do zawartości

mostkowanie ??


lukwel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Można ...sie pokusić na taki zabieg (prawdopodobnie wiem kto mógłby bo ma czas, wiedzę i zarabia takimi mykami na chlebek) ale...

Nie będzie to tani zabieg, niekoniecznie musi sie powieść i na domiar złego koniecznie napisz co to za piec bo może okazac się, że na allegroszu kupisz taniej PORZĄDNY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli sie da niech kroś mi może przedstawi jakieś koszta kto by to zrobił itp moze być na priva :)

bo kupiłem wzmacniacz i dwa głośniki pod suba ale człowiek mi nie przysłał tych głośników i okazyjnie kupiłem inne ale do nich właśnie musze w ten sposób muszę przerobić wzmacniacz jeśli sie to nie bedzie opłacac to kupię drugi ....

co do wzmacniacza to da się go zmostkować z czterech kanałów na dwa ale mi trzeba żeby dało sie zmostkować dwa kanały w jeden :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie , trza czytać od początku :) chłop chce z 4ch zrobić monoblok :) , czyli zmostkować już zmostkowane kanały !

 

tak właśnie chce zmostkować te dwa zmostkowane kanały w jeden

wzmacniacz to sinuslive 2004 jest na nim narysowane że można zmostkować z 4kanałów na dwa kanały a ja chce te dwa w jeden zmostkować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze nie wszyscy tu rozumieją na czym polega mostkowanie kanałów wzmaka. Odpowiedz na zadane pytanie: czy 4 kanały można zmostkowac na jeden, cztery razy mocniejszy kanał ? Oczywiście, ze nie:) Mostkowanie jest możliwe dla standardowych stopni końcowych zasilanych napięciem symetrycznym (np. 35+ ,0 , 35- ) jest to wzmacniacz przeciwsobny w uproszczeniu jeden tranzystor wzmacnia jedna połówkę sinus a drugi druga , głośnik włączony jest miedzy masę wzmacniacza, a te dwa tranzystory. Zakładając duże uproszczenia możemy tak zasilonym stopniem wzmocnić sinus gdzie połówka dodatnia osiąga 35V i połówka ujemna -35V. Teraz bierzemy dwa takie stopnie głośnik wpinamy miedzy nie (nie do masy) powstaje tzw. układ H , na oba stopnie wchodzi ten sam sygnał, tle ze na jeden podajemy odwrócony w fazie o 180 stopni taki zabieg pozwala uzyskać przy tym samym zasilaniu po 70V na połówkę sinus (oczywiście w uproszczeniu tłumacze poglądowo :)). Tak to działa, nie ma jak zmostkować dwóch układów H.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się.

jeno trzeba pokminić.

 

Poczytam co z tej rozkminki wyszło :wink:

 

Widzę ze nie wszyscy tu rozumieją na czym polega mostkowanie kanałów wzmaka. Odpowiedz na zadane pytanie: czy 4 kanały można zmostkowac na jeden, cztery razy mocniejszy kanał ? Oczywiście, ze nie:) Mostkowanie jest możliwe dla standardowych stopni końcowych zasilanych napięciem symetrycznym (np. 35+ ,0 , 35- ) jest to wzmacniacz przeciwsobny w uproszczeniu jeden tranzystor wzmacnia jedna połówkę sinus a drugi druga , głośnik włączony jest miedzy masę wzmacniacza, a te dwa tranzystory. Zakładając duże uproszczenia możemy tak zasilonym stopniem wzmocnić sinus gdzie połówka dodatnia osiąga 35V i połówka ujemna -35V. Teraz bierzemy dwa takie stopnie głośnik wpinamy miedzy nie (nie do masy) powstaje tzw. układ H , na oba stopnie wchodzi ten sam sygnał, tle ze na jeden podajemy odwrócony w fazie o 180 stopni taki zabieg pozwala uzyskać przy tym samym zasilaniu po 70V na połówkę sinus (oczywiście w uproszczeniu tłumacze poglądowo :)). Tak to działa, nie ma jak zmostkować dwóch układów H.

W teorii jest możliwe , nie mam jedynie pewności czy ktoś to wykonał praktycznie dla jednej konstrukcji 4 ch .

Oczywiście jest to jedynie rozrywka umysłowa a nie odpowiedz dla założyciela wątku i wzmacniacza za 200 zł z Allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieją wzmacniacze cztero kanałowe z możliwością mostkowania w jeden.

Nie jestem w stanie przedstawić obecnie nazwy takiego wzmacniacza bo wyleciała mi z głowy ale wiem że istnieją tematy (być może jeszcze są) omawiane na forum :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pojedyńczego napięcia zasilającego dzięki sprytnym zabiegą również można zrobić mostek.

 

Osobiście nie potrafie sobie wyobrazić klasycznego wzmacniacza który mógłby pracować w mostku 4 kanałów :)

 

Natomiast potrafię sobie wyobrazić połaczenie równoległe stopni końcowych + mostek.

 

Oczywiście takie rozwiązanie nie zwiększy nam mocy w porównaniu z klasycznym mostkiem ale zwiększy za to wydajność prądową dwukrotnie.

 

To są oczywiście rozważania czysto teoretyczne ale jak najbardziej do zrealizowania. Proszę tego nie traktować jako odpowiedz na pierwszego posta :)

 

Odpowiedz na pierwszy post - NIE :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pojedyńczego napięcia zasilającego dzięki sprytnym zabiegą również można zrobić mostek.

 

Osobiście nie potrafie sobie wyobrazić klasycznego wzmacniacza który mógłby pracować w mostku 4 kanałów :)

 

Natomiast potrafię sobie wyobrazić połaczenie równoległe stopni końcowych + mostek.

 

Oczywiście takie rozwiązanie nie zwiększy nam mocy w porównaniu z klasycznym mostkiem ale zwiększy za to wydajność prądową dwukrotnie.

 

To są oczywiście rozważania czysto teoretyczne ale jak najbardziej do zrealizowania. Proszę tego nie traktować jako odpowiedz na pierwszego posta :)

 

Odpowiedz na pierwszy post - NIE :)

O tym samym piszę .

Istnieją wzmacniacze których kanały można konfigurować na trzy sposoby .

Pierwszy - klasyczne stereo

Drugi - mostek , czyli połączenie szeregowe, zwiększamy amplitudę napięciową

Trzeci- Parallel , czyli połączenie równoległe , dla zwiększenia wydajności prądowej, lub inaczej pracy na niskich impedancjach obciążenia.

Tego rodzaju układy stosował ponad 10 lat temu Crown , a także JBL jednej z serii wzmacniaczy samochodowych .

Nie jestem w stanie wskazać konkretnej 4 ch , czy taka powstała , ale nie ma żadnych przeciwwskazań , aby tego rodzaju konstrukcja mogła powstać i działać spełniając pierwotne założenia , czyli sumować w jednym dostępnym kanale moc 4 wzmacniaczy składowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIERWSZYM pomysłem (kiedy ujrzeałem posta) który mi przyszedł na szybkiego do głowy to właśnie "dołożenie" drugiego stopnia zasilania i "pomieszania" fazami i to się da i jest wykonalne w teorii i zapewne w praktyce ale "najsampierw" trzeba to najzwyklej zmieścić fizycznie w tym obramowaniu a już tu zaczyna sie niemałe misz masz.

Natomiast druga sprawą (przypieczętowaną wiedzą co to za "twór" )jest prozaiczne ...koszt tej przeróki przekracza wiele znamienitych piecy które w wersji fabrycznej wciągna to coś dziurką od nosa.

Dlatego oficjalnie mówię sprzedaj to co masz i kup "mocnego" monobloka ...choć i tego można "wzmocnić" paradoksalnie wiele łatwiej.

off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukwel podsumowując to nie możesz zrobic z 4 kanałow jednego - czytaj z zrozumieniem.

 

Wasylwek mnie to bardzo interesuje jak ty byś chciał pomieszać tymi fazami żeby połaczyć 4 końcówki mocy w 'jedna' ? :)

Edytowane przez ige
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasylwek mnie to bardzo interesuje jak ty byś chciał pomieszać tymi fazami żeby połaczyć 4 końcówki mocy w 'jedna' ?

Odwrócić między dwoma zmostkowanymi kanałami czyli "monoblokami" (osobne zasilacze zaznaczę, czyli w praktyce trzeba z niego zbudować osobne 2 wzmacniacze) fazę o 180* i dzida . Irek nie rób siary, że nie słyszałeś o układzie master-slave .

A w ogóle to ja jestem SQlowiec i nie cierpię impedanacji niższych niż 4 ohm i mocy powyżej 500 wat na suba :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...