Skocz do zawartości

Nowa sekcja basowa


blood1989
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu te wszystkie JL`e mają tak niską skuteczność? 85-86dB. Mój Cerwin Stealth 12" ma co prawda tylko 250 watów, ale za to 95 dB skuteczności. Więc JL ze swoimi 86dB@1W musiałby mieć 2kW żeby mu dorównać ciśnieniem! Aż sam nie wierzę czy to dobrze policzyłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ygrek Cerwin Vega podaje efektywność na poziomie 2,83V/1m czyli 2W/1m i wychodzi mu Bóg wie ile, a prawda jest taka że jak wklepiesz parametry w program to np taka 104 vegusia wg producena ma 92dB efektywności a wg prawdy i jej prametrów ma około 86dB. Nie pamiętam czy BasBOX to wyliczy ale WinISD PRO tak.

Dla wyrażenia całkowitego

Vega 104 4ohm ma 85,75dB, w procentach 0.228

JL 10w3v3 4ohm ma 84,8dB, w procentach 0,187

Więc różnica między nimi w poziomie SPL będzie zależeć od włożonej mocy oraz xmax.

Różnice "słyszalne" będą wynikać z tego że te głośniki grają całkowicie inaczej, Vega jest twarda, kartonowa, szybka, a JL miękki, mięsisty i buczkowaty(niby) i zagęszczenie partii basu będzie w tych głośnikach inne, podejrzewam że JL narobi niezłego bum bum bum po przez to że jego odpowiedź impuslowa jest gorsza niż Vegi (co nie znaczy że JL jest mułem bo nie jest i sam Ygrek możesz to potwierdzić, są głóśniki "szybsze i wolniejsze"), z kolei vega będzie pukać i jej impulsy mogą wydawać się głośniejsze w pikach.

 

Pewnie ktoś powie że bzdury piszę, ale mam do w poważaniu bo każdy pojmuje wszystko inaczej a parametry same nie są odpowiedzią na to jak cos gra :)

 

Z mojej wypowiedzi wynika jakby że Cerwin kłamie, a JL mówi prawdę, ale tak nie jest, producenci celowo zawyżają SPL i nie podają z jakich danych się one biorą.

 

Wracając do tematu ja poleciłem JL dlatego że faktycznie ma on bas taki jaki chciał założyciel tematu, miałobyć misiście to proszę bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ktoś powie że bzdury piszę, ale mam do w poważaniu bo każdy pojmuje wszystko inaczej a parametry same nie są odpowiedzią na to jak cos gra

wreszcie coś mądrego w temacie :) Po parametrach można dojść, czy dany producent przyłożył się do pomiarów, czy to tylko kopiuj wklej, jak w przypadku ostatnio założonego tematu o subie Nakamichi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pewnie ktoś powie że bzdury piszę, ale mam do w poważaniu bo każdy pojmuje wszystko inaczej a parametry same nie są odpowiedzią na to jak cos gra :)

 

Z mojej wypowiedzi wynika jakby że Cerwin kłamie, a JL mówi prawdę, ale tak nie jest, producenci celowo zawyżają SPL i nie podają z jakich danych się one biorą.

 

 

Dobrze przynajmniej , ze rozmiar jest prosto weryfikowalny :wink:

Różnice mogą powstawać z powodu odmiennych warunków w jakich dokonano pomiaru.

Dla jednych może to byc komora bezechowa , dla innych pomiar wykonany w std pojeździe.

Ich wyniki w pasmie 20 do 100 Hz mogą się zasadniczo różnić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze przynajmniej , ze rozmiar jest prosto weryfikowalny

Różnice mogą powstawać z powodu odmiennych warunków w jakich dokonano pomiaru.

Dla jednych może to byc komora bezechowa , dla innych pomiar wykonany w std pojeździe.

Ich wyniki w pasmie 20 do 100 Hz mogą się zasadniczo różnić .

święte słowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ygrek Cerwin Vega podaje efektywność na poziomie 2,83V/1m czyli 2W/1m

To nie jest tak że 2,83V = 2W. To zależy od impedancji. Przy 8 omowym głośniku to napięcie daje 1W. Przy 4 omowym 2W. Z tego co pamiętam Cerwin podaje moc nie napięcie, ale sprawdzę.

 

Mniejsza o matematykę. Powracając do tematu, jeśli brakowałoby mi mocy i zejścia to kupiłbym głośnik większy i z niższym Fs, a nie takiej samej średnicy i wyższym Fs.

I jeszcze jedno: czy obecny sub jest w obudowie zamkniętej czy BR? Bo jeśli OZ to pierwsze co bym zrobił to zbił mu budę BR z niskim strojeniem.

 

Ich wyniki w pasmie 20 do 100 Hz mogą się zasadniczo różnić .

W ogóle to się przyjmuje że jak nic nie jest napisane to pomiar jest przy 1 kHz. W przypadku suba to bzdura, więc pewnie każdy mierzy gdzie przy jakiej częstotliwości mu pasuje.

 

Aha, żeby była jasność: nie polecam blood`owi Cerwina. Jak napisał Dawid - jest suchy jak tygodniowy chleb ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W ogóle to się przyjmuje że jak nic nie jest napisane to pomiar jest przy 1 kHz. W przypadku suba to bzdura, więc pewnie każdy mierzy gdzie przy jakiej częstotliwości mu pasuje.

 

Kiedyś , a może i obecnie u JBL i Infinity, można było spotkać wykresy efektywności w danej obudowie w wybranym zakresie pasma , dla pomiarów w komorze/otwartej przestrzeni/ i we wnętrzu pojazdu.

 

Aha, żeby była jasność: nie polecam blood`owi Cerwina. Jak napisał Dawid - jest suchy jak tygodniowy chleb ;)

 

A ja odstawiłem bo nie był dla mnie wystarczająco konturowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn , ze przetwornik subbasowy nie potrafi tak wyraźnie oddać tempa i selektywności jak czyni to system frontowy.

Dotyczy to zarówno narastania jak wygaszania dźwięku.

Tego mi akurat w Cerwinie nie brakuje. W jakiej miałeś go obudowie (pojemność, BR/OZ)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakamichi ma aliante zapewne :)

 

Jeżeli miałbym patrzeć na to by głośnik miał zejscie to wyznacznikiem niebyłby niski FS tylko ciężka membrana, taka około 120g. Głośniki z zejsciem które pasują też do tematu to XETEC który był na allegro, jest to odmiana głośnika peerless xls, głośnik gra gorzej jak Cerwin JL i inne droższe klocki, ale cena jest adekwatna do jakości brzmienia - 300PLN. Ten głośnik można odebrać jako muł, nawet w OZ "muli" co jest akurat błędem bo odpowiedz impulsowa tego głośnika jest dobra ale jego specyficzna barwa brzmienia to takie buczenie bummmm bummm, być może spowodowane jest to zbyt słabym dolnym zawieszeniem. Wiem tyle że pod piecem z sporym DF nie jest tak tragicznie jednak ja bym już tego nie chciał, bo miałem takowy głośnik w wersji 2cewkowej :) SPLem nie gardzi i zejściem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałbym patrzeć na to by głośnik miał zejscie to wyznacznikiem niebyłby niski FS tylko ciężka membrana

Nie bardzo rozumiem co da ciężka membrana przy wysokim Fs. Po prostu głośnik będzie mocno uwypuklał to Fs. Im cięższa tym dobroć mechaniczna i co za tym idzie całkowita będzie wyższa. Jak piszesz, taki głośnik będzie mulił. Po prostu będzie męczył tą Fs, pozostawiając inne częstotliwości w tyle. W dodatku od dołu szybko się skończy - stromy spadek poniżej Fs. Głośnik powinien mieć Qts w okolicach 0,7 co jest kompromisem pomiędzy podbijaniem skraju pasma i jednocześnie łagodnym zejściem charakterystyki poniżej Fs. Jak ktoś chce bardzo coś podbijać to do biedy można to zrobić EQ, a głośnik niech sobie jak najłagodniej schodzi w dole.

http://www.furious.pl/caraudio/img/sub1.jpg

 

Podsumowując szukałbym w miarę szybkiego głośnika (Qtc 0,5-0,7) z jak najniższym Fs. A na sam początek zrobiłbym sobie do istniejącego głośnika inna budę bo to najtańsze rozwiązanie, zwłaszcza że blood napisał w pierwszym poście*, że głośnika nie chciałby zmieniać. Chyba, że obecna obudowa jest już maksymalnie nisko strojona.

 

*-namieszałem. w pierwszym napisał co innego i w czwartym co innego ;)

Edytowane przez ygrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...