Skocz do zawartości

Wspolwlasciciel samochodu - zmiana na wlasciciela


kampers
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko. Mam maly dylemat, mianowicie mam samochod ale zarejestrowalem go na wspowlasciciela. Czas pokazal ze niestety nie chce tego kogos na wspolwlasciciela i chcialbym zeby go usunac z dowodu. Co jest poptrzebne i jak to zrobic? Dzialal ktos juz w tym temacie. Osobiscie jestem za granica i bede za jakies 1,5 miecha to robil i chcialbym zebrac info. co do tego :]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak arturbp napisał. Ja natomiast miałem ciekawą sytuację w urzędzie Pani z WK usiłował mi przedstawić swój punkt widzenia

twierdząc z powagą, że osoba na pierwszym miejscu w DR jest włascicielem, a

drugi to napewno współwlaściciel. Uargumentowano to, że jest to taki zwyczaj :krzeslem: z tego wynika, że ja jestem współwłaścicielem a mój tata właścicielem, bo taka jest kolejność... lol :mur1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podatek jest od wzbogacenia, wiec zapewne bedzie trzeba. najlepiej darowizne, kiedys kolega kupił samochod na siebie, po czym obliczono mu kolosalna składke za OC i spisał dorowizne na dziadka i nic nie płacił za to, wiec w tym wydpaku chyba rowniez najrozsadniejsze to by było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja z drugiej strony zapytam...

zakupiłem auto ale poszło na ojca bo mam duże zwyżki przy ac za wiek... w przyszłym roku (nie będę miał zniżek) chciałbym się wpisać w dowód jako współwłaściciel, żeby mi leciały zniżki na oc/ac... czy taki manewr będzie się wiązał z przymusem zapłaty w skarbówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższej rodzinie spisuje się umowę darowizny i idzie do wydziału komunikacji, jeśli wartość darowizny nie przekracza 9200zł (czy jakoś tak to było w każdym razie między 9 a 10k) i w ciągu roku bodajże nie była spisywana między zainteresowanymi inna umowa darowizny to to wystarcza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rejestrowanie na współwłaściciela, żeby leciały zniżki ma średni sens.

 

Gdybym zarejestrował swój samochód na ojca ( max zniżki, nigdy nie miał żadnej kolizji ) i siebie to i tak ubezpieczenie byłoby drogie, bo współwłaściciel nie przekoroczył progu 25 lat.

 

Z kolei zarejestruje tylko na ojca, to z kolei ja nie jestem właścicielem auta... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rejestrowanie na współwłaściciela, żeby leciały zniżki ma średni sens.Gdybym zarejestrował swój samochód na ojca ( max zniżki, nigdy nie miał żadnej kolizji ) i siebie to i tak ubezpieczenie byłoby drogie, bo współwłaściciel nie przekoroczył progu 25 lat.Z kolei zarejestruje tylko na ojca, to z kolei ja nie jestem właścicielem auta... :D

Zawsze te parę stówek jest mniej za ubezpieczenie. Ja tak już 2 auto mam zarejestrowane(ja jako właściciel a matka z maksymalnymi zniżkami jako współwłaściciel) i w porównaniu ze znajomym, który ma takie samo auto tylko na siebie to z 300 zł mniej płacę( a jakieś zniżki też ma bo to już 2 jego auto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie różnica jest dużo większa na współwłaściciela opisze na moim przykładzie moje zniżki (zeszły rok 55% w tym roku już mam 60%+5% zz bezwypadkową jazdę) kupiłem żonie 1 autko Opel Tigra 1.4 16V zaraz po zrobieniu prawka czyli świeży kierowca wpisałem ją jako właściciel ja jako współwłaściciel no i zacząłem sprawdzać ubezpieczalnie najtaniej okazało się AVIVA i cena bez moich zniżek tylko żona właściciel 1485pln za rok cena z moimi zniżkami 495pln za rok więc w moim przypadku prawie tysiak róznicy oczywiście nie było wzwyżki za wiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli tak porównywać to rzeczywiście ta różnica jest spora. W moim wypadku ja mam zwyżkę a znajomy już chyba nie(w tym roku ma 25 lat) plus ma pewnie z 15-20 % zniżki. Przy poprzednim aucie płaciłem ok. 600 zł ubezpieczenia na rok od auta wartego może z 2 tyś. zł. Jakbym miał tylko na siebie to płaciłbym z 1100-1200 zł. A to moim zdaniem jest chore.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zonę nie trzeba dopisywać jako współwłaściciel , bo ona jest nim automatycznie(pół majątku do niej należy :mur1: ) , no chyba że autko kupione przed ślubem ;) Często trzeba pani z infolinii o tym przypomnieć jak rejestrujemy auto "tylko na nią" , że ona posiada już samochód jako prawny współwłaściciel naszego poprzedniego auta i należą się jej moje zniżki (decyduje również data ślubu i czy auto było kupione właśnie po nim, czy my wnieśliśmy go do małżeństwa jako swój). Ubezpieczyciel lubi zapomnieć o takiej oczywistej oczywistości :kijemgo:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie, mam podobne watpliwosci. Kupiłem samochod, uisciłem opłate od wzbogacenia się w US. Zrobiłem błąd, ze samochod kupiłem na siebie, a nie osobe, ktora ma jakies znizki. Zastanawiam się, czy jest jakis sposob aby zmienic własciciela(kiedys slyszalem, ze chyba jakis okres czasu musi minac?) ze znizkami? Ubezpieczenie konczy się za niecaly miesiac i chcialbym to wczesniej zrobic. Myslalem nad napisaniem nowej umowy, przesłaniem jej do poprzedniego wlasciciela, tylko czy nie bedzie problemu z tym podatkiem, ktory juz zaplacilem? Nie przypierdziela się do mnie o to? Ktos moze sie wypowiedziec?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy auto już jest na ciebie zarejestrowane? Co do zmiany właściciela to chyba znowu trzeba będzie tą opłatę w US robić. Chyba że da się dodać drugą osobę jako współwlaściciela, może wtedy nie trzeba będzie płacić tej opłaty lub będzie ona niższa. Jednak jeśli auto już jest zarejestrowane i ma twardy dowód to będzie trzeba wyrabiać nowy. Najlepiej zrobić to na zasadzie darowizny tak jak piszą inni w tym temacie. Z tego co mi wiadomo to do sumy 9600zł chyba nie ma opłat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Dowiedzialem sie ze jesli bedzie podpisane na darowizne to placimy 10% od danej ceny oni wyliczaja do 2 tyg ile mamy zplacic. Ale dali inna propozycje by napisac umowe kupna sprzedazy miedzy wlascicielem a wspolwlascicielem i wtedy zaplace tylko 2% od tej polowy ceny :] Tylko jaka to umowe sporządzić? hmm Nastepnie wydzial komunikacji zmiana dowodu naklejek na blachach koszt jakis 100zl :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...