Skocz do zawartości

Biodiesel - własna produkcja w praktyce.


Marcyś
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ciekawi mnie temat produkcji biodiesla.

 

Przykładowa maszyna:

http://allegro.pl/biopaliwo-biodiesel-zrob-sam-paliwo-i1623083687.html

 

A tutaj jedna z wielu stron zajmujących się tematem:

http://www.biopaliwaon.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=55&lang=pl

 

Czyli wszystko pięknie i ładnie. W domu są dwa auta na diesla to zwrot maszyny będzie po pół roku.

 

Teraz czy ktoś zna to w praktyce?

 

Prosiłbym o konkrety w swoich wypowiedziach:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie auta miałyby na tm jezdzic. Moim zdaniem troche to nie opłacalne. Koszt wyprodukowania jednego litra około 3zł. Spalanie będzie większe. Częsciej trzeba wymieniać filtr paliwa. W zime na tym nie pojedziesz. Smierdzi frytkami z rury. Doliczyc do tego wszystkiego koszty użadzenia do produkcji, zbiorniki itp.

Pozatym jest to nielegalne i zawsze może sie znaleźć sąsiad któremu to sie nie spodoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akcyza na takie paliwo jest najwyższa ze wszystkich. Taka sama jak na paliwo lotnicze. Nie wiem czy to aktualne:

http://reflex.com.pl/page.php?id=604

1822zł/1000 litrów

Musisz sobie to dodatkowo doliczyć, albo ryzykujesz, ale "życzliwych" sąsiadów nie brakuje, więc chyba nie ma sensu ryzykować płacenia kary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno olej jadalny w pewnym supermarkecie był po 3.49/L. Oczywiście, służy do smażenia. Sam sobie odpowiedz czy sie opłac kupować te maszynke.

Ja tylko raz jedyny w zyciu zatankowałem biodiesla do swojego C15 1.8D ( auto, które pojedzie na wszystkim ). Efekt taki, że kiepsko pali przy niskich temperaturach ( gluty z paliwa w podgrzewaczu ), grzać swiece ( nowe ) trzeba 2-3 razy jak zimno, minute po odpaleniu trzeba czekac az ustatkuje sie praca silnika i jakies 2km jechac wolno nie przekraczajac pewnych obrotów, bo będzie szarpać.

 

Pomijam to, że pali 1.5L wiecej tego biodiesla. Dla mnie opłacalnosc zerowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biodiesel a prawo - widać różne są interpretacje.

 

Ważniejsze jednak są doświadczenia. Z tego co pisze Karolo lipa - daje to do myślenia.

 

Zachęcam innych do wypowiedzi. Im więcej argumentów tym lepiej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja leje na orlenie czasem biodiesla,ostatnio po 4,20 tankowałem,co do spalania to różnicę widzę tylko taką ze za 200zł zrobię więcej na bio niż na zwykłym i tyle mi w zupełności mi wystarcza. Tankowałem w chłodniejsze dni (początki zimy) i z zapalaniem problemów nie miałem,raz syf zatankowałem na innej stacji to filtr po ok 100km nadawał sie na śmietnik i auto miało lekki spadem mocy.

Ale jak bym miał produkować i lać własne bio to bym wolał kupić autko na benzynę wpieprzyć za tą kasę ładną sekwencje i mieć jeszcze $$ na parę zapasowych silników w razie czego :zglupkiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biodiesel ze stacji paliw (orlen, bliska) o ...gówno!!! Wszystkie elementy gumowe w układzie zasilania się rozpuszczają ...węże w dystrybutorze wytrzymują miesiąc i trzeba je wymieniać . Auta palą o 20% więcej a kurierzy np. mówią żartem , że najlepiej jakby jeździli we dwóch , bo pod górkę trzeba pchać ;)

 

Olej jadalny jest nielegalny i co gorsze niepraktyczny (konieczni podgrzewanie), a jak ktoś chce zaoszczędzić trochę kasy powinien rozejrzeć się za OO , czyli olejem opałowym . Co prawda też nielegalny ale za 3,80 można kupić i to legalnie na FV . Silnik chodzi normalnie , bo ten sam olej co ON tylko barwiony aby łatwo był wykrywalny podczas kontroli "krokodyli" lub policji. Chcąc uspokoić krzykaczy że OO to zabójstwo dla silnika polecam wgląd w normę EN590 (ON) i normę dla OO ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym kombinować z dobrego źródła redbulla i go "uzdatniać" (koszt 40 zł na tonę)

 

Powodzenia ! Oczyścić to sobie możesz, jak masz aparature za grubą kase, ale jak na tym cie namierzą to leżysz po całości.

Druga sprawa, że test siarkowy powie prawdę. Wleją 2 krople odczyszczonego barszczu czerwonego do takiej fiolki i w mig robi sie czerwona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej jadalny jest nielegalny

To nie jest chyba prawda, oczywiście akcyzę powinno się uiszczać od wszystkiego co jest lane do zbiornika (nawet wody).

Podstawą do ukarania jest znalezienie w paliwie dodatków, które są stosowane (np w oleju opałowym, rybackim) i reagują z nimi w czasie wykonywania próby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia ! Oczyścić to sobie możesz, jak masz aparature za grubą kase, ale jak na tym cie namierzą to leżysz po całości.

Druga sprawa, że test siarkowy powie prawdę. Wleją 2 krople odczyszczonego barszczu czerwonego do takiej fiolki i w mig robi sie czerwona.

Nie miałem na myśli odbarwiacza, a faktycznie uzdatniacz poprawiający smarowanie do silników diesla.

 

Nie spotkałem się, żeby osobówki kontrolowali. Słyszałem jedynie o pomiarach ciężarówek i dostawczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojciec przejechał prawie 200k km na opale T4 2.4D. Jak się regularnie sprawdza, wymienia olej, płyny i filtry to silnik nie do zarżnięcia. Opał nie niszczy silnika i nikt mi tego nie wmówi. Wiem to z doświadczenia, nie ze słyszenia.

Kolega raz zatankował bio do Primery P11 2.0TD i powiedział 'dziękuje'. Teraz na opale śmiga :)

 

Jak przejeżdza obok mnie jakieś toczydło na bio to robie sie głodny :D

 

Podsumowując:

 

Do osobówki: opał albo LPG

Do ciężarowego/dostawczaka: ropka z dystrybutora.

 

Z krokodylami nic nie ugadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...