Skocz do zawartości

Identyfikacja głośnika po zwrotnicy


Luigi Aldente
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam kolumny podłogowe JBL XL-1000 które mają uszkodzone tweetery. Nigdzie nie moge dorwać parametrów tych tweeterów. Udało mi się ustalic że oryginalne mają 5,7 OHM. Oryginalne są nie do zdobycia. Chciałbym wymienić uszkodzone przetworniki ale nie wiem na jakie. Wszystkie które oglądałem to albo 4 albo 8 OHM. Czy ktos może zidentyfikować na podstawie zwrotnicy jakie pasmo ma przetwarzać tweeter? Może na podstawie pasma jakim ma zagrać uda się coś dobrac na podmianę. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

 

Tu jest zwrotka.

post-5343-0-87238000-1299613504_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jego impedancja znamionowa wynosi pewnikiem 6 ohm co dla wartości elementu zwrotnicy 1 rzędu 3,9uF daje cięcie dość wysokie bo w okolicy 6700 Hz.

Jeżeli wstawisz tam głośnik o impedancji 4 ohm orientacyjne cięcie wypadnie przy wartości około 10000 Hz natomiast głośnik o wartosći impedancji 8 ohm zostanie "ucięty" w okolicy 5000 Hz (co uważam za bardzo optymalne posunięcie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rezystancja cewki 5,8Ohma oznacza, ze bedzie to glosnik 8ohm

 

ale dziwna troche ta zwrotka jest

wszedzie I rzad a życie nie jest az tak piekne :wink:

 

co do pj-ki to radze zainwestowac w lepszy glosnik

lepiej dozbieraj i kup awx-a jest o wiele lepszy

 

a no i oczywiscie po zmianie glosnika wysokotonowego zapewne czeka cie zabawa z l-padem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

l-pad to sa dwa rezystory (1 rownolegle drugi szeregowy) lub tylko jeden

stosuje sie go w celu wyrownania poziomów glosnosci glosnikow w zestawach

 

jesli pj bedzie grala glosniej niz pozostale glosniki w kolumnie

wybijala sie ponad reszte pasma nalezy ja orzyciszyc stosujac l-pad w torze glosnika wysokotonowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...