Skocz do zawartości

Dorobienie chwilowego podtrzymania pamieci do radia


coobah
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema!

 

Od kiedy przyszla zima i autem jezdze wlasciwie tylko do pracy (4km) czasem mam troche mniej pradu w autku.

Doladowuje oczywiscie aku od czasu do czasu, ale pojawia sie maly problem.

 

Podczas odpalania autka (V8) napiecie potrafi spasc do takiego poziomu, ze pamiec radyjka sie kasuje (na szczescie procek tego nie ma).

 

Zastanawiam sie wiec czy jest jakas opcja aby dorobic na zasilaniu do radyjka cos co podtrzymaloby napiecie na te 1-1,5 sekundy tak, aby radio nie zgubilo pamieci.

 

Jakies pomysly?

 

Dodam, ze prad do grajka idzie prosto z aku (czyt. spod tylnej kanapy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema!

 

Od kiedy przyszla zima i autem jezdze wlasciwie tylko do pracy (4km) czasem mam troche mniej pradu w autku.

Doladowuje oczywiscie aku od czasu do czasu, ale pojawia sie maly problem.

 

Podczas odpalania autka (V8) napiecie potrafi spasc do takiego poziomu, ze pamiec radyjka sie kasuje (na szczescie procek tego nie ma).

 

Zastanawiam sie wiec czy jest jakas opcja aby dorobic na zasilaniu do radyjka cos co podtrzymaloby napiecie na te 1-1,5 sekundy tak, aby radio nie zgubilo pamieci.

 

Jakies pomysly?

 

Dodam, ze prad do grajka idzie prosto z aku (czyt. spod tylnej kanapy)

 

Być może można , ale skoro napięcie spada poniżej założonego progu, to pora uważniej przyrzec się akumulatorowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może można , ale skoro napięcie spada poniżej założonego progu, to pora uważniej przyrzec się akumulatorowi.

 

 

Aku jest nowe AGM 95Ah Pionki sa generalnie wrazliwe na takie rzeczy w P88RS u kolegi tez takie cos sie dzieje czasem.

 

Czy powiecie jednak jak takie cos wykonac?

Jak duzy mialby byc ten kondek? I czy mozna zrobic jakos tak, aby oddal on prad tylko w strone radia a nie w strone aku? (dioda?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aku jest nowe AGM 95Ah Pionki sa generalnie wrazliwe na takie rzeczy w P88RS u kolegi tez takie cos sie dzieje czasem.

 

Czy powiecie jednak jak takie cos wykonac?

Jak duzy mialby byc ten kondek? I czy mozna zrobic jakos tak, aby oddal on prad tylko w strone radia a nie w strone aku? (dioda?)

Pewnie , ze można , tylko to jest taki sposób jak powstrzymywanie wycieku z amortyzatorów plastrem na odciski.

Oczywiście możesz podtrzymanie pamięci buforować kondensatorem , a zasilanie separować diodą ( duży prąd w impulsie ). Czy to dzieje się również w sytuacji gdy sprzęt nie jest aktywowany ? , bo może to będzie metodą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie , ze można , tylko to jest taki sposób jak powstrzymywanie wycieku z amortyzatorów plastrem na odciski.

Oczywiście możesz podtrzymanie pamięci buforować kondensatorem , a zasilanie separować diodą ( duży prąd w impulsie ). Czy to dzieje się również w sytuacji gdy sprzęt nie jest aktywowany ? , bo może to będzie metodą .

 

Niestety tak...

 

Jaki podzespoly zastosowac i jak to podpiac (elektronicznie to noga ze mnie troche)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak...

 

Jaki podzespoly zastosowac i jak to podpiac (elektronicznie to noga ze mnie troche)

Z "elektronicznego" punktu widzenia , to trzeba rozróżnić dwa stany.

Pierwszy gdy sprzęt jest wyłączony, wtedy teoretycznie pobór prądu jest bliski zerowemu a radyjko samo w sobie posiada kondensator w zasilaniu . Zatem do eliminacji efektu w tym stanie wystarczająca powinna być jedynie dioda . Trzeba tez pamiętać , ze złącze diody będzie powodowało spadek napięcia o około 0.6 V ( finalnie zastosować diode o nizszym spadku ), co nie jest wielkim problemem przy uruchomionym silniku , ale na postoju juz moze. Dlatego należy uwzględnić ew przełącznik ( zwieracz ) dla tej diody.

Rozumiem , ze radio to deck i nie występują istotne zmiany poboru prądu.

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie - radio deck.

 

Czy mozesz mi jeszcze poradzic jaka diode zastosowac? (Juz ta najodpowiedzniejsza z malymi stratami?)

 

Aha - a czy gadget w rodzaju Brax Power Stabilizer nie zalatwi tutaj sprawy?

Edytowane przez coobah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie - radio deck.

 

Czy mozesz mi jeszcze poradzic jaka diode zastosowac? (Juz ta najodpowiedzniejsza z malymi stratami?)

 

Aha - a czy gadget w rodzaju Brax Power Stabilizer nie zalatwi tutaj sprawy?

Armata do ustrzelenia komara :wink:

Na tym etapie potrzebujesz diody w rodzaju BYS26-45 ( BYS27-45), wpiętej w szeregu z kabelkiem pamięci ( zazwyczaj żółty )oznaczeniem-paskiem w stronę radia i sprawdzenie czy pamięć przestała się resetować .

Jest to opcja podtrzymania pamięci dla stanu off.

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dać diodę Schottky'ego, charakterysuje się małym spadkiem napięcia na złączu P-N. Może to być dioda MBR745, ma prąd znamionowy 15A więc może być wpięta przed radiem na stałe. Katoda jest też na obudowie, więc trzeba ją jakoś zaizolować, żeby przypadkiem nie zrobić zwarcia do masy.

 

Dobór kondensatora zależy od wartości prądu, który pobiera radio, napięć przed odpaleniem silnika, napięcia przy którym radio się wyłącza (ustawienia się kasują) oraz czasu odpalania silnika (trzeba wyznaczyć krzywą rozładowania i na jej podstawie określić pojemność przy której napięcie będzie spadało na tyle po woli, aby podtrzymać pamięć radia). Zawsze można dać mały akumulator żelowy zamiast kondensatora, co pozwoli na zapamiętanie kodu, ustawień radia po wyjęciu akumulatora (głównego) z samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dać diodę Schottky'ego, charakterysuje się małym spadkiem napięcia na złączu P-N. Może to być dioda MBR745, ma prąd znamionowy 15A więc może być wpięta przed radiem na stałe. Katoda jest też na obudowie, więc trzeba ją jakoś zaizolować, żeby przypadkiem nie zrobić zwarcia do masy.

 

To co padło wyżej jest tym właśnie ( gdy mowa o spadku na złączu )

 

Dobór kondensatora zależy od wartości prądu, który pobiera radio, napięć przed odpaleniem silnika, napięcia przy którym radio się wyłącza (ustawienia się kasują) oraz czasu odpalania silnika (trzeba wyznaczyć krzywą rozładowania i na jej podstawie określić pojemność przy której napięcie będzie spadało na tyle po woli, aby podtrzymać pamięć radia). Zawsze można dać mały akumulator żelowy zamiast kondensatora, co pozwoli na zapamiętanie kodu, ustawień radia po wyjęciu akumulatora (głównego) z samochodu.

Tak , tak , tak .... , ale chyba najpierw - czy konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześledź dokładnie ... "logikę" zapłonu Twojego furaka.

U mnie mam dwa sposoby włączania sprzętu

1. po przekręceniu stacyjki sprzęt się włącza.

2. po włożemu panela (i włacznika on/off w radiu) sprzęt sie włącza.

 

w 1 przypadku przy odpalaniu furmanki ( diesel ) nie mam wspomnianych objawów :super: .

w 2 przypadku "siada" mi cała instalacja audio łącznie z wyłączeniem radia na czas odpalania :kwasny: .

 

Wnioski, albo radio ma w sobie jakiś układ odpowiedzialny za buforowanie napięcia w linii pamięci i nie pozwala na spadek albo producent auta coś wymyślił.

 

A może gdyby nie szło inaczej to trzeba ...dać radio magikowi a ten poszuka ścieżki MEMORY i doklei tam np. 3 szt takiego czegoś :Kond

 

Jak to nie pomoże to brak mi pomysła :przestraszony:

 

P.S. w szereg z takim tandemem kondziołów wspomniana przez kolegów dioda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...