Skocz do zawartości

Spadek impedancji przy łaczeniu suwooferów


pita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi głownie o łaczenie cewek w subie

 

U siebie mam 2x2 i spiety jest w 4 ohm Teoretycznie w 4 bo przy mierzeniu wychodzi ok 3ohm

 

I mam pytanie czy w kazdym przypadku łaczenia bedzie niższa impedancja ?

 

Podam jeszcze konretny przykład

 

sub 2x6 Ohm Spiety w 3 Ohm Nie zaszkodzi dla wzmacniacza stabilnego w mostku do 4 ohm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cewka indukcyjna podczas pomiaru prądem stałym wykazuje jedynie rezystancję (składowa rzeczywista R).

Przy prądzie przemiennym, dochodzi nam reaktancja (składowa urojona X).

Wartość reaktancji bardzo łatwo obliczyć, X=jwL, gdzie w(omega)-pulsacja, j-liczba urojona, L-indukcyjność cewki. Dodatkowo, rezystancja cewki przy prądzie przemiennym jest inna niż przy prądzie stałym.

Impedancja Z, jest to suma geometryczna reaktancji i rezystancji.

|Z|=pierwiastek(R^2+X^2)

 

Dlaczego nie ma znaków specjalnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zmierzyłeś ?

Miernikiem ?

 

Dobra to inaczej powiem

 

Czy podłaczajac głosnik 2x6ohm Spiety w 3ohm podlaczajac go do wzmacniacza stabilnego w mostku do 4ohm Cos sie stanie dla wzmacniacza ? Chodzi mi o uszkodzenie jakieś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyświetl postUżytkownik nakamichi dnia 12 grudzień 2010 - 17:35 napisał

Jak to zmierzyłeś ?

 

Miernikiem ?

 

Nie może być , niech zgadnę , miał cyferki na wyświetlaczu :wink:

 

Czy podłaczajac głosnik 2x6ohm Spiety w 3ohm podlaczajac go do wzmacniacza stabilnego w mostku do 4ohm Cos sie stanie dla wzmacniacza ? Chodzi mi o uszkodzenie jakieś ?

To bardziej zależy od wzmacniacza i sposobu zabudowy głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nieco rozjaśnić załączam obrazek - jest to charakterystyka pierwszego lepszego z brzegu głośnika 8 ohm.

Jak widać impedancja jest różna w każdym zakresie częstotliwości - mierząc miernikiem nieruchomy głośnik sprawdzasz parametr zwany DCR czyli impedancja cewki przy prądzie stałym, a jak wiadomo sygnał audio taki nie jest :)

 

To czy wzmacniacz nie da d... przy niższym obciążeniu niż to do którego jest przystosowany zależy od wielu parametrów, m.in. jakości wykonania wzmacniacza i aplikacji głośnika.

 

 

Jeśli masz dobry wzmacniacz, zdjętą charkę impedancji głośnika w danej obudowie oraz odpowiednio podetniesz sygnał subsonikiem to jest spora szansa że to da radę, aczkolwiek bez zdjęcia charki impedancji bym nie ryzykował.

 

http://www.tonsilaudio.com/images/igdn_20-80-2_8ohm.jpg

Edytowane przez MB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...